Egypte bemiddelt wapenstilstand tussen Palestijnen en Israël
GAZA/JERUZALEM/CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte heeft een wapenstilstand bemiddeld tussen Palestijnse militanten en Israël. Volgens Palestijnse functionarissen en Egyptische media is het staakt-het-vuren van kracht vanaf 22.00 uur lokale tijd.
"De twee partijen zullen zich houden aan het staakt-het-vuren zodra dat van kracht wordt. Dat betekent een einde aan het aanvallen van burgers, het slopen van huizen en een einde aan het aanvallen van individuen", staat in een verklaring die is ingezien door persbureau Reuters.
Sinds vijf dagen vuren Palestijnse militanten en Israël raketten op elkaar af. Daarbij zijn tientallen doden gevallen, voornamelijk aan Palestijnse kant. Onder de doden waren ook burgers. De Israëlische krijgsmacht heeft aanvallen uitgevoerd op honderden doelwitten in de Gazastrook. Israël beweerde vrijdag dat vanuit Gaza sinds woensdag meer dan zeshonderd raketten zijn afgeschoten, waarvan bijna tweehonderd werden onderschept.
Bevestiging Palestina
Buurland Egypte liet al eerder weten te willen bemiddelen in het conflict. Betrokken bronnen vertelden vrijdag aan persbureau AFP dat Egypte bij de bemiddeling een begin van de-escalatie had bereikt. Volgens de Egyptische nieuwszender al-Qahera heeft Caïro er bij beide partijen op aangedrongen zich aan de wapenstilstand te houden.
De Palestijnse beweging Islamitische Jihad heeft de wapenstilstand bevestigd. Israël heeft nog niet gereageerd. Het land reageert zelden op overeenkomsten met Palestijnse militante bewegingen.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israël en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".
46 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.
47 minuten geledenBERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De politie in Abu Dhabi heeft meer dan honderd arrestaties verricht voor het filmen van incidenten en het verspreiden van "misleidende" informatie tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om 109 mensen met uiteenlopende nationaliteiten, staat in een verklaring.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal van april vorig jaar kwam door een "noodlottige samenloop van verschillende factoren", concluderen deskundigen in een rapport. "Er was niet één enkele oorzaak", aldus Damian Cortinas, van de netbeheerdersorganisatie ENTSO-E die opdracht gaf tot het onderzoek.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
6 uur geleden