Egypte krijgt meer Amerikaans geld als beloning voor inzet Gaza
CAÏRO (ANP/RTR) - Egypte krijgt dit jaar van de Verenigde Staten de volledige 1,3 miljard dollar aan militaire steun, nadat de vorige jaren telkens een deel van het bedrag werd ingehouden. Dat maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend.
Het besluit heeft te maken met de "voortdurende inzet van Egypte voor de nationale veiligheidsprioriteiten van de VS", zei de woordvoerder. Die verwees specifiek naar de bijdrage van Egypte bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza en om de Israëlische gijzelaars vrij te krijgen.
Van de 1,3 miljard dollar die Egypte elk jaar krijgt, gelden voor 320 miljoen dollar voorwaarden. Zo moet het land de mensenrechtensituatie verbeteren en politieke gevangenen vrijlaten om het geld te krijgen. De voorbije jaren werd telkens een deel van de som ingehouden omdat niet aan alle vereisten was voldaan.
Marteling en politieke vervolgingen
Dit jaar schrapt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken een vereiste waardoor Egypte voor het eerst sinds 2020 het volledige bedrag krijgt. De woordvoerder van de buitenlandminister zegt dat er wel "een strenge dialoog met Egypte wordt voortgezet om verbeteringen te realiseren op het vlak van mensenrechten".
Critici stellen dat er in Egypte onder president Abdel Fattah al Sisi martelingen en politieke vervolgingen plaatsvinden. Al Sisi ontkent dat er politieke gevangenen zijn in Egypte en zegt dat hij door stabiliteit en veiligheid te garanderen mensenrechten juist bevordert.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
20 minuten geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
3 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
11 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
11 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
11 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
11 uur geleden