Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Einde toelage kan deel studenten verrassen, waarschuwt Nibud

Einde toelage kan deel studenten verrassen, waarschuwt Nibud

UTRECHT (ANP) - Een deel van de uitwonende studenten krijgt eind deze maand mogelijk een onverwachte financiële tegenvaller te verwerken. De tijdelijke regeling waaronder uitwonende studenten maandelijks 164,30 euro extra kregen, is per 1 september afgelopen. Voor de zomervakantie waren nog lang niet alle studenten daarvan op de hoogte, volgens een vrijdag gepubliceerd onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud).

Het Nibud heeft voor het jaarlijkse onderzoek ruim 1600 hbo- en wo-studenten én ruim 1600 mbo'ers ondervraagd. Op het moment dat ze de vragenlijst invulden, in mei, was een op de drie studenten aan hbo's en universiteiten zich er niet van bewust dat de aanvulling op de basisbeurs slechts tijdelijk was. Het valt niet te zeggen of daar sindsdien veel verandering in is gekomen. Het onderwerp is deze zomer niet prominent in het nieuws geweest.

"Dit kan ervoor zorgen dat studenten voor wie dit geldt komend jaar voor vervelende verrassingen komen te staan", schrijven de onderzoekers. Die signaleren in het rapport verder dat de herinvoering van de basisbeurs, die vorig jaar terugkeerde van weggeweest, een positief effect heeft op de financiële situatie van studenten. "Hun inkomen is gestegen en ze zijn minder vaak financieel afhankelijk van hun ouders." Ook werd er afgelopen studiejaar minder geleend dan in de jaren zonder basisbeurs. Ongeveer een op de vier hbo- en wo-studenten en 10 procent van de mbo-studenten hebben nu een studielening waarover rente moet worden betaald.

Koopkrachtmaatregel

De koopkrachtmaatregel was bedoeld om de gestegen kosten voor boodschappen en energie te verzachten. Die kosten zijn sindsdien niet gedaald, maar een meerderheid van de Tweede Kamer zag verlenging toch niet zitten.

Bij mbo'ers was 63 procent niet op de hoogte van het einde van de extra studiefinanciering. Voor een groot deel van die groep is dat ook niet zo relevant, omdat veel van hen nog thuiswonen of onder de 18 jaar zijn en daarom niet in aanmerking kwamen voor het extra geld. Voor uitwonende mbo'ers eindigde de regeling al per 1 augustus.

Kwetsbaar

Hoewel studenten er gemiddeld op vooruit zijn gegaan, blijft hun financiële situatie volgens het Nibud vaak "kwetsbaar". Een kwart van de mbo'ers die aan het onderzoek meededen, heeft zelfs te maken met schulden en betalingsachterstanden. Het gaat bijvoorbeeld om achterstanden op de zorgverzekering of online-aankopen.

Meer uit Binnenland

Forse boete voor school om slechte beveiliging persoonsgegevens

DEN HAAG (ANP) - HAN University of Applied Sciences heeft van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) een boete gekregen van 175.000 euro voor het overtreden van de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG). Dat meldt de AP.

58 minuten geleden
Tubbergen betreurt dat inwoners zich niet genoeg gehoord voelden

TUBBERGEN (ANP) - De gemeente Tubbergen betreurt het dat inwoners van het dorp Albergen het gevoel hebben dat er niet naar hen is geluisterd toen ze enkele jaren geleden klaagden over de komst van een asielzoekerscentrum. Burgemeester Anko Postma wil het vertrouwen herstellen, zegt hij naar aanleiding van een oordeel van de Nationale ombudsman.

3 uur geleden
Kabinet wil VOG voor ambtenaren die paspoorten uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.

3 uur geleden
Ombudsman: Tubbergen luisterde niet naar klachten over azc

DEN HAAG (ANP) - Toen inwoners van het Twentse dorp Albergen klaagden over de geplande komst van een opvang voor asielzoekers, is de gemeente Tubbergen daar niet goed mee omgegaan. Dat oordeelt de Nationale ombudsman. Die vindt dat de gemeente de klachten "onbehoorlijk heeft behandeld" en dat er "niet naar inwoners werd geluisterd".

3 uur geleden
Media: Nederlandse toerist gedood bij kroeggevecht in Egypte

HURGHADA (ANP) - Een Nederlandse toerist is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen na een vechtpartij in een café in de Egyptische havenstad Hurghada, aan de Rode Zee. Dat melden lokale media, waaronder de nieuwssite Cairo24.

8 uur geleden
Dolle Mina's op kortste dag van het jaar in actie voor veiligheid

ARNHEM (ANP) - Dolle Mina's voeren zondag, op de kortste dag van het jaar, in diverse steden actie voor veiligere straten. Het gaat om meer dan vijftien locaties door het hele land, waarbij de actievoerders tunnels aankleden met vloerkleden, planten, banken, muziek en verlichting.

9 uur geleden
Planbureaus zien toename autogebruik door elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's leveren weliswaar aanzienlijke voordelen op voor klimaat en luchtkwaliteit, maar zorgen tegelijkertijd voor een toename van het autogebruik. Dat constateren het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) na nieuw onderzoek. Volgens de belangrijke adviseurs van het kabinet neemt vooral in het weekend en bij stedelingen het aantal gereden kilometers flink toe.

9 uur geleden