Egypte en Palestijnse Autoriteit: Palestijnen blijven in Gaza
CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte en de Palestijnse Autoriteit willen dat de Gazastrook wordt herbouwd en dat de Palestijnen daar blijven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Badr Abdelatty, heeft in gesprek met de Palestijnse premier Mohammed Mustafa beklemtoond dat Caïro wenst dat "de Palestijnse Autoriteit de Gazastrook als onderdeel van de bezette gebieden gaat besturen".
Abdelatty reageert op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump die de Palestijnen in de Gazastrook wil "verplaatsen naar andere landen". Het gaat om circa twee miljoen mensen.
Volgens Trump zouden de VS daarna mijnen gaan ruimen in de Gazastrook en het puin verwijderen en de strook herbouwen. Trump gaf daarbij aan dat de Palestijnen die de Gazastrook worden uitgezet, niet het recht hebben er terug te keren, melden Amerikaanse media.
Jordanië
De Gazastrook is vrijwel volkomen verwoest door Israëlische aanvallen, de meeste bewoners zijn ontheemd geraakt. Israëlische ultrarechtse en religieuze groepen en partijen claimen al geruime tijd het gebied voor de staat Israël. Ze willen de Palestijnen verdrijven uit de bezette gebieden van Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever en uit de Gazastrook. De Palestijnen en veel andere Arabieren vrezen dat Trumps plan de verwezenlijking van "die etnische zuivering" betekent.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas is woensdag naar Jordanië gegaan om de uitspraken van Trump te bespreken met koning Abdullah II. De koning heeft beklemtoond dat Jordanië zich verzet tegen elke poging land te annexeren en de Palestijnen daar te verdrijven. Hij vreest dat Israël Palestijnen de grens over gaat jagen, wat Jordanië als een oorlogsverklaring zou opvatten volgens plaatselijke media.
Jordanië is vrijwel het enige Arabische land dat Palestijnse vluchtelingen grotendeels heeft geïntegreerd sinds de vestiging van de staat Israël in de jaren veertig. Naar schatting 2 miljoen van de ruim 11 miljoen inwoners zijn officieel Palestijns vluchteling, maar veel Jordaniërs zijn van Palestijnse komaf, inclusief de vrouw van de koning, koningin Rania.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - De Amerikanen schuiven aan bij de internationale top maandagavond in Berlijn over Oekraïne. Dat maakte de gastheer, de Duitse regeringsleider Friedrich Merz, bekend. Hij noemde de kans op een echt vredesproces nu groter dan ooit sinds Rusland in 2022 een grootschalige invasie begon.
12 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne krijgt stevige Amerikaanse veiligheidsgaranties na het einde van de Russische oorlog tegen het land. Het gaat om garanties die vergelijkbaar zijn met die van het westerse militaire NAVO-bondgenootschap, aldus een Amerikaanse functionaris.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump suggereert dat de dood van regisseur Rob Reiner kwam door "de woede die hij bij anderen veroorzaakte door zijn enorme, onwrikbare en ongeneeslijke aandoening, bekend als Trump Derangement Syndrome", een term die Trump gebruikt voor mensen die kritisch op hem zijn. Dat schrijft de Amerikaanse president op Truth Social.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het is uiterst onzeker of de EU-regeringsleiders tijdens hun top later deze week instemmen met het gebruik van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. "Ik ben van nature optimistisch, maar ik zie ook hoe moeilijk het is", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van een bijeenkomst met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Ze durft geen schatting te geven van hoe groot de kans is dat er deze week een akkoord komt.
59 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft een reeks bomaanslagen verijdeld met doelwitten in de staat Californië, zegt minister van Justitie Pam Bondi. De daders wilden volgens haar ook agenten en voertuigen van de immigratiedienst ICE aanvallen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie houdt maar slecht overzicht of miljoenen euro's die van fraudeurs worden teruggevorderd, ook daadwerkelijk worden terugbetaald. Dat stelt de Europese Rekenkamer (ERK) maandag vast in een onderzoek naar de belangrijkste fraudebestrijdingsorganen van de EU.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - De zoon van regisseur Rob Reiner, Nick Reiner, is gearresteerd, meldt de politie van Los Angeles. De Amerikaanse regisseur en zijn vrouw werden zondag dood aangetroffen in hun huis in LA. De politie gaat uit van een misdrijf.
1 uur geleden