Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eichelsheim: Europa moet snel meer munitie maken

Eichelsheim: Europa moet snel meer munitie maken

DEN HAAG (ANP) - Europa moet sneller meer munitie produceren, zodat Oekraïne de strijd tegen Rusland kan volhouden. "De industrie moet echt een stap gaan zetten, willen we de hoeveelheden munitie produceren die nodig zijn. Anders verliest Oekraïne de wedstrijd", zegt Commandant der Strijdkrachten (CDS) Onno Eichelsheim in een interview met De Telegraaf.

Oekraïne kampt al langer met munitietekorten en verliest langzaam terrein op de Russen. "De Europese industrie heeft moeite om de aantallen te produceren die we nodig hebben om onze eigen krijgsmacht te versterken én met name Oekraïne te steunen", aldus de CDS tegen de krant. Hij zegt nog te weinig voortgang te zien bij een aantal bedrijven. "Je kunt dan boos worden op de industrie. Maar het is onze verantwoordelijkheid als Europese landen om onze aanvragen zo goed mogelijk te bundelen, zodat de industrie weet wat er op lange termijn nodig is."

Hij wijst erop dat de Russen samen met Iran en Noord-Korea dit jaar 300.000 drones willen bouwen. Dat zijn grotere aantallen dan Europa kan produceren. "Dat vind ik vreemd. Want gezien de financiële middelen die we hebben en de capaciteit van onze industrie, moeten wij dat ook kunnen. Productiecapaciteit is een deel van de afschrikking en die voldoet nu niet. De Russen hebben de zaken wat dat betreft beter op orde."

Wel laat hij weten niet pessimistisch te zijn voor de toekomst en te verwachten dat het Westen alsnog de gevraagde hoeveelheden kan produceren. "We zien daar nu de voortekenen van. De Noren hebben hun productie meer dan verdubbeld. Het Duitse bedrijf Rheinmetall verdubbelt ook. De Finnen, de Tsjechen gaan hard. Het is er, alleen het moet sneller. We hebben niet zoveel tijd."

De defensiebaas is wel een stuk somberder over het verloop van de strijd dan een jaar geleden. "Ja. Toen bouwden we op naar het offensief, we zaten volop in de trainingen en het leveren van materialen. Zeker, Oekraïne heeft de Zwarte Zeevloot een forse slag toegebracht en Odesa is voor schepen weer bereikbaar. Maar toch hadden we gewild dat ze verder zouden komen. Dit jaar zal Oekraïne vooral moeten verdedigen, dat vraagt een andere instelling dan vorig jaar."

Meer uit Binnenland

Willem-Alexander sluit 'onvergetelijke Koningsdag' in Dokkum af

DOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.

32 minuten geleden
NS: treinen druk maar beheersbaar op Koningsdag

DEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.

54 minuten geleden
Koningsdag wordt gevierd op vrijmarkten en festivals

DEN HAAG (ANP) - Nederland kleurt maandag oranje voor Koningsdag. Op veel plaatsen waren mensen al vroeg in de weer om een plaats te bemachtigen op de vrijmarkt. Ook zijn er in het hele land diverse evenementen.

1 uur geleden
Optredens Drukwerk afgelast om darmkanker zanger Harry Slinger

AMSTERDAM (ANP) - Harry Slinger (76), zanger van nederpopgroep Drukwerk, heeft darmkanker. De band meldt op Facebook en Instagram dat de kanker operatief kan worden verwijderd en dat de ingreep op korte termijn gepland staat.

1 uur geleden
Drie demonstraties rond route Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Rond de route die de koninklijke familie aflegde in Dokkum is op drie plekken gedemonstreerd, laat een woordvoerder van de gemeente Noardeast-Fryslân weten. Van tevoren was dat aantal protesten ook bij de gemeente aangemeld.

1 uur geleden
Politie houdt vrouw aan na schietincident in Enschede

ENSCHEDE (ANP) - De politie heeft een 31-jarige vrouw uit Enschede aangehouden, omdat zij betrokken zou zijn geweest bij een schietincident in het centrum op maandagochtend. Er werd een persoon naar het ziekenhuis gebracht.

1 uur geleden
Politie houdt 17 mensen aan tijdens koningsnacht in Arnhem

ARNHEM/UTRECHT (ANP) - In Arnhem heeft de politie tijdens koningsnacht 17 mensen aangehouden. Mensen werden bijvoorbeeld gearresteerd voor mishandeling, verstoring van de openbare orde en belediging. "Handhavers van de gemeente hadden hun handen vooral vol aan wildplassers", meldt de gemeente. Er waren minder mensen in de stad dan vorig jaar.

2 uur geleden