Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eindvonnis Surinaamse Decembermoorden komt op 20 december

Eindvonnis Surinaamse Decembermoorden komt op 20 december

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-legerleider, ex-president en politicus Desi Bouterse (78) hoort op 20 december of hij wordt veroordeeld voor zijn aandeel in de Decembermoorden van 1982, die aan vijftien mannen het leven kostten. Dat heeft het Surinaamse Openbaar Ministerie donderdagmiddag bekendgemaakt in Paramaribo.

Het Hof van Justitie velt op 20 december ook het eindvonnis tegen de ex-militairen Benny Brondenstein, Iwan Dijksteel, Stephanus Dendoe en Ernst Geffery. Tegen alle vijf bejaarde mannen is twintig jaar gevangenisstraf geëist. Zij houden vol dat ze onschuldig zijn.

Journalisten, advocaten, hoogleraren, ondernemers, militairen en vakbondsleiders werden in de nacht van 7 december 1982 van hun bed gelicht en gefolterd. Van deze zestien mannen zijn er vijftien geëxecuteerd, concludeerde de procureur-generaal uit onder meer getuigenverhoren en het in 2004 verschenen verslag van forensisch onderzoek op de opgegraven lichamen.

Het strafproces in deze zaak begon op 30 november 2007 op een zwaarbeveiligde locatie in Boxel, zo'n 30 kilometer buiten de hoofdstad Paramaribo. Tijdens de behandeling in eerste aanleg is de hoofdverdachte bij geen enkele zitting komen opdagen. Inmiddels wordt de zaak behandeld in Paramaribo. Bij elke zitting worden de scholen in de omgeving gesloten.

In november 2019 werd Bouterse veroordeeld tot twintig jaar cel. Pas in de laatste fase van dit langdurige proces liet hij zich zien in de rechtszaal omdat hij anders geen beroep kon aantekenen. In zijn laatste woord op 31 juli zei Bouterse opnieuw dat Nederland verantwoordelijk is voor de dood van de vijftien mannen.

Meer uit Buitenland

Regering VS steekt 38,3 miljard dollar in ICE-detentiecentra

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering zet een plan door om 38,3 miljard dollar (zo'n 32,3 miljard euro) te steken in een uitbreiding van de detentiecentra die immigratiedienst ICE gebruikt. Volgens overheidsfunctionarissen zal de uitbreiding deportaties van illegale immigranten versnellen.

46 minuten geleden
Trump dringt bij Zelensky aan op deal met Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.

2 uur geleden
VS denken dat hun troepen in Europa niet snel elders nodig zijn

MÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.

3 uur geleden
Harvard aangeklaagd in VS om achterhouden documenten over racisme

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.

3 uur geleden
Moeder in Frankrijk opgepakt na vondst baby's in vriezer

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.

3 uur geleden
Duitse bondskanselier roept VS op om band te herstellen

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."

4 uur geleden
Zware celstraffen om plannen grote aanslag op synagoge Manchester

MANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.

4 uur geleden