Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eindhoven krijgt 275 miljoen euro voor opleidingen chipsector

Eindhoven krijgt 275 miljoen euro voor opleidingen chipsector

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt de regio Eindhoven 275 miljoen euro in het vooruitzicht om mensen op te leiden voor werk in de microchipsector, melden ministers Dirk Beljaarts (Economische Zaken) en Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Delft maakt aanspraak op 43 miljoen euro, Twente op 72 miljoen euro en Groningen op 29 miljoen euro.

De ministers geven op deze manier invulling aan het 'project Beethoven' dat het vorige kabinet heeft opgezet om chipbedrijven zoals ASML in Nederland te houden. Een onderdeel hiervan was dat het kabinet honderden miljoenen euro's zou investeren om nieuwe werknemers op te leiden op mbo-, hbo- en wo-niveau.

Hans de Jong, voormalig president van Philips Nederland, is door het kabinet aangesteld als speciaal gezant om deze plannen uit te werken. Dat heeft hij gedaan in samenwerking met de regio's Eindhoven (ook bekend als Brainport), Delft, Groningen en Twente. De genoemde geldverdeling is daar een onderdeel van.

Positief

De ministers staan positief tegenover het plan en nemen de adviezen van De Jong over. Maar de regio's moeten eerst meer gedetailleerde plannen uitwerken om het geld daadwerkelijk te ontvangen.

Tot en met 2030 is volgens De Jong behoefte aan 38.000 extra technisch geschoolde mensen in de microchipsector. Mede door de groei van ASML heeft alleen al de regio Eindhoven 26.000 nieuwe mensen nodig. Dat stelt de speciaal gezant op basis van eigen onderzoek. Daarvoor heeft hij onder andere aan de microchipbedrijven zelf gevraagd wat hun uitbreidingsplannen zijn.

Een woordvoerder van chipbedrijf NXP spreekt van goed nieuws. "Wij lobbyen ervoor om zoveel mogelijk technisch talent in Nederland op te leiden om zo sterk te blijven op het gebied van onderzoek en ontwikkeling." Hij zegt dat NXP nu niet voldoende werknemers uit Nederland kan halen om vacatures in te vullen.

Meer uit Politiek

Verenigde Vergadering geopend in de Schouwburg

DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Eerste Kamer, Mei Li Vos, heeft de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal geopend. De senator van GroenLinks-PvdA vervangt sinds kort haar voorganger Jan Anthonie Bruijn, die onlangs minister van Volksgezondheid is geworden in het demissionaire kabinet.

13 minuten geleden
Raad van State: regels voor doden probleemwolf te ruim

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.

1 dag geleden
Jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici

DEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.

1 dag geleden
Minister verwijst naar OM voor mogelijke stappen na concert Vylan

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".

1 dag geleden
Timmermans hoopt op begrotingsakkoord snel na de verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.

1 dag geleden
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan

AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.

2 dagen geleden
SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

3 dagen geleden