Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eis acht jaar cel in zedenzaak ex-directeur Moam

Eis acht jaar cel in zedenzaak ex-directeur Moam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen ex-Moamdirecteur Martijn N. (36), voor een reeks verkrachtingen, ontucht met minderjarigen en een poging tot zware mishandeling.

N. was een prominente figuur in de Amsterdamse modewereld, die bij het voormalige Moam jong talent koppelde aan bekende ontwerpers. Hij raakte in opspraak nadat 28 mannen hem in 2021 in de NRC en Het Parool hadden beschuldigd van gewelddadig en seksueel grensoverschrijdend gedrag. In januari 2022 hield de politie hem aan. Hij mocht zijn proces in vrijheid afwachten.

Het OM heeft negen aangiftes van zedenfeiten - gepleegd tussen 2011 en 2021 - op de aanklacht gezet. Volgens de officier van justitie ondersteunen de aangiftes elkaar en zijn zij aldus over en weer bruikbaar voor het bewijs. N. zou telkens op min of meer dezelfde manier te werk zijn gegaan. Hij zocht veelal via sociale media contact met vaak jonge, seksueel onervaren jongens van buiten zijn woonplaats Amsterdam. Hij sprak meestal bij hem thuis met hen af, waarbij hij hen overrompelde met seksuele avances, die uitmondden in ruw, dominant seksueel gedrag. De jongens keken tegen hem op en durfden zich vaak niet te verzetten. "Als ze niet meewerkten dan dwong hij ze, mentaal en fysiek waren zij niet in staat tegenwicht te bieden", aldus de aanklager in de onderbouwing van zijn strafeis. "Zijn eigen plezier en genot waren leidend."

Belangrijk

Volgens de officier heeft N. "zijn eigen normen en waarden" gecreëerd. "Ik misbruik jongens niet, ik gebruik ze", zo heeft hij verklaard. Het OM ziet dat anders; N. heeft misbruik gemaakt van zijn positie. "Ook in de wereld van verdachte is het Wetboek van Strafrecht van toepassing."

N. heeft verklaard dat seks heel belangrijk voor hem was en dat hij dominant is geweest, maar hij vindt dat hij geen grenzen heeft overschreden. Volgens het OM beseft hij niet welke impact zijn gedrag op zijn slachtoffers heeft gehad. "Hij ontkent dat hij veel te ver is gegaan en legt het probleem terug bij het slachtoffer." Daardoor krijgen zij "geen enkele erkenning" voor wat hen is overkomen, aldus de officier.

De poging tot zware mishandeling vond plaats in 2015 in de Zweedse hoofdstad Stockholm. N. was daar met een vriend. Een ruzie ontaardde in geweld, waarbij de vriend gewond raakte. Hij heeft verklaard dat hij dacht dat hij doodging toen N. zijn keel dichtkneep.

Woensdag houden de advocaten van N. hun pleidooi.

Meer uit Binnenland

Gemeente Breda roept op niet meer naar drukke binnenstad te komen

BREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.

19 minuten geleden
Schade aan bovenleiding bij Utrecht groter dan gedacht

UTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.

59 minuten geleden
NS overrompeld door troep carnavalsvierders: neem rommel mee

UTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.

1 uur geleden
Brabantse gemeenten: kleed je warm aan tijdens carnaval

BREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.

2 uur geleden
Reparatie bovenleiding bij Utrecht duurt langer dan verwacht

UTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.

4 uur geleden
Toezichthouder: versterking huizen Groningen moet sneller

DEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.

5 uur geleden
Zondag code geel in hele land om sneeuw en gladheid

HOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.

6 uur geleden