EIB: uitspraak stikstofdoelen kan positief zijn voor woningbouw
AMSTERDAM (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Haag woensdag over het terugdringen van de stikstofuitstoot zou positief kunnen uitpakken voor de bouw van nieuwe woningen. Dit stelt de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB), Taco van Hoek.
De rechtbank in Den Haag oordeelde dat de Staat te weinig doet om de achteruitgang van de natuur te beschermen tegen stikstof en dit snel moet verbeteren. Het kabinet moet beleid rond stikstofreductie nu aanpassen om ervoor te zorgen dat de reductiedoelen voor eind 2030 worden gehaald. Onder andere de landbouwsector wordt doorgaans gezien als een van de grootste bronnen van stikstofuitstoot in Nederland.
Als de uitspraak leidt tot niet-vrijwillige sanering in de landbouw kan dit de bouw helpen bij de vergunningverlening voor de bouw van de nieuwe huizen die in Nederland nodig zijn, stelt Van Hoek bij de presentatie van cijfers over de verwachte bouwproductie tot en met 2029. "Maar dat zal niet komend jaar of volgend jaar tot veranderingen leiden. Het gaat jaren kosten, als het al voor 2030 voor elkaar komt", zegt hij over de uitvoering van nieuw stikstofbeleid.
Opsteker
Strenger stikstofbeleid voor de landbouw zou een opsteker zijn voor de woningbouw. De bouwsector klaagt al langer over lange procedures voor onder andere vergunningen. Daarnaast wordt het doel om elk jaar 100.000 nieuwe woningen bij te bouwen tot 2030 al jarenlang niet gehaald. Dat zal ook komende jaren niet gebeuren, voorziet het EIB. In 2024 groeide de woningvoorraad met 70.000 huizen. Dat aantal zal dit en komende jaren stijgen, maar niet hoger uitkomen dan zo'n 83.000 in 2029, verwacht het EIB.
De bouw van maximaal 10.000 nieuwe huizen kan extra vertraging oplopen door een andere recente uitspraak, meldt Van Hoek. Die uitspraak maakt het moeilijker om bij bouwprojecten te schuiven met beschikbare stikstofruimte. De Raad van State heeft geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder daarvoor eerst een vergunning aan te vragen. Het gaat over het zogeheten intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie op die locatie veroorzaakte.
Natuurvergunning
"Nu moet je een natuurvergunning hebben waar je het eerst met een voortoets kon oplossen", zegt Van Hoek hierover. Hij denkt dat bijna alle projecten alsnog kunnen doorgaan. "Maar voor de natuur levert het niets op." Het EIB is momenteel aan het berekenen hoe groot de impact van de uitspraak op de bouwsector precies is.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
13 uur geleden