Egypte en Palestijnse Autoriteit: Palestijnen blijven in Gaza
CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte en de Palestijnse Autoriteit willen dat de Gazastrook wordt herbouwd en dat de Palestijnen daar blijven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Badr Abdelatty, heeft in gesprek met de Palestijnse premier Mohammed Mustafa beklemtoond dat Caïro wenst dat "de Palestijnse Autoriteit de Gazastrook als onderdeel van de bezette gebieden gaat besturen".
Abdelatty reageert op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump die de Palestijnen in de Gazastrook wil "verplaatsen naar andere landen". Het gaat om circa twee miljoen mensen.
Volgens Trump zouden de VS daarna mijnen gaan ruimen in de Gazastrook en het puin verwijderen en de strook herbouwen. Trump gaf daarbij aan dat de Palestijnen die de Gazastrook worden uitgezet, niet het recht hebben er terug te keren, melden Amerikaanse media.
Jordanië
De Gazastrook is vrijwel volkomen verwoest door Israëlische aanvallen, de meeste bewoners zijn ontheemd geraakt. Israëlische ultrarechtse en religieuze groepen en partijen claimen al geruime tijd het gebied voor de staat Israël. Ze willen de Palestijnen verdrijven uit de bezette gebieden van Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever en uit de Gazastrook. De Palestijnen en veel andere Arabieren vrezen dat Trumps plan de verwezenlijking van "die etnische zuivering" betekent.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas is woensdag naar Jordanië gegaan om de uitspraken van Trump te bespreken met koning Abdullah II. De koning heeft beklemtoond dat Jordanië zich verzet tegen elke poging land te annexeren en de Palestijnen daar te verdrijven. Hij vreest dat Israël Palestijnen de grens over gaat jagen, wat Jordanië als een oorlogsverklaring zou opvatten volgens plaatselijke media.
Jordanië is vrijwel het enige Arabische land dat Palestijnse vluchtelingen grotendeels heeft geïntegreerd sinds de vestiging van de staat Israël in de jaren veertig. Naar schatting 2 miljoen van de ruim 11 miljoen inwoners zijn officieel Palestijns vluchteling, maar veel Jordaniërs zijn van Palestijnse komaf, inclusief de vrouw van de koning, koningin Rania.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
9 uur geleden