Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eis acht jaar cel in zedenzaak ex-directeur Moam

Eis acht jaar cel in zedenzaak ex-directeur Moam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen ex-Moamdirecteur Martijn N. (36), voor een reeks verkrachtingen, ontucht met minderjarigen en een poging tot zware mishandeling.

N. was een prominente figuur in de Amsterdamse modewereld, die bij het voormalige Moam jong talent koppelde aan bekende ontwerpers. Hij raakte in opspraak nadat 28 mannen hem in 2021 in de NRC en Het Parool hadden beschuldigd van gewelddadig en seksueel grensoverschrijdend gedrag. In januari 2022 hield de politie hem aan. Hij mocht zijn proces in vrijheid afwachten.

Het OM heeft negen aangiftes van zedenfeiten - gepleegd tussen 2011 en 2021 - op de aanklacht gezet. Volgens de officier van justitie ondersteunen de aangiftes elkaar en zijn zij aldus over en weer bruikbaar voor het bewijs. N. zou telkens op min of meer dezelfde manier te werk zijn gegaan. Hij zocht veelal via sociale media contact met vaak jonge, seksueel onervaren jongens van buiten zijn woonplaats Amsterdam. Hij sprak meestal bij hem thuis met hen af, waarbij hij hen overrompelde met seksuele avances, die uitmondden in ruw, dominant seksueel gedrag. De jongens keken tegen hem op en durfden zich vaak niet te verzetten. "Als ze niet meewerkten dan dwong hij ze, mentaal en fysiek waren zij niet in staat tegenwicht te bieden", aldus de aanklager in de onderbouwing van zijn strafeis. "Zijn eigen plezier en genot waren leidend."

Belangrijk

Volgens de officier heeft N. "zijn eigen normen en waarden" gecreëerd. "Ik misbruik jongens niet, ik gebruik ze", zo heeft hij verklaard. Het OM ziet dat anders; N. heeft misbruik gemaakt van zijn positie. "Ook in de wereld van verdachte is het Wetboek van Strafrecht van toepassing."

N. heeft verklaard dat seks heel belangrijk voor hem was en dat hij dominant is geweest, maar hij vindt dat hij geen grenzen heeft overschreden. Volgens het OM beseft hij niet welke impact zijn gedrag op zijn slachtoffers heeft gehad. "Hij ontkent dat hij veel te ver is gegaan en legt het probleem terug bij het slachtoffer." Daardoor krijgen zij "geen enkele erkenning" voor wat hen is overkomen, aldus de officier.

De poging tot zware mishandeling vond plaats in 2015 in de Zweedse hoofdstad Stockholm. N. was daar met een vriend. Een ruzie ontaardde in geweld, waarbij de vriend gewond raakte. Hij heeft verklaard dat hij dacht dat hij doodging toen N. zijn keel dichtkneep.

Woensdag houden de advocaten van N. hun pleidooi.

Meer uit Binnenland

Sein brand meester gegeven voor natuurbrand bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

1 uur geleden
Weeronline: dodenherdenking en Bevrijdingsdag zijn fris en droog

HOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.

2 uur geleden
Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

9 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

9 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

9 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

17 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

19 uur geleden