EIB: uitspraak stikstofdoelen kan positief zijn voor woningbouw
AMSTERDAM (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Haag woensdag over het terugdringen van de stikstofuitstoot zou positief kunnen uitpakken voor de bouw van nieuwe woningen. Dit stelt de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB), Taco van Hoek.
De rechtbank in Den Haag oordeelde dat de Staat te weinig doet om de achteruitgang van de natuur te beschermen tegen stikstof en dit snel moet verbeteren. Het kabinet moet beleid rond stikstofreductie nu aanpassen om ervoor te zorgen dat de reductiedoelen voor eind 2030 worden gehaald. Onder andere de landbouwsector wordt doorgaans gezien als een van de grootste bronnen van stikstofuitstoot in Nederland.
Als de uitspraak leidt tot niet-vrijwillige sanering in de landbouw kan dit de bouw helpen bij de vergunningverlening voor de bouw van de nieuwe huizen die in Nederland nodig zijn, stelt Van Hoek bij de presentatie van cijfers over de verwachte bouwproductie tot en met 2029. "Maar dat zal niet komend jaar of volgend jaar tot veranderingen leiden. Het gaat jaren kosten, als het al voor 2030 voor elkaar komt", zegt hij over de uitvoering van nieuw stikstofbeleid.
Opsteker
Strenger stikstofbeleid voor de landbouw zou een opsteker zijn voor de woningbouw. De bouwsector klaagt al langer over lange procedures voor onder andere vergunningen. Daarnaast wordt het doel om elk jaar 100.000 nieuwe woningen bij te bouwen tot 2030 al jarenlang niet gehaald. Dat zal ook komende jaren niet gebeuren, voorziet het EIB. In 2024 groeide de woningvoorraad met 70.000 huizen. Dat aantal zal dit en komende jaren stijgen, maar niet hoger uitkomen dan zo'n 83.000 in 2029, verwacht het EIB.
De bouw van maximaal 10.000 nieuwe huizen kan extra vertraging oplopen door een andere recente uitspraak, meldt Van Hoek. Die uitspraak maakt het moeilijker om bij bouwprojecten te schuiven met beschikbare stikstofruimte. De Raad van State heeft geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder daarvoor eerst een vergunning aan te vragen. Het gaat over het zogeheten intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie op die locatie veroorzaakte.
Natuurvergunning
"Nu moet je een natuurvergunning hebben waar je het eerst met een voortoets kon oplossen", zegt Van Hoek hierover. Hij denkt dat bijna alle projecten alsnog kunnen doorgaan. "Maar voor de natuur levert het niets op." Het EIB is momenteel aan het berekenen hoe groot de impact van de uitspraak op de bouwsector precies is.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
2 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering verlaagt de groeiverwachtingen voor de economie voor dit jaar en volgend jaar. Dat melden bronnen in Berlijn aan persbureau Reuters. De inflatieverwachtingen worden juist naar boven bijgesteld als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt de komende maand 160 vluchten van en naar Schiphol. Vanwege de stijgende kosten voor kerosine kunnen een aantal vluchten binnen Europa volgens de luchtvaartmaatschappij niet rendabel uitgevoerd worden. Het zou gaan om minder dan 1 procent van de vluchten van KLM in Europa. De maatregel gaat volgens een woordvoerster vanaf 27 april gelden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag licht omhoog na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Berichten dat de Verenigde Staten en Iran overwegen het staakt-het-vuren, dat volgende week dinsdag afloopt, met nog eens twee weken te verlengen, zorgden voor optimisme bij beleggers. Dat zou de partijen meer tijd geven om te onderhandelen over een vredesakkoord en een verdere escalatie van het conflict kunnen voorkomen.
4 uur geleden