Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Einde aan reeks wereldwijde hitterecords

Einde aan reeks wereldwijde hitterecords

BONN (ANP) - Na dertien achtereenvolgende maanden is in juli een einde gekomen aan een lange reeks van wereldwijde temperatuurrecords. Veel scheelde het niet of er was een veertiende maand aan de rij toegevoegd, zo maken cijfers van de Europese klimaatdienst Copernicus duidelijk.

In de voorbije maand werd het een fractie minder warm dan in de recordbrekende maand juli 2023. Wereldwijd was het in juli 2024 gemiddeld 16,91 graden. Dat is 0,04 graden onder het record van een jaar eerder.

In juli noteerde Copernicus wel de twee warmste dagen sinds het begin van de meetreeks in 1940. Op 22 juli klom de gemiddelde temperatuur op aarde naar een nooit eerder gemeten 17,16 graden. Een dag later werd een gemiddelde van 17,15 graden gemeten. Omdat het verschil zo klein is, valt het binnen de foutmarge van de metingen en durven de klimaatwetenschappers niet met absolute zekerheid te zeggen welke van de twee dagen nu echt het warmst was.

Vele maandelijkse records zeldzaam

"De reeks van recordbrekende maanden is ten einde, maar het scheelde maar een haar", duidt plaatsvervangend directeur van Copernicus Samantha Burgess. "Wereldwijd was juli 2024 bijna net zo warm als juli 2023, de warmste maand ooit gemeten." De opwarming van de aarde gaat intussen gewoon door en dat zal niet veranderen totdat de wereld geen broeikasgassen meer uitstoot naar de atmosfeer, voegt ze eraan toe.

Zo'n lange reeks van maandelijkse records is uiterst zeldzaam, maar het is wel vaker gebeurd. In 2015 en 2016 werden ook steeds maandelijkse temperatuurrecords gevestigd. Net als in het afgelopen jaar was toen sprake van een sterke El Niño, een complex klimaatfenomeen dat iedere paar jaar wordt waargenomen en de temperaturen tijdelijk nog verder opstuwt.

In juli was het volgens de laatste maandcijfers 1,48 graden warmer op aarde dan in de tweede helft van de negentiende eeuw. Die grens van 1,5 graden is van belang, omdat daarboven volgens klimaatwetenschappers de kans op ontwrichtende effecten van klimaatverandering sterk toeneemt. In het Klimaatakkoord van Parijs en diverse internationale klimaatafspraken die daarop volgden, staat het streven de opwarming onder deze grens te houden en op zijn minst ruim onder de 2 graden.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?d701751. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.

Meer uit Buitenland

Vijf HEMA-winkels door rellen in Frankrijk getroffen

LILLE (ANP) - Bij de rellen in de Franse binnensteden zijn vijf HEMA-filialen getroffen. Het gaat om de winkels in Tours, Lyon, Rouen, Marseille en Lille. Daarbij zijn er volgens een woordvoerster voornamelijk winkelruiten gesneuveld. Bij een van de winkels zijn ook spullen gestolen.

19 minuten geleden
Ook Nederlandse retailers getroffen door rellen in Franse steden

MARSEILLE (ANP) - Verschillende Nederlandse retailers zijn getroffen door de protesten in grote Franse steden. Dat blijkt uit een rondvraag van het ANP. Bij Zeeman werd een winkel geplunderd. My Jewellery zag zich gedwongen om tijdelijk winkeletalages af te dekken om te voorkomen dat relschoppers konden binnendringen.

1 uur geleden
Frankrijk schroeft politie-inzet op na geëscaleerde protesten

PARIJS (ANP) - De inzet van ordetroepen in Frankrijk zal komend weekend worden opgeschroefd. Dat meldt BFMTV op gezag van minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez, die daarmee voorsorteert op de oproep van de Franse gele hesjes om komende zaterdag weer de straat op te gaan.

1 uur geleden
Vinted ziet meer gestolen producten na plunderingen in Frankrijk

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Onlinemarktplaats Vinted ziet meer vermoedelijk gestolen spullen op het platform sinds de rellen in Frankrijk afgelopen weekend. Het in Litouwen opgerichte bedrijf voor onder meer de verkoop van tweedehandskleding heeft controles opgeschroefd en ook aangeboden producten verwijderd, meldt Vinted. Daders kunnen een permanent verbod opgelegd krijgen.

2 uur geleden
Franse premier wil avondklokken na weekend vol rellen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft een reeks maatregelen aangekondigd na de rellen van afgelopen weekend. Hij stelde avondklokken in het vooruitzicht en bedrijven kunnen steun tegemoetzien.

2 uur geleden
Twee aanhoudingen in onderzoek naar voorval luchthaven Leipzig

LEIPZIG (ANP/DPA) - In het onderzoek naar het ontdekte gat in een hek bij de luchthaven van Leipzig zijn twee mannen aangehouden. Dat meldt persbureau dpa op basis van veiligheidsbronnen. Het zou gaan om twee mannen die aan het oefenen waren voor een rij-examen, maar daarbij de controle over het voertuig verloren.

3 uur geleden
Litouwen scherpt beveiliging aan na incident bij Starlink-station

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen scherpt de beveiliging van zijn kritieke infrastructuur aan na een poging tot brandstichting bij een grondstation van satellietcommunicatiedienst Starlink, meldt premier Mindaugas Sinkevičius. Hij zei eerder dat Rusland waarschijnlijk achter het incident zit.

4 uur geleden