EIB rekent dit jaar op verdubbeling defensie-investeringen
BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Investeringsbank (EIB) verwacht dit jaar 2 miljard euro te steken in de Europese defensie-industrie. Dat heeft EIB-president Nadia Calviño dinsdag aangekondigd.
"Vorig jaar bereikte de Europese Investeringsbank een recordbedrag van 1 miljard euro aan investeringen op het gebied van veiligheid en defensie", zei Calviño. "En ik kan u nu al vertellen dat we verwachten dat bedrag voor 2025 te verdubbelen, waarmee we uitkomen op 2 miljard euro aan investeringen ter ondersteuning van Europa's veiligheids- en defensie-industrie."
De EIB is de kredietinstelling van de Europese Unie voor langlopende leningen. De aandelen van de bank zijn in handen van de lidstaten. De organisatie steunt ondernemingen in heel Europa.
Oorlog
Sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne steken Europese NAVO-landen al meer geld in defensie. Toch haalt een deel het afgesproken minimum nog niet. Ze staan bovendien onder extra druk nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk NAVO-lidstaten heeft opgeroepen hun defensie-uitgaven drastisch te verhogen. Onlangs noemde hij 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) als minimumbijdrage. Nu ligt dat percentage nog op 2 procent.
Economen van ING waarschuwden vorige week nog dat het opvoeren van de defensie-uitgaven niet zomaar gaat, in het licht van de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Zeker in Nederland zou dat volgens de economen lastig zijn. "Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", aldus de deskundigen.
Eerder zei EIB-vicepresident Robert de Groot al dat Europa meer zou moeten investeren op het gebied van defensie en veiligheid. De bank had daarom vorig jaar de criteria voor leningen voor projecten in de defensie- en veiligheidssector verruimd, in de hoop dat er meer financieringsaanvragen zouden binnenkomen.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
5 uur geleden