Eigenaar tapijtwinkel: tapijthandel erg belangrijk voor Afghanistan
AMSTERDAM (ANP) - De tapijthandel met Afghanistan gaat waarschijnlijk door, want die is heel belangrijk voor Afghanistan. Dat verwacht ondernemer Nowroz Nowrozy van Nowrozy Perzische Tapijten in Amsterdam. Volgens de tapijtverkoper vormt het maken van tapijten een goede inkomstenbron voor Afghanistan. Ook de Taliban zouden er belang bij hebben dat het land tapijten kan blijven uitvoeren.
Kleden uit Afghaanse tapijtknoperijen staan wereldwijd bekend om hun goede kwaliteit. Nowrozy laat ongeveer 80 procent van zijn tapijten uit Afghanistan komen. "Ik denk dat de handel doorgaat, maar de tapijten kunnen wel duurder worden", zegt hij naar aanleiding van de recente machtswisseling in het land.
De handel met Afghanistan is niet eenvoudig. De uit Iran afkomstige Nowrozy doet zaken met het land via Pakistaanse handelaren. Die laten de Afghaanse tapijten over de bergen Pakistan binnen smokkelen. Dat doen ze omdat de Pakistaanse grenswachten anders veel geld van hen zouden eisen bij de grens.
Voorraad
Nowrozy maakt zich momenteel geen zorgen over zijn bevoorrading, hij liet onlangs nog een grote partij tapijten overkomen. Dat was een flinke investering en kennissen vroegen zich volgens hem af of het wel verstandig was. Maar achteraf gezien pakt de aankoop gunstig uit.
De winkelier denkt met zijn voorraad van meer dan 2000 vierkante meter tapijt nog wel twee jaar vooruit te kunnen. Maar Nowrozy heeft ook meerdere Afghaanse vrienden en maakt zich momenteel vooral druk over de omstandigheden van de Afghaanse bevolking en of daar geen mensenrechten worden geschonden.
Veiligheid
Met die laatste boodschap kwam de Nederlands-Afghaanse ondernemer Mirwais Momand maandag ook al bij radioprogramma Bureau Buitenland van de VPRO. Hij heeft in Afghanistan een aantal jaar geleden zuivelfabriek Mido Dairy opgezet. Met dat bedrijf hoopt hij verder te gaan. Maar volgens Momand maken veel Afghanen zich nu zorgen over hun veiligheid. Of zijn bedrijf voortgezet kan worden hangt af van het verdere verloop van de ontwikkelingen. Daarbij speelt ook mee of het nieuwe bewind internationaal wordt erkend.
Volgens de officiële statistieken is de handel tussen Nederland en Afghanistan heel beperkt. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) betrof de totale Nederlandse invoer van goederen uit het land de laatste jaren slechts enkele miljoenen euro's. Dan gaat het om voeding en diverse gefabriceerde goederen. Van Nederlandse producten ging er vaak voor 31 miljoen tot 34 miljoen euro per jaar naar Afghanistan, voornamelijk voedsel en nog een reeks andere producten. In 2018 stond Afghanistan daarmee 150e op de lijst van exportlanden voor Nederland.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.
3 uur geledenDUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.
4 uur geleden