Eindhoven Airport neemt extra stappen naar minder uitstoot
EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport neemt extra maatregelen om de duurzaamheidsdoelen voor 2030 te bereiken. De luchthaven wil de negatieve impact van vliegverkeer op de lokale leefomgeving aanzienlijk verminderen en streeft naar een stillere luchthaven met minder CO2-uitstoot.
Eindhoven Airport streefde al naar 30 procent minder geluidbelasting in 2030 ten opzichte van 2019, maar neemt nu extra acties om dit te versnellen. Ook wil de luchthaven 30 procent minder CO2-uitstoot door het vliegverkeer in 2030 ten opzichte van 2019. Om deze doelen te halen staat de luchthaven vanaf 1 januari 2026 geen fossiele privévluchten meer toe. Indien zich mogelijkheden voordoen voor kleine, duurzame luchtvaart, zoals elektrisch vliegen, wil de luchthaven dat wel toelaten.
Door de vrijgekomen capaciteit van de privévluchten niet te benutten voor groot commercieel verkeer, neemt het aantal vliegbewegingen voor 2026 en 2027 af van de huidige 41.500 naar 40.500. Vanaf 2028 gaat de luchthaven zich daarbij richten op sturing op normen voor geluid in plaats van op aantallen vluchten.
Wettelijke bijmengverplichting
Ook wil de luchthaven zo snel mogelijk beginnen met invoering van de startprocedure, ofwel de manier waarop vliegtuigen starten en klimmen naar vlieghoogte, met de minste geluidsoverlast voor de directe omgeving. En uiterlijk vanaf 2030 mogen alleen nog de nieuwste generatie vliegtuigen gebruikmaken van Eindhoven Airport.
Ook bereidt de luchthaven een hogere dan de nu wettelijke bijmengverplichting voor om luchtvaartmaatschappijen te stimuleren om meer dan 20 procent van hun op de luchthaven gekochte kerosine bij te mengen. Daarvoor stelt Eindhoven Airport jaarlijks een bedrag beschikbaar voor luchtvaartmaatschappijen als tegemoetkoming voor de kosten van het extra bijmengen. Voor 2024 bedraagt dat bedrag een half miljoen euro.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
22 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
22 uur geleden