Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EIB: uitspraak stikstofdoelen kan positief zijn voor woningbouw

EIB: uitspraak stikstofdoelen kan positief zijn voor woningbouw

AMSTERDAM (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Haag woensdag over het terugdringen van de stikstofuitstoot zou positief kunnen uitpakken voor de bouw van nieuwe woningen. Dit stelt de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB), Taco van Hoek.

De rechtbank in Den Haag oordeelde dat de Staat te weinig doet om de achteruitgang van de natuur te beschermen tegen stikstof en dit snel moet verbeteren. Het kabinet moet beleid rond stikstofreductie nu aanpassen om ervoor te zorgen dat de reductiedoelen voor eind 2030 worden gehaald. Onder andere de landbouwsector wordt doorgaans gezien als een van de grootste bronnen van stikstofuitstoot in Nederland.

Als de uitspraak leidt tot niet-vrijwillige sanering in de landbouw kan dit de bouw helpen bij de vergunningverlening voor de bouw van de nieuwe huizen die in Nederland nodig zijn, stelt Van Hoek bij de presentatie van cijfers over de verwachte bouwproductie tot en met 2029. "Maar dat zal niet komend jaar of volgend jaar tot veranderingen leiden. Het gaat jaren kosten, als het al voor 2030 voor elkaar komt", zegt hij over de uitvoering van nieuw stikstofbeleid.

Opsteker

Strenger stikstofbeleid voor de landbouw zou een opsteker zijn voor de woningbouw. De bouwsector klaagt al langer over lange procedures voor onder andere vergunningen. Daarnaast wordt het doel om elk jaar 100.000 nieuwe woningen bij te bouwen tot 2030 al jarenlang niet gehaald. Dat zal ook komende jaren niet gebeuren, voorziet het EIB. In 2024 groeide de woningvoorraad met 70.000 huizen. Dat aantal zal dit en komende jaren stijgen, maar niet hoger uitkomen dan zo'n 83.000 in 2029, verwacht het EIB.

De bouw van maximaal 10.000 nieuwe huizen kan extra vertraging oplopen door een andere recente uitspraak, meldt Van Hoek. Die uitspraak maakt het moeilijker om bij bouwprojecten te schuiven met beschikbare stikstofruimte. De Raad van State heeft geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder daarvoor eerst een vergunning aan te vragen. Het gaat over het zogeheten intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie op die locatie veroorzaakte.

Natuurvergunning

"Nu moet je een natuurvergunning hebben waar je het eerst met een voortoets kon oplossen", zegt Van Hoek hierover. Hij denkt dat bijna alle projecten alsnog kunnen doorgaan. "Maar voor de natuur levert het niets op." Het EIB is momenteel aan het berekenen hoe groot de impact van de uitspraak op de bouwsector precies is.

Meer uit Financieel

IATA: wereldwijd minder vliegpassagiers door oorlog Midden-Oosten

GENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.

1 uur geleden
Klanten bij de Bijenkorf geven dik 8 procent minder uit

AMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.

1 uur geleden
Snowflake fors hoger op Wall Street na cijfers en Amazon-deal

NEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.

2 uur geleden
Consumentenbond kritisch op prijsverhogingen KPN en Ziggo

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.

2 uur geleden
ACM: grootverbruikers betalen in 2027 iets meer voor gastransport

DEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.

3 uur geleden
Snelle rouwpost wordt extra duur door prijsverhoging PostNL

DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.

3 uur geleden
Brussel vreest staatssteun bij Chinese overname MediaMarkt-moeder

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.

5 uur geleden