Einde toelage kan deel studenten verrassen, waarschuwt Nibud
UTRECHT (ANP) - Een deel van de uitwonende studenten krijgt eind deze maand mogelijk een onverwachte financiële tegenvaller te verwerken. De tijdelijke regeling waaronder uitwonende studenten maandelijks 164,30 euro extra kregen, is per 1 september afgelopen. Voor de zomervakantie waren nog lang niet alle studenten daarvan op de hoogte, volgens een vrijdag gepubliceerd onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud).
Het Nibud heeft voor het jaarlijkse onderzoek ruim 1600 hbo- en wo-studenten én ruim 1600 mbo'ers ondervraagd. Op het moment dat ze de vragenlijst invulden, in mei, was een op de drie studenten aan hbo's en universiteiten zich er niet van bewust dat de aanvulling op de basisbeurs slechts tijdelijk was. Het valt niet te zeggen of daar sindsdien veel verandering in is gekomen. Het onderwerp is deze zomer niet prominent in het nieuws geweest.
"Dit kan ervoor zorgen dat studenten voor wie dit geldt komend jaar voor vervelende verrassingen komen te staan", schrijven de onderzoekers. Die signaleren in het rapport verder dat de herinvoering van de basisbeurs, die vorig jaar terugkeerde van weggeweest, een positief effect heeft op de financiële situatie van studenten. "Hun inkomen is gestegen en ze zijn minder vaak financieel afhankelijk van hun ouders." Ook werd er afgelopen studiejaar minder geleend dan in de jaren zonder basisbeurs. Ongeveer een op de vier hbo- en wo-studenten en 10 procent van de mbo-studenten hebben nu een studielening waarover rente moet worden betaald.
Koopkrachtmaatregel
De koopkrachtmaatregel was bedoeld om de gestegen kosten voor boodschappen en energie te verzachten. Die kosten zijn sindsdien niet gedaald, maar een meerderheid van de Tweede Kamer zag verlenging toch niet zitten.
Bij mbo'ers was 63 procent niet op de hoogte van het einde van de extra studiefinanciering. Voor een groot deel van die groep is dat ook niet zo relevant, omdat veel van hen nog thuiswonen of onder de 18 jaar zijn en daarom niet in aanmerking kwamen voor het extra geld. Voor uitwonende mbo'ers eindigde de regeling al per 1 augustus.
Kwetsbaar
Hoewel studenten er gemiddeld op vooruit zijn gegaan, blijft hun financiële situatie volgens het Nibud vaak "kwetsbaar". Een kwart van de mbo'ers die aan het onderzoek meededen, heeft zelfs te maken met schulden en betalingsachterstanden. Het gaat bijvoorbeeld om achterstanden op de zorgverzekering of online-aankopen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is vlak na de Russische inval in Oekraïne veel te voorzichtig geweest met militaire steun. "Waren we eerder over onze taboes heen gestapt, dan had Oekraïne er militair beter voor gestaan." Dat zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel in een interview met De Telegraaf.
8 uur geledenALMERE (ANP) - De Nederlandse hulporganisatie Dorcas deelt noodpakketten uit in Oekraïne om de mensen daar bij te staan in de extreme kou, terwijl ze zijn afgesloten van elektriciteit en verwarming. Miljoenen mensen zijn getroffen door de Russische aanvallen op energievoorzieningen en dus is er "een levensbedreigende situatie ontstaan", aldus Dorcas.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
17 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
17 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
19 uur geleden