Einde toelage kan deel studenten verrassen, waarschuwt Nibud
UTRECHT (ANP) - Een deel van de uitwonende studenten krijgt eind deze maand mogelijk een onverwachte financiële tegenvaller te verwerken. De tijdelijke regeling waaronder uitwonende studenten maandelijks 164,30 euro extra kregen, is per 1 september afgelopen. Voor de zomervakantie waren nog lang niet alle studenten daarvan op de hoogte, volgens een vrijdag gepubliceerd onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud).
Het Nibud heeft voor het jaarlijkse onderzoek ruim 1600 hbo- en wo-studenten én ruim 1600 mbo'ers ondervraagd. Op het moment dat ze de vragenlijst invulden, in mei, was een op de drie studenten aan hbo's en universiteiten zich er niet van bewust dat de aanvulling op de basisbeurs slechts tijdelijk was. Het valt niet te zeggen of daar sindsdien veel verandering in is gekomen. Het onderwerp is deze zomer niet prominent in het nieuws geweest.
"Dit kan ervoor zorgen dat studenten voor wie dit geldt komend jaar voor vervelende verrassingen komen te staan", schrijven de onderzoekers. Die signaleren in het rapport verder dat de herinvoering van de basisbeurs, die vorig jaar terugkeerde van weggeweest, een positief effect heeft op de financiële situatie van studenten. "Hun inkomen is gestegen en ze zijn minder vaak financieel afhankelijk van hun ouders." Ook werd er afgelopen studiejaar minder geleend dan in de jaren zonder basisbeurs. Ongeveer een op de vier hbo- en wo-studenten en 10 procent van de mbo-studenten hebben nu een studielening waarover rente moet worden betaald.
Koopkrachtmaatregel
De koopkrachtmaatregel was bedoeld om de gestegen kosten voor boodschappen en energie te verzachten. Die kosten zijn sindsdien niet gedaald, maar een meerderheid van de Tweede Kamer zag verlenging toch niet zitten.
Bij mbo'ers was 63 procent niet op de hoogte van het einde van de extra studiefinanciering. Voor een groot deel van die groep is dat ook niet zo relevant, omdat veel van hen nog thuiswonen of onder de 18 jaar zijn en daarom niet in aanmerking kwamen voor het extra geld. Voor uitwonende mbo'ers eindigde de regeling al per 1 augustus.
Kwetsbaar
Hoewel studenten er gemiddeld op vooruit zijn gegaan, blijft hun financiële situatie volgens het Nibud vaak "kwetsbaar". Een kwart van de mbo'ers die aan het onderzoek meededen, heeft zelfs te maken met schulden en betalingsachterstanden. Het gaat bijvoorbeeld om achterstanden op de zorgverzekering of online-aankopen.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
9 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
11 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
12 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
13 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
14 uur geleden