Egypte: we staan niet toe dat bevolking uit Gaza wordt verdreven
CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Egypte zal niet toelaten dat de Palestijnen uit de Gazastrook worden verdreven en opent zijn grens niet voor mensen uit Gaza. Dit zei de chef van de Egyptische staatsinformatiedienst, Diaa Rashwan. De twee maanden geleden begonnen Israëlische aanvallen op de kuststrook hebben 85 procent van de bevolking ontheemd. Vele mensen zijn naar het zuiden gedreven waar ze in of bij Rafah aan de Egyptische grens verblijven. Bij Rafah is de enige opening in de omheinde Gazastrook waar burgers en goederen onder strenge voorwaarden in of uit kunnen.
Israël wordt er door tegenstanders van beschuldigd de aanvallen met opzet zo uit te voeren, zodat de bevolking richting de Egyptische grens vlucht. Volgens Rashwan denkt de Egyptische regering ook dat de Israëli's op de bezette Westelijke Jordaanoever nu met geweld proberen de Palestijnen naar Jordanië te drijven.
Hulpgoederen moeten langs de grenspost bij Rafah de Gazastrook in. Rashwan zei dat Egypte probeert de omvang van de hulpgoederenstroom op te voeren. Tijdens een bestand in de laatste week van november reden er dagelijks tweehonderd trucks met hulpgoederen de Gazastrook in. De afgelopen dagen waren dat er hooguit honderd per dag. Egypte en de VN hebben er ook bij Israël op aangedrongen dat de Israëlische controle van de hulpgoederen sneller gaat. Die controle is op Israëlisch grondgebied enkele kilometers ten zuiden van de Egyptisch-Palestijnse grensovergang bij Rafah.
Israël bombardeert nog steeds voortdurend de Gazastrook inclusief Rafah. Donderdag zijn er ook hevige gevechten gemeld tussen Palestijnse strijders en Israëlische militairen ten oosten van de stad Khan Younis, circa 12 kilometer van Rafah. Woensdag kwamen bij een bombardement op Rafah volgens lokale berichten twintig mensen om het leven. Er is geen veilige plek in Rafah, aldus een medewerker van de VN. In totaal zijn volgens de Palestijnse autoriteiten in twee maanden van aanvallen meer dan 16.200 doden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De verdediging van de oostflank van de NAVO tegen een Russische aanval zou vele honderden miljarden euro's kosten, waarschuwt de Poolse buitenlandminister Radek Sikorski. Veel meer, volgens hem, dan wat NAVO-landen nu moeten uitgeven om zich te herbewapenen en Rusland af te schrikken.
27 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het aantal geboortes is in Japan voor het tiende jaar op rij afgenomen. Het Oost-Aziatische land heeft een van de laagste geboortecijfers ter wereld en kampt ook met een krimpende en vergrijzende bevolking.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
4 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
5 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
11 uur geleden