Egypte krijgt meer Amerikaans geld als beloning voor inzet Gaza
CAÏRO (ANP/RTR) - Egypte krijgt dit jaar van de Verenigde Staten de volledige 1,3 miljard dollar aan militaire steun, nadat de vorige jaren telkens een deel van het bedrag werd ingehouden. Dat maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend.
Het besluit heeft te maken met de "voortdurende inzet van Egypte voor de nationale veiligheidsprioriteiten van de VS", zei de woordvoerder. Die verwees specifiek naar de bijdrage van Egypte bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza en om de Israëlische gijzelaars vrij te krijgen.
Van de 1,3 miljard dollar die Egypte elk jaar krijgt, gelden voor 320 miljoen dollar voorwaarden. Zo moet het land de mensenrechtensituatie verbeteren en politieke gevangenen vrijlaten om het geld te krijgen. De voorbije jaren werd telkens een deel van de som ingehouden omdat niet aan alle vereisten was voldaan.
Marteling en politieke vervolgingen
Dit jaar schrapt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken een vereiste waardoor Egypte voor het eerst sinds 2020 het volledige bedrag krijgt. De woordvoerder van de buitenlandminister zegt dat er wel "een strenge dialoog met Egypte wordt voortgezet om verbeteringen te realiseren op het vlak van mensenrechten".
Critici stellen dat er in Egypte onder president Abdel Fattah al Sisi martelingen en politieke vervolgingen plaatsvinden. Al Sisi ontkent dat er politieke gevangenen zijn in Egypte en zegt dat hij door stabiliteit en veiligheid te garanderen mensenrechten juist bevordert.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
3 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
6 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
9 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
10 uur geleden