Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen

EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Investeringsbank (EIB) verwacht dit jaar 2 miljard euro te steken in de Europese defensie-industrie. Dat heeft EIB-president Nadia Calviño dinsdag aangekondigd.

"Vorig jaar bereikte de Europese Investeringsbank een recordbedrag van 1 miljard euro aan investeringen op het gebied van veiligheid en defensie", zei Calviño. "En ik kan u nu al vertellen dat we verwachten dat bedrag voor 2025 te verdubbelen, waarmee we uitkomen op 2 miljard euro aan investeringen ter ondersteuning van Europa's veiligheids- en defensie-industrie."

De EIB is de kredietinstelling van de Europese Unie voor langlopende leningen. De aandelen van de bank zijn in handen van de lidstaten. De organisatie steunt ondernemingen in heel Europa.

Oorlog

Sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne steken Europese NAVO-landen al meer geld in defensie. Toch haalt een deel het afgesproken minimum nog niet. Ze staan bovendien onder extra druk nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk NAVO-lidstaten heeft opgeroepen hun defensie-uitgaven drastisch te verhogen. Onlangs noemde hij 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) als minimumbijdrage. Nu ligt dat percentage nog op 2 procent.

Economen van ING waarschuwden vorige week nog dat het opvoeren van de defensie-uitgaven niet zomaar gaat, in het licht van de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Zeker in Nederland zou dat volgens de economen lastig zijn. "Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", aldus de deskundigen.

Eerder zei EIB-vicepresident Robert de Groot al dat Europa meer zou moeten investeren op het gebied van defensie en veiligheid. De bank had daarom vorig jaar de criteria voor leningen voor projecten in de defensie- en veiligheidssector verruimd, in de hoop dat er meer financieringsaanvragen zouden binnenkomen.

Meer uit Financieel

Transavia schrapt vluchten in mei en juni vanwege kerosineprijzen

SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.

6 uur geleden
Senator VS wil instemmen met benoeming beoogde Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.

11 uur geleden
Oman ondertekent investeringsdeals van 200 miljoen voor industrie

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.

13 uur geleden
Minister Hongkong: beursgangen leveren dit jaar al miljarden op

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.

17 uur geleden
Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

1 dag geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

1 dag geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

1 dag geleden