Egypte en Palestijnse Autoriteit: Palestijnen blijven in Gaza
CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte en de Palestijnse Autoriteit willen dat de Gazastrook wordt herbouwd en dat de Palestijnen daar blijven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Badr Abdelatty, heeft in gesprek met de Palestijnse premier Mohammed Mustafa beklemtoond dat Caïro wenst dat "de Palestijnse Autoriteit de Gazastrook als onderdeel van de bezette gebieden gaat besturen".
Abdelatty reageert op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump die de Palestijnen in de Gazastrook wil "verplaatsen naar andere landen". Het gaat om circa twee miljoen mensen.
Volgens Trump zouden de VS daarna mijnen gaan ruimen in de Gazastrook en het puin verwijderen en de strook herbouwen. Trump gaf daarbij aan dat de Palestijnen die de Gazastrook worden uitgezet, niet het recht hebben er terug te keren, melden Amerikaanse media.
Jordanië
De Gazastrook is vrijwel volkomen verwoest door Israëlische aanvallen, de meeste bewoners zijn ontheemd geraakt. Israëlische ultrarechtse en religieuze groepen en partijen claimen al geruime tijd het gebied voor de staat Israël. Ze willen de Palestijnen verdrijven uit de bezette gebieden van Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever en uit de Gazastrook. De Palestijnen en veel andere Arabieren vrezen dat Trumps plan de verwezenlijking van "die etnische zuivering" betekent.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas is woensdag naar Jordanië gegaan om de uitspraken van Trump te bespreken met koning Abdullah II. De koning heeft beklemtoond dat Jordanië zich verzet tegen elke poging land te annexeren en de Palestijnen daar te verdrijven. Hij vreest dat Israël Palestijnen de grens over gaat jagen, wat Jordanië als een oorlogsverklaring zou opvatten volgens plaatselijke media.
Jordanië is vrijwel het enige Arabische land dat Palestijnse vluchtelingen grotendeels heeft geïntegreerd sinds de vestiging van de staat Israël in de jaren veertig. Naar schatting 2 miljoen van de ruim 11 miljoen inwoners zijn officieel Palestijns vluchteling, maar veel Jordaniërs zijn van Palestijnse komaf, inclusief de vrouw van de koning, koningin Rania.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
40 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
6 uur geleden