EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen
BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Investeringsbank (EIB) verwacht dit jaar 2 miljard euro te steken in de Europese defensie-industrie. Dat heeft EIB-president Nadia Calviño dinsdag aangekondigd.
"Vorig jaar bereikte de Europese Investeringsbank een recordbedrag van 1 miljard euro aan investeringen op het gebied van veiligheid en defensie", zei Calviño. "En ik kan u nu al vertellen dat we verwachten dat bedrag voor 2025 te verdubbelen, waarmee we uitkomen op 2 miljard euro aan investeringen ter ondersteuning van Europa's veiligheids- en defensie-industrie."
De EIB is de kredietinstelling van de Europese Unie voor langlopende leningen. De aandelen van de bank zijn in handen van de lidstaten. De organisatie steunt ondernemingen in heel Europa.
Oorlog
Sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne steken Europese NAVO-landen al meer geld in defensie. Toch haalt een deel het afgesproken minimum nog niet. Ze staan bovendien onder extra druk nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk NAVO-lidstaten heeft opgeroepen hun defensie-uitgaven drastisch te verhogen. Onlangs noemde hij 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) als minimumbijdrage. Nu ligt dat percentage nog op 2 procent.
Economen van ING waarschuwden vorige week nog dat het opvoeren van de defensie-uitgaven niet zomaar gaat, in het licht van de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Zeker in Nederland zou dat volgens de economen lastig zijn. "Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", aldus de deskundigen.
Eerder zei EIB-vicepresident Robert de Groot al dat Europa meer zou moeten investeren op het gebied van defensie en veiligheid. De bank had daarom vorig jaar de criteria voor leningen voor projecten in de defensie- en veiligheidssector verruimd, in de hoop dat er meer financieringsaanvragen zouden binnenkomen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV wil dat Schiphol beveiligers op de luchthaven zelf in dienst neemt. De luchthaven moet dat niet langer regelmatig uitbesteden aan andere organisaties. Deze oproep doet de grootste vakbond van Nederland om de zorgen onder medewerkers op de luchthaven aan te pakken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - The Magnum Ice Cream Company is vrijdag flink in waarde gestegen op de Amsterdamse beurs. De opmars volgde op geruchten over een mogelijke overname van het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's. Het aandeel noteerde rond 12.35 uur ruim 14 procent hoger.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een zesdaagse staking in april heeft voor minder reizigers via Frankfurt Airport gezorgd. Piloten en cabinepersoneel van luchtvaartmaatschappij Lufthansa legden het werk neer en als gevolg daarvan werden vele vluchten geschrapt. De grootste luchthaven van Duitsland ontving ongeveer een half miljoen minder passagiers ten opzichte van een jaar eerder.
2 uur geledenWUHAN (ANP/AFP) - Autofabrikant Stellantis, eigenaar van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, gaat de samenwerking met het Chinese Dongfeng verder uitbreiden. Onder de deal zullen vanaf 2027 twee nieuwe Jeep-modellen en twee nieuwe Peugeot-modellen worden geproduceerd in de fabriek van Dongfeng in Wuhan. De modellen zijn bestemd voor de Chinese en de buitenlandse markt.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten gaan de bouw van een nieuwe oliepijpleiding versnellen. Het land wil de exportcapaciteit vanuit Fujairah verdubbelen, om zo via de stad in het oosten van de VAE de Straat van Hormuz te kunnen vermijden voor het transporteren van olie.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH verkoopt het merk Marc Jacobs aan WHP Global, de eigenaar van onder meer jeansmerk G-Star en modemerk Vera Wang. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met verlies begonnen. Beleggers namen gas terug na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen en wachten op concrete resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst in China tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
6 uur geleden