Eis acht jaar cel in zedenzaak ex-directeur Moam
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen ex-Moamdirecteur Martijn N. (36), voor een reeks verkrachtingen, ontucht met minderjarigen en een poging tot zware mishandeling.
N. was een prominente figuur in de Amsterdamse modewereld, die bij het voormalige Moam jong talent koppelde aan bekende ontwerpers. Hij raakte in opspraak nadat 28 mannen hem in 2021 in de NRC en Het Parool hadden beschuldigd van gewelddadig en seksueel grensoverschrijdend gedrag. In januari 2022 hield de politie hem aan. Hij mocht zijn proces in vrijheid afwachten.
Het OM heeft negen aangiftes van zedenfeiten - gepleegd tussen 2011 en 2021 - op de aanklacht gezet. Volgens de officier van justitie ondersteunen de aangiftes elkaar en zijn zij aldus over en weer bruikbaar voor het bewijs. N. zou telkens op min of meer dezelfde manier te werk zijn gegaan. Hij zocht veelal via sociale media contact met vaak jonge, seksueel onervaren jongens van buiten zijn woonplaats Amsterdam. Hij sprak meestal bij hem thuis met hen af, waarbij hij hen overrompelde met seksuele avances, die uitmondden in ruw, dominant seksueel gedrag. De jongens keken tegen hem op en durfden zich vaak niet te verzetten. "Als ze niet meewerkten dan dwong hij ze, mentaal en fysiek waren zij niet in staat tegenwicht te bieden", aldus de aanklager in de onderbouwing van zijn strafeis. "Zijn eigen plezier en genot waren leidend."
Belangrijk
Volgens de officier heeft N. "zijn eigen normen en waarden" gecreëerd. "Ik misbruik jongens niet, ik gebruik ze", zo heeft hij verklaard. Het OM ziet dat anders; N. heeft misbruik gemaakt van zijn positie. "Ook in de wereld van verdachte is het Wetboek van Strafrecht van toepassing."
N. heeft verklaard dat seks heel belangrijk voor hem was en dat hij dominant is geweest, maar hij vindt dat hij geen grenzen heeft overschreden. Volgens het OM beseft hij niet welke impact zijn gedrag op zijn slachtoffers heeft gehad. "Hij ontkent dat hij veel te ver is gegaan en legt het probleem terug bij het slachtoffer." Daardoor krijgen zij "geen enkele erkenning" voor wat hen is overkomen, aldus de officier.
De poging tot zware mishandeling vond plaats in 2015 in de Zweedse hoofdstad Stockholm. N. was daar met een vriend. Een ruzie ontaardde in geweld, waarbij de vriend gewond raakte. Hij heeft verklaard dat hij dacht dat hij doodging toen N. zijn keel dichtkneep.
Woensdag houden de advocaten van N. hun pleidooi.
Meer uit Binnenland
OUDEWATER (ANP) - Zwemmer Maarten van der Weijden heeft zijn 22-stedentocht beëindigd. Na aanhoudende klachten van buikgriep en bijkomende koorts heeft hij vrijdag besloten definitief te stoppen.
4 uur geledenZANDVOORT (ANP) - De NS heeft vrijdag 50.000 raceliefhebbers per trein van en naar Zandvoort vervoerd. Dat meldt de vervoerder aan het einde van de eerste van drie racedagen van de Dutch Grand Prix in de kustplaats.
5 uur geledenOOSTRUM (ANP) - Het natuurgebied Boschhuizerbergen bij Venray blijft voorlopig afgesloten, omdat het er na een grote natuurbrand nog niet veilig is. De brand die deze maand woedde, heeft veel bomen beschadigd. Ze kunnen omvallen en er kunnen takken afbreken. Dat melden de gemeente Venray en stichting Het Limburgs Landschap vrijdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie deelt later dan gepland nieuwe gevechtskleding uit aan militairen. De vertraging is indirect een gevolg van hitte in Tunesië, staat in documenten die staatssecretaris Derk Boswijk (CDA) met de Tweede Kamer heeft gedeeld. In plaats van in september wordt de kleding naar verwachting in het eerste kwartaal van volgend jaar uitgedeeld aan militairen.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De winning van aardgas in Groningen mag dan in 2023 gestopt zijn, de aardbevingen die erdoor worden veroorzaakt zijn nog niet gestopt. Daarop wijst de Groninger Bodem Beweging. "Het kan nog vele jaren duren voordat de ondergrond tot rust komt", voegt de organisatie eraan toe.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Na de aardbeving van vrijdagochtend bij het Groningse dorp Zandeweer hebben 49 mensen schade doorgegeven. Daarvan kwamen er zestien uit het gebied rond het epicentrum, waar de trilling schade zou kunnen hebben veroorzaakt, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen. Bij twee meldingen ging het om een situatie die "mogelijk acuut onveilig" was.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Talpa heeft besloten alle gebruikers die betaald hadden voor de livestream van de play-offwedstrijd voor de Conference League FC Sion-Ajax te compenseren. Dat heeft Talpa vrijdag bekendgemaakt. Door een technisch probleem bij streamingdienst KIJK konden fans van Ajax donderdagavond de wedstrijd van hun club deels niet via dat platform kijken.
9 uur geleden