Eis 5 jaar cel en tbs voor misbruik kinderen en verkrachting
AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie heeft donderdag vijf jaar gevangenisstraf en tbs met voorwaarden geëist tegen een 50-jarige man uit Amsterdam, die zijn vier kinderen jarenlang zou hebben misbruikt en zijn voormalige echtgenote zou hebben verkracht. Bij de rechtbank in Amsterdam zei de aanklaagster dat "dit nooit meer mag gebeuren".
De misstanden in het gezin kwamen iets meer dan vier jaar geleden aan het licht, toen de echtgenote haar man naakt in bed aantrof met hun jongste dochter, toen dertien jaar oud. Ze stapte naar de politie, die de man aanhield. De dochter wilde uit angst voor haar vader aanvankelijk niet veel zeggen en liet pas na verloop van tijd meer los. Ook kwamen gaandeweg andere misstanden aan het licht.
Volgens het OM is het gezin jarenlang gebukt gegaan onder de grillen van de man. Hij had last van hevige stemmingswisselingen, was snel boos en had losse handjes. Zijn twee dochters en twee zoons verbood hij met vriendjes en vriendinnetjes te spelen en zijn echtgenote mocht niets zonder hem beslissen. Daarbovenop dwong hij zijn vrouw tegen haar wil tot seks en misbruikte hij zijn kinderen.
Jonge leeftijd
De ontucht moet volgens de aanklaagster al op heel jonge leeftijd zijn begonnen. "De kinderen dachten letterlijk dat het normaal was, dat het erbij hoorde. Ze wisten niet beter, hun verklaringen spreken boekdelen", zei ze.
Volgens haar was sprake van "misbruik in een controlerend en onderdrukkend systeem, waaruit geen ontsnappen mogelijk was". Zij sprak van "een volledig ontwricht gezin" en zei dat de man "misbruik heeft gemaakt van zijn positie als vader. Hij heeft ervoor gezorgd dat zijn kinderen zich niet veilig voelden op de plek waar je je als kind juist veilig moet kunnen voelen: thuis." Zij rekende het de volgens deskundigen verminderd toerekeningsvatbare man aan dat hij geen enkele verantwoordelijkheid nam. "Hij is vaag en blijft bij de echte antwoorden weg."
Rechtszaal
De slachtoffers legden in de rechtszaal emotionele en indringende verklaringen af. Een van de dochters noemde haar vader "laf", omdat hij weigerde uit te komen voor zijn daden. Bij allemaal is een posttraumatische stressstoornis vastgesteld. Samen claimden ze 70.000 euro schadevergoeding.
De rechtbank doet 25 juni uitspraak.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
22 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
1 dag geleden