Eis 4,5 jaar cel tegen vermeende leider rellen Eritreeërs Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Den Haag 4,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 48-jarige Johannes A., voor zijn rol als leider en opruier bij de hevige rellen in Den Haag op 17 februari.
Twee medeverdachten hoorden zes en acht maanden cel eisen, waarvan twee maanden voorwaardelijk.
Bij een zalencentrum aan de Fruitweg ontaardde een demonstratie van een groep van enkele honderden Eritreeërs in een veldslag met de politie. De Eritreeërs, tegenstanders van het totalitaire regime in hun vaderland, wilden een bijeenkomst van in het zalencentrum van een andere groep, regimegetrouwe Eritreeërs voorkomen.
Schade
De ongeregeldheden leidden tot 750.000 euro schade. Auto's en een touringcar gingen in vlammen op. Tientallen politiemensen deden aangifte. Velen van hen zeiden niet eerder zulk heftig geweld te hebben meegemaakt.
Volgens het OM heeft A. zich ook onder meer schuldig gemaakt aan opruiing rond vergelijkbare ongeregeldheden in Duitsland in 2023. Daarnaast was hij betrokken bij het in brand steken van de touringcar.
Andere verdachten
In juli veroordeelde de rechtbank tien andere verdachten tot maximaal twaalf maanden cel, waarvan een deel voorwaardelijk.
De zaak tegen een vierde verdachte is door de rechtbank aangehouden, omdat de man pas woensdag een advocaat in de arm heeft genomen.
Meer uit Binnenland
GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
5 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
5 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
9 uur geleden