EIB: bouwsector wacht robuuste groei in komende jaren
AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector zal de komende jaren te maken krijgen met een sterke productiegroei. Daardoor zal ook de krapte op de arbeidsmarkt in de sector verder toenemen. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuw rapport.
De bouwproductie nam volgens het instituut afgelopen jaar met 2 procent toe tot een niveau van 82 miljard euro. Voor de komende twee jaar rekent het EIB op respectievelijk 5 en 4 procent groei op jaarbasis. Daarmee stijgt de productie naar 89 miljard euro. Op de langere termijn gaat het daarna om 2 procent groei per jaar.
Om de groei bij te benen zijn er ook meer vakkrachten nodig. De bouwsector was afgelopen jaar goed voor 469.000 voltijdsbanen, hetgeen een groei betekende van 1,5 procent op jaarbasis. Jaarlijks zullen er ongeveer 9500 nieuwe mensen nodig zijn, ook om vaklui die met pensioen gaan of om een andere reden stoppen te vervangen. Deze mensen kunnen volgens het EIB veelal bij vakopleidingen worden gevonden. Tegen 2026 zal de werkgelegenheid zijn gegroeid tot 500.000 arbeidsjaren. Dat zou het hoogste aantal zijn in 45 jaar.
Het EIB verwacht dat bouwbedrijven grote inspanningen moeten doen om op tijd voldoende personeel te werven. Daarbij speelt ook de onzekerheid mee rond het coronavirus. Eventuele nieuwe lockdowns zouden de komst van buitenlandse vakkrachten kunnen bemoeilijken.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
3 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
6 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
9 uur geleden