EIB: bouwsector wacht robuuste groei in komende jaren
AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector zal de komende jaren te maken krijgen met een sterke productiegroei. Daardoor zal ook de krapte op de arbeidsmarkt in de sector verder toenemen. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuw rapport.
De bouwproductie nam volgens het instituut afgelopen jaar met 2 procent toe tot een niveau van 82 miljard euro. Voor de komende twee jaar rekent het EIB op respectievelijk 5 en 4 procent groei op jaarbasis. Daarmee stijgt de productie naar 89 miljard euro. Op de langere termijn gaat het daarna om 2 procent groei per jaar.
Om de groei bij te benen zijn er ook meer vakkrachten nodig. De bouwsector was afgelopen jaar goed voor 469.000 voltijdsbanen, hetgeen een groei betekende van 1,5 procent op jaarbasis. Jaarlijks zullen er ongeveer 9500 nieuwe mensen nodig zijn, ook om vaklui die met pensioen gaan of om een andere reden stoppen te vervangen. Deze mensen kunnen volgens het EIB veelal bij vakopleidingen worden gevonden. Tegen 2026 zal de werkgelegenheid zijn gegroeid tot 500.000 arbeidsjaren. Dat zou het hoogste aantal zijn in 45 jaar.
Het EIB verwacht dat bouwbedrijven grote inspanningen moeten doen om op tijd voldoende personeel te werven. Daarbij speelt ook de onzekerheid mee rond het coronavirus. Eventuele nieuwe lockdowns zouden de komst van buitenlandse vakkrachten kunnen bemoeilijken.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
3 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
5 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
6 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
8 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
9 uur geleden