Egypte: we staan niet toe dat bevolking uit Gaza wordt verdreven
CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Egypte zal niet toelaten dat de Palestijnen uit de Gazastrook worden verdreven en opent zijn grens niet voor mensen uit Gaza. Dit zei de chef van de Egyptische staatsinformatiedienst, Diaa Rashwan. De twee maanden geleden begonnen Israëlische aanvallen op de kuststrook hebben 85 procent van de bevolking ontheemd. Vele mensen zijn naar het zuiden gedreven waar ze in of bij Rafah aan de Egyptische grens verblijven. Bij Rafah is de enige opening in de omheinde Gazastrook waar burgers en goederen onder strenge voorwaarden in of uit kunnen.
Israël wordt er door tegenstanders van beschuldigd de aanvallen met opzet zo uit te voeren, zodat de bevolking richting de Egyptische grens vlucht. Volgens Rashwan denkt de Egyptische regering ook dat de Israëli's op de bezette Westelijke Jordaanoever nu met geweld proberen de Palestijnen naar Jordanië te drijven.
Hulpgoederen moeten langs de grenspost bij Rafah de Gazastrook in. Rashwan zei dat Egypte probeert de omvang van de hulpgoederenstroom op te voeren. Tijdens een bestand in de laatste week van november reden er dagelijks tweehonderd trucks met hulpgoederen de Gazastrook in. De afgelopen dagen waren dat er hooguit honderd per dag. Egypte en de VN hebben er ook bij Israël op aangedrongen dat de Israëlische controle van de hulpgoederen sneller gaat. Die controle is op Israëlisch grondgebied enkele kilometers ten zuiden van de Egyptisch-Palestijnse grensovergang bij Rafah.
Israël bombardeert nog steeds voortdurend de Gazastrook inclusief Rafah. Donderdag zijn er ook hevige gevechten gemeld tussen Palestijnse strijders en Israëlische militairen ten oosten van de stad Khan Younis, circa 12 kilometer van Rafah. Woensdag kwamen bij een bombardement op Rafah volgens lokale berichten twintig mensen om het leven. Er is geen veilige plek in Rafah, aldus een medewerker van de VN. In totaal zijn volgens de Palestijnse autoriteiten in twee maanden van aanvallen meer dan 16.200 doden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP) - Het Saudische ministerie van Defensie heeft gemeld een drone te hebben onderschept die gericht was op de diplomatenwijk ten westen van het centrum van de hoofdstad Riyad. Elders in het land werden nog twee drones neergehaald.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
8 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
9 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
10 uur geleden