Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eieren van hobbykippen via regenwormen vervuild met PFAS

Eieren van hobbykippen via regenwormen vervuild met PFAS

DORDRECHT (ANP) - Regenwormen lijken de belangrijkste oorzaak te zijn van de hoge concentraties PFAS in de eieren van hobbykippen uit de buurt van de Chemours-fabriek in Dordrecht. Dat concludeert advies- en ingenieursorganisatie Arcadis na onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de gemeenten Dordrecht, Molenlanden, Papendrecht en Sliedrecht. In kippeneieren uit de regio Zuid-Holland Zuid is vooral PFOS aangetroffen, een stof die onder de verzamelnaam PFAS valt, maar voor zover bekend nooit is gebruikt door chemiebedrijf Chemours en voorganger DuPont.

De GGD en het RIVM adviseerden eind vorig jaar om uit voorzorg geen eieren te eten van hobbykippen uit deze regio. Dat advies geldt nog steeds. Eieren uit de supermarkt kunnen volgens experts wel veilig worden gegeten, omdat ze worden gecontroleerd voordat ze in de winkel terechtkomen. Dat geldt niet voor de eieren van kippen die door mensen op kleine schaal in de tuin of op het erf worden gehouden.

Arcadis heeft onderzocht wat de mogelijke oorzaken zijn van de hoge concentraties PFOS. De onderzoekers keken onder meer naar diverse soorten voer, het water, de grond, bodembedekking, vitaminen en medicijnen, maar vonden hierin geen verklaring. Tijdens het onderzoek kwamen ook regenwormen in beeld.

Bioaccumulatie

"Een van de kippenhouders zei: ik spit regelmatig de grond om, zodat de kippen lekker wormen kunnen eten. Zo zijn we op dit spoor gezet", aldus een van de Arcadis-onderzoekers. Metingen bij tientallen regenwormen wezen uit dat sprake is van bioaccumulatie: ophoping van chemische stoffen in een organisme. Wormen eten van alles op wat ze in de grond vinden. Zelf worden ze weer opgegeten door scharrelende kippen. De gemeten hoeveelheden in de wormen kunnen het grootste deel van de schadelijke stoffen in de eieren verklaren, aldus de betrokken partijen.

"PFOS zit in heel Nederland in lage gehaltes in de grond, maar dat kon de hoge concentraties in de eieren niet verklaren. De regenwormen bevatten echter dusdanige concentraties, dat wel sprake is van een duidelijk verband", aldus Arcadis. "Maar we weten niet of dit de enige oorzaak is, mogelijk zijn er meer bronnen." Het RIVM, dat eerder al onderzoek deed naar de eieren die worden gelegd door kippen uit de buurt van Chemours, voert nu een landelijk onderzoek uit.

Meer uit Gezond

Gehackt lab mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek gaan doen

DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.

1 dag geleden
Zes meldingen bij NVWA over ziekte na babyvoeding Nestlé

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.

1 week geleden
Zo'n 3,5 miljoen mensen hebben last van medicijntekorten

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.

1 week geleden
Onderzoek NFI naar ophelderen sterfgevallen door pijnstillers

DEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.

3 weken geleden
'Beduidend meer letsel' op spoedeisende hulp door gladheid

UTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.

3 weken geleden
Meer waterpokken bij kinderen dan gebruikelijk in winter

UTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.

4 weken geleden
Hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren op spoedeisende hulp

AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.

1 maand geleden