Egypte sluit zich aan bij genocidezaak tegen Israël bij ICJ
CAÏRO (ANP/DPA) - Egypte gaat zich formeel aansluiten bij de rechtszaak die Zuid-Afrika tegen Israël heeft aangespannen bij het Internationale Gerechtshof (ICJ). Dat meldt het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. Israël wordt beschuldigd van het schenden van het Genocideverdrag met zijn acties in de Gazastrook.
Het ministerie noemt onder meer de "toenemende ernst en reikwijdte van de Israëlische aanvallen op Palestijnse burgers in de Gazastrook" als reden voor de stap. De Egyptenaren wijzen ook op "de directe aanvallen op burgers en de vernietiging van de infrastructuur in de Gazastrook, en het ertoe aanzetten van de Palestijnen om te vluchten".
Egypte zei dat het Israël oproept zijn verplichtingen als bezettingsmacht na te komen en de voorlopige maatregelen van het ICJ ten uitvoer te brengen. Die maatregelen vereisen dat de toegang tot humanitaire hulp en noodhulp wordt gegarandeerd op een manier die tegemoetkomt aan de behoeften van de Palestijnen in de Gazastrook.
Grondoperatie
Tevens herhaalde Egypte zijn oproep aan de VN-Veiligheidsraad en internationale partijen om onmiddellijk tot een staakt-het-vuren in de Gazastrook te komen en de militaire operaties in Rafah stop te zetten. Israël zegt spoedig een grootscheepse grondoperatie te willen uitvoeren in Rafah, dat vlak bij de Egyptische noordgrens ligt.
Afgelopen week nam Israël de controle over de Palestijnse kant van de grensovergang bij Rafah met Egypte over, een operatie die de levering van humanitaire hulp langs die route naar de dichtbevolkte strook heeft stopgezet. Caïro is ook bezorgd dat een grote Israëlische inval in Rafah een massale uittocht naar het Egyptische schiereiland Sinaï veroorzaakt.
Egypte was in 1979 het eerste Arabische land dat een vredesverdrag met Israël tekende.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
50 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
1 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
3 uur geleden