Egypte sluit zich aan bij genocidezaak tegen Israël bij ICJ
CAÏRO (ANP/DPA) - Egypte gaat zich formeel aansluiten bij de rechtszaak die Zuid-Afrika tegen Israël heeft aangespannen bij het Internationale Gerechtshof (ICJ). Dat meldt het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. Israël wordt beschuldigd van het schenden van het Genocideverdrag met zijn acties in de Gazastrook.
Het ministerie noemt onder meer de "toenemende ernst en reikwijdte van de Israëlische aanvallen op Palestijnse burgers in de Gazastrook" als reden voor de stap. De Egyptenaren wijzen ook op "de directe aanvallen op burgers en de vernietiging van de infrastructuur in de Gazastrook, en het ertoe aanzetten van de Palestijnen om te vluchten".
Egypte zei dat het Israël oproept zijn verplichtingen als bezettingsmacht na te komen en de voorlopige maatregelen van het ICJ ten uitvoer te brengen. Die maatregelen vereisen dat de toegang tot humanitaire hulp en noodhulp wordt gegarandeerd op een manier die tegemoetkomt aan de behoeften van de Palestijnen in de Gazastrook.
Grondoperatie
Tevens herhaalde Egypte zijn oproep aan de VN-Veiligheidsraad en internationale partijen om onmiddellijk tot een staakt-het-vuren in de Gazastrook te komen en de militaire operaties in Rafah stop te zetten. Israël zegt spoedig een grootscheepse grondoperatie te willen uitvoeren in Rafah, dat vlak bij de Egyptische noordgrens ligt.
Afgelopen week nam Israël de controle over de Palestijnse kant van de grensovergang bij Rafah met Egypte over, een operatie die de levering van humanitaire hulp langs die route naar de dichtbevolkte strook heeft stopgezet. Caïro is ook bezorgd dat een grote Israëlische inval in Rafah een massale uittocht naar het Egyptische schiereiland Sinaï veroorzaakt.
Egypte was in 1979 het eerste Arabische land dat een vredesverdrag met Israël tekende.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
16 minuten geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
3 uur geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
3 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
4 uur geleden