Egypte vraagt om nieuwe lening IMF vanwege Oekraïne-schok
WASHINGTON (ANP/AFP) - Egypte gaat een nieuwe lening aanvragen bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens de in Washington gevestigde instelling heeft de invasie in Oekraïne ervoor gezorgd dat de inflatie in het Noord-Afrikaanse land hard is opgelopen.
"Het snel veranderende mondiale klimaat en de gevolgen van de oorlog in Oekraïne stellen landen over de hele wereld, waaronder Egypte, voor belangrijke uitdagingen", zei het hoofd van het IMF in Egypte, Celine Allard, in een verklaring. "In die context hebben de Egyptische autoriteiten het IMF om steun gevraagd bij de uitvoering van hun veelomvattende economische programma."
Egypte is sterk afhankelijk van de invoer van tarwe uit Rusland en Oekraïne. De inflatie in het land steeg tot 10 procent in februari te midden van een bredere piek in de wereldwijde grondstofprijzen veroorzaakt door de oorlog. Volgens het IMF zou een reeks macro-economische en structurele beleidsmaatregelen het effect van deze schok op de Egyptische economie kunnen verzachten. Daarbij is het zaak om de kwetsbare mensen te beschermen, maar ook de veerkracht en de groeivooruitzichten van Egypte op middellange termijn in stand te houden, zo klonk het.
Afgelopen juni ontving Caïro de laatste uitbetaling van een programma van in totaal 5,4 miljard dollar om het land te helpen tijdens de coronacrisis. Egypte heeft eerder strenge bezuinigingsmaatregelen doorgevoerd. Zo werd gesneden in lokale subsidies. Ook werd de waarde van de munt vanaf 2016 niet meer kunstmatig hoog gehouden door de overheid. Vooral arme Egyptenaren en mensen uit de middenklasse zijn getroffen door de maatregelen. Daardoor piekte de inflatie in 2017 op 34 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.
1 uur geledenHAMBURG (ANP) - Andere grote rederijen kiezen er voorlopig niet voor om weer via het Suezkanaal te varen. Maersk maakte donderdag bekend wel terug te keren. Hapag-Lloyd en ONE laten desgevraagd weten de situatie te monitoren, maar voorlopig de vaarweg te blijven mijden.
2 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent is vorig jaar licht toegenomen. De havens in het overkoepelende North Sea Port noteerden een goederenoverslag via de zeevaart van 67 miljoen ton, een stijging van 0,4 procent. Dat is het gevolg van een sterk laatste kwartaal met veel ijzererts.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De BBC is van plan voor het eerst programma's te produceren voor YouTube, het videoplatform van het Amerikaanse internetconcern Google. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. De Britse publieke omroep hoopt hiermee meer inkomsten binnen te halen nu steeds meer kijkers overstappen op streamingdiensten.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - TikTok zegt binnenkort nieuwe technologie te gebruiken om de leeftijd van gebruikers in Europa te controleren, onder andere op basis van geposte video's. Formeel is de socialemedia-app bedoeld voor mensen die ouder zijn dan 13, maar jongere gebruikers maken toch vaak een account aan.
2 uur geleden