Eigenaar Fremantle Highway vangt bot in kort geding tegen ILT
DEN HAAG (ANP) - De eigenaar van het autotransportschip Fremantle Highway, dat voor de Nederlandse kust door brand beschadigde, heeft bot gevangen in een kort geding tegen de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). De kortgedingrechter verwijst de zaak van het bedrijf Koole tegen de Inspectie namelijk door naar de bestuursrechter.
De ILT geeft geen toestemming aan Koole om de Fremantle Highway naar China te transporteren voor reparatie en verkoop aan een Chinese scheepswerf. De toezichthouder beschouwt het beschadigde vrachtschip namelijk als afvalstof. Dat betekent volgens internationale wet- en regelgeving dat het vaartuig niet naar bepaalde landen mag worden vervoerd, waaronder China.
Koole vindt dat het schip geen afvalstof is. Het bedrijf stelt dat het in prima conditie is en gerepareerd kan worden. Het is kapitaalvernietiging als het schip gesloopt moet worden, aldus Koole. Het bedrijf uit Vijfhuizen wilde via het kort geding alsnog bereiken dat het schip met een speciaal transportvaartuig naar China kan worden vervoerd. Er is al een deal met een Chinese werf voor een verkoop.
Kennisgevingsprocedure
In juli vorig jaar brak brand uit aan boord van het 200 meter lange schip toen het op zee ten noorden van Ameland was. Er viel een dode en meerdere mensen raakten gewond. De Fremantle Highway vervoerde ruim 3700 auto's, waaronder bijna vijfhonderd elektrische. Koole kocht in oktober het schip van de Japanse eigenaar en het ligt nu in de Botlek bij scheepswerf Damen. Het bedrijf heeft de autowrakken al van boord gehaald.
De ILT vindt dat er eerst een zogeheten kennisgevingsprocedure op basis van Europese regels wordt gedaan, met een dossier met noodzakelijke informatie over het schip. De kortgedingrechter vindt dat dit de juiste weg is voor een goede beoordeling over de staat van de Fremantle Highway. Als de ILT erbij blijft dat het schip een afvalstof is dan kan Koole bezwaar aantekenen en in beroep gaan bij de bestuursrechter.
Die rechter zou namelijk het beste op basis van een volledig dossier duidelijkheid kunnen geven of de Fremantle Highway wel of niet een afvalstof is. Bij de kortgedingrechter is Koole dus aan het "verkeerde adres", aldus een verklaring van de rechtbank in Den Haag. Financieel directeur Jurgen Treffers van Koole laat in een reactie weten "onder protest" die kennisgevingsprocedure in te gaan.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
8 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
47 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
1 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
3 uur geleden