Egypte krijgt meer Amerikaans geld als beloning voor inzet Gaza
CAÏRO (ANP/RTR) - Egypte krijgt dit jaar van de Verenigde Staten de volledige 1,3 miljard dollar aan militaire steun, nadat de vorige jaren telkens een deel van het bedrag werd ingehouden. Dat maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend.
Het besluit heeft te maken met de "voortdurende inzet van Egypte voor de nationale veiligheidsprioriteiten van de VS", zei de woordvoerder. Die verwees specifiek naar de bijdrage van Egypte bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza en om de Israëlische gijzelaars vrij te krijgen.
Van de 1,3 miljard dollar die Egypte elk jaar krijgt, gelden voor 320 miljoen dollar voorwaarden. Zo moet het land de mensenrechtensituatie verbeteren en politieke gevangenen vrijlaten om het geld te krijgen. De voorbije jaren werd telkens een deel van de som ingehouden omdat niet aan alle vereisten was voldaan.
Marteling en politieke vervolgingen
Dit jaar schrapt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken een vereiste waardoor Egypte voor het eerst sinds 2020 het volledige bedrag krijgt. De woordvoerder van de buitenlandminister zegt dat er wel "een strenge dialoog met Egypte wordt voortgezet om verbeteringen te realiseren op het vlak van mensenrechten".
Critici stellen dat er in Egypte onder president Abdel Fattah al Sisi martelingen en politieke vervolgingen plaatsvinden. Al Sisi ontkent dat er politieke gevangenen zijn in Egypte en zegt dat hij door stabiliteit en veiligheid te garanderen mensenrechten juist bevordert.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
2 uur geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
11 uur geleden