Einde in zicht voor proces verdachte dood George Floyd
MINNEAPOLIS (ANP) - Het geruchtmakende proces tegen de verdachte van de moord op de zwarte Amerikaan dood George Floyd loopt ten einde. De slotpleidooien worden maandag gehouden en daarna mag de jury zich uitspreken over de vraag of de ontslagen agent Derek Chauvin schuldig is. Ze trekken zich dan terug om achter gesloten deuren te overleggen.
De dood van Floyd zorgde vorig jaar voor grote onrust in de Verenigde Staten en andere landen. Chauvin en zijn collega's hadden hem aangehouden omdat hij met een vervalst bankbiljet van 20 dollar zou hebben betaald. De politieman knielde daarbij voor het oog van de camera ongeveer negen minuten lang op de nek van Floyd, die herhaaldelijk zei niet te kunnen ademen en uiteindelijk overleed.
Juryleden hoorden de afgelopen weken 45 getuigen. Het ging onder meer om nabestaanden van Floyd en medische experts die tegenstrijdige verklaringen aflegden over de doodsoorzaak. Ook ging het over de vraag of Chauvin bij de aanhouding de juiste procedure heeft gevolgd. De verdachte wilde zelf niet getuigen en beriep zich op zijn zwijgrecht.
Chauvin wordt verdacht van meerdere strafbare feiten en riskeert een gevangenisstraf van tientallen jaren. Aanklagers verwijten hem dat hij veel te ver ging bij de arrestatie van Floyd. De verdediging voerde onder meer een medisch expert op. Die betoogde dat hartklachten en drugsgebruik hebben bijgedragen aan het overlijden van de arrestant.
De aanklager komt maandag eerst aan het woord en heeft dan een laatste kans de jury te overtuigen dat Chauvin verwijtbaar heeft gehandeld. Daarna mag de advocaat van de voormalige politieman de juryleden toespreken. Het is nog onduidelijk wanneer een uitspraak kan worden verwacht. De jury moet tot een unaniem oordeel komen over de aanklachten.
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
6 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
8 uur geleden