EIB: bouwsector wacht robuuste groei in komende jaren
AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector zal de komende jaren te maken krijgen met een sterke productiegroei. Daardoor zal ook de krapte op de arbeidsmarkt in de sector verder toenemen. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuw rapport.
De bouwproductie nam volgens het instituut afgelopen jaar met 2 procent toe tot een niveau van 82 miljard euro. Voor de komende twee jaar rekent het EIB op respectievelijk 5 en 4 procent groei op jaarbasis. Daarmee stijgt de productie naar 89 miljard euro. Op de langere termijn gaat het daarna om 2 procent groei per jaar.
Om de groei bij te benen zijn er ook meer vakkrachten nodig. De bouwsector was afgelopen jaar goed voor 469.000 voltijdsbanen, hetgeen een groei betekende van 1,5 procent op jaarbasis. Jaarlijks zullen er ongeveer 9500 nieuwe mensen nodig zijn, ook om vaklui die met pensioen gaan of om een andere reden stoppen te vervangen. Deze mensen kunnen volgens het EIB veelal bij vakopleidingen worden gevonden. Tegen 2026 zal de werkgelegenheid zijn gegroeid tot 500.000 arbeidsjaren. Dat zou het hoogste aantal zijn in 45 jaar.
Het EIB verwacht dat bouwbedrijven grote inspanningen moeten doen om op tijd voldoende personeel te werven. Daarbij speelt ook de onzekerheid mee rond het coronavirus. Eventuele nieuwe lockdowns zouden de komst van buitenlandse vakkrachten kunnen bemoeilijken.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
12 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
14 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
18 uur geleden