Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EIB voorspelt vertragingen in huizenbouw door stikstofuitspraak

EIB voorspelt vertragingen in huizenbouw door stikstofuitspraak

AMSTERDAM (ANP) - De bouw van duizenden nieuwbouwwoningen loopt naar verwachting minimaal zes maanden vertraging op door een recente uitspraak van de Raad van State over de stikstofuitstoot. Dat voorziet directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). De precieze impact van de uitspraak is het kennisinstituut nog aan het uitzoeken. "Het lijkt te gaan om een betekenisvol aantal. Het zal eerder om duizenden gaan dan honderden."

Van Hoek doelt op een uitspraak van de hoogste bestuursrechter uit december. Die maakt het moeilijker binnen nieuwbouwprojecten met beschikbare stikstofruimte te schuiven. De Raad van State oordeelde dat dit niet zomaar mag zonder een vergunning aan te vragen. De afgelopen jaren kon veel nieuwbouw nog plaatsvinden dankzij zogenoemd intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie op die locatie veroorzaakte. Daar is nu dus een nieuwe vergunning voor nodig.

Volgens Van Hoek hoeft voor de bouwprojecten waarvoor dit speelt, niet te worden gevreesd voor afstel. Hij rekent erop dat er straks voor veel projecten tegelijkertijd vergunningaanvragen worden ingediend, iets wat voor capaciteitsproblemen kan zorgen bij instanties die zich daarmee bezighouden. "Maar die vergunning krijgen ze wel", voorziet hij. Bij het beoordelen van de vergunningsaanvraag zal immers eenzelfde berekening worden gemaakt als bij het intern salderen.

Volgens Van Hoek is de vertraging een tegenvaller gezien de grote krapte op de woningmarkt. Er moeten komende jaren honderdduizenden woningen worden bijgebouwd. Het EIB verwacht in nieuwe ramingen juist dat de woningbouw weer gaat aantrekken. Maar in de prognoses is het effect van de uitspraak nog niet verwerkt. Van Hoek vermoedt dat nog een bijstelling nodig is als het gaat om de vergunningverlening dit jaar. Ook rekent hij op een neerwaarts effect voor de opleveringen in 2026 en 2027.

Volgens de donderdag vrijgegeven cijfers groeide de woningvoorraad vorig jaar met 70.000 woningen. Daarmee bleef de huizenaanwas opnieuw sterk achter bij de huishoudensgroei. Het ziet ernaar uit dat er dit jaar per saldo 73.000 woningen bijkomen. In de jaren erna zou de jaarlijkse aanwas dan verder moeten oplopen naar 83.000 in 2029. De bouwproductie als geheel kromp vorig jaar nog met 3 procent, maar zou dit jaar en volgend jaar weer met 1,5 en 2,5 procent groeien. Recent zijn andere kenners, bijvoorbeeld bij ING en Atradius, al met vergelijkbare bouwvoorspellingen gekomen.

Meer uit Financieel

Meerdere cruiseschepen uit Perzische Golf gevaren

HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.

5 uur geleden
Volgende ECB-vergadering komt mogelijk te vroeg voor rentestap

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.

6 uur geleden
IEA wil nieuwe oliepijpleiding van Irak naar Middellandse Zee

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.

7 uur geleden
Ook in Tsjechië en Slowakije babyvoeding met rattengif gevonden

WENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.

8 uur geleden
BOVAG vindt gerichte energiesteun verstandiger dan accijnskorting

HILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.

10 uur geleden
Zwitserland merkt terugloop toeristen door Iranoorlog

GENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.

12 uur geleden
Duitse spoorwegen geven meer dan duizend stations een opknapbeurt

BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.

13 uur geleden