Egypte en Palestijnse Autoriteit: Palestijnen blijven in Gaza
CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte en de Palestijnse Autoriteit willen dat de Gazastrook wordt herbouwd en dat de Palestijnen daar blijven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Badr Abdelatty, heeft in gesprek met de Palestijnse premier Mohammed Mustafa beklemtoond dat Caïro wenst dat "de Palestijnse Autoriteit de Gazastrook als onderdeel van de bezette gebieden gaat besturen".
Abdelatty reageert op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump die de Palestijnen in de Gazastrook wil "verplaatsen naar andere landen". Het gaat om circa twee miljoen mensen.
Volgens Trump zouden de VS daarna mijnen gaan ruimen in de Gazastrook en het puin verwijderen en de strook herbouwen. Trump gaf daarbij aan dat de Palestijnen die de Gazastrook worden uitgezet, niet het recht hebben er terug te keren, melden Amerikaanse media.
Jordanië
De Gazastrook is vrijwel volkomen verwoest door Israëlische aanvallen, de meeste bewoners zijn ontheemd geraakt. Israëlische ultrarechtse en religieuze groepen en partijen claimen al geruime tijd het gebied voor de staat Israël. Ze willen de Palestijnen verdrijven uit de bezette gebieden van Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever en uit de Gazastrook. De Palestijnen en veel andere Arabieren vrezen dat Trumps plan de verwezenlijking van "die etnische zuivering" betekent.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas is woensdag naar Jordanië gegaan om de uitspraken van Trump te bespreken met koning Abdullah II. De koning heeft beklemtoond dat Jordanië zich verzet tegen elke poging land te annexeren en de Palestijnen daar te verdrijven. Hij vreest dat Israël Palestijnen de grens over gaat jagen, wat Jordanië als een oorlogsverklaring zou opvatten volgens plaatselijke media.
Jordanië is vrijwel het enige Arabische land dat Palestijnse vluchtelingen grotendeels heeft geïntegreerd sinds de vestiging van de staat Israël in de jaren veertig. Naar schatting 2 miljoen van de ruim 11 miljoen inwoners zijn officieel Palestijns vluchteling, maar veel Jordaniërs zijn van Palestijnse komaf, inclusief de vrouw van de koning, koningin Rania.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
39 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
59 minuten geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
5 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
7 uur geleden