Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen

EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Investeringsbank (EIB) verwacht dit jaar 2 miljard euro te steken in de Europese defensie-industrie. Dat heeft EIB-president Nadia Calviño dinsdag aangekondigd.

"Vorig jaar bereikte de Europese Investeringsbank een recordbedrag van 1 miljard euro aan investeringen op het gebied van veiligheid en defensie", zei Calviño. "En ik kan u nu al vertellen dat we verwachten dat bedrag voor 2025 te verdubbelen, waarmee we uitkomen op 2 miljard euro aan investeringen ter ondersteuning van Europa's veiligheids- en defensie-industrie."

De EIB is de kredietinstelling van de Europese Unie voor langlopende leningen. De aandelen van de bank zijn in handen van de lidstaten. De organisatie steunt ondernemingen in heel Europa.

Oorlog

Sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne steken Europese NAVO-landen al meer geld in defensie. Toch haalt een deel het afgesproken minimum nog niet. Ze staan bovendien onder extra druk nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk NAVO-lidstaten heeft opgeroepen hun defensie-uitgaven drastisch te verhogen. Onlangs noemde hij 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) als minimumbijdrage. Nu ligt dat percentage nog op 2 procent.

Economen van ING waarschuwden vorige week nog dat het opvoeren van de defensie-uitgaven niet zomaar gaat, in het licht van de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Zeker in Nederland zou dat volgens de economen lastig zijn. "Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", aldus de deskundigen.

Eerder zei EIB-vicepresident Robert de Groot al dat Europa meer zou moeten investeren op het gebied van defensie en veiligheid. De bank had daarom vorig jaar de criteria voor leningen voor projecten in de defensie- en veiligheidssector verruimd, in de hoop dat er meer financieringsaanvragen zouden binnenkomen.

Meer uit Financieel

Verlies voor AEX-index, olieprijzen weer flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.

59 minuten geleden
VS schrappen bank en potasbedrijven uit Belarus van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.

1 uur geleden
Duitsland neemt maatregelen rond prijzen aan de pomp

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.

1 uur geleden
Cyprus komt met steunmaatregelen om oorlog Midden-Oosten

NICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.

2 uur geleden
Schiphol kijkt naar zelf uitvoeren hulp passagiers met beperking

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.

3 uur geleden
Storing Odido lag aan probleem met koelsysteem in datacenter

DEN HAAG (ANP) - De diensten van Odido komen weer op gang na een storing bij de telecomprovider. Een woordvoerder meldt dat een deel van de mobiele diensten tijdelijk niet beschikbaar was door "een probleem met het koelsysteem in een datacenter".

3 uur geleden
Adviseur EU-hof steunt eerdere vernietiging KLM-coronasteun

LUXEMBURG (ANP) - De miljardensteun die de Nederlandse staat tijdens de coronapandemie aan KLM verleende, staat opnieuw juridisch ter discussie. Een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie adviseert een eerdere vernietiging van de Europese goedkeuring voor de steun door de op een na hoogste EU-rechter in stand te laten.

3 uur geleden