Eerste zwarte vrouw beëdigd als opperrechter Verenigde Staten
WASHINGTON (ANP/RTR) - Voor het eerst is een zwarte vrouw beëdigd als opperrechter in de Verenigde Staten. Ketanji Brown Jackson is ingezworen als rechter in het Amerikaanse Hooggerechtshof.
Brown Jackson legde de eed af in het gebouw van het hof in Washington. De 51-jarige Brown Jackson is de 116e opperrechter, maar bekleedt die functie pas als zesde vrouw en als derde zwarte persoon. Ze geldt als een liberaal, maar vervangt de liberale Stephen Breyer in het Hooggerechtshof. Daardoor blijft de verhouding hetzelfde: zes conservatieve rechters tegenover drie progressieve.
De laatste dagen heeft het Hooggerechtshof veel ingrijpende beslissingen genomen. Zo is het landelijk recht op abortus in de VS teruggedraaid, mogen mensen in het openbaar een pistool dragen en heeft het hof de bevoegdheden van president Joe Biden beperkt om de uitstoot van broeikasgassen te reguleren.
Brown Jackson werkte in een hof van beroep, een instantie net onder het Hooggerechtshof. Eerder was ze advocaat voor mensen die geen jurist kunnen betalen. Nadat Breyer in januari aankondigde af te treden, is de benoeming van Brown Jackson in april bevestigd door het Amerikaanse parlement.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Peter Mandelson, de voormalige Britse ambassadeur voor de VS, stapt uit de Britse senaat. Dat meldt de BBC. De partijprominent stapte maandag al uit de Labour-fractie, nadat in de recentste vrijgave van de Epstein-files opnieuw aanwijzingen zaten die hem in opspraak brachten.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische luchtaanvallen op energievoorzieningen in Oekraïne ontgaan de Verenigde Staten niet, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zullen dit onderkennen als een aanval op onschuldige burgers", zei Rutte op bezoek bij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die gaat de Amerikaanse president Trump erop wijzen dat Rusland de met Trump afgesproken aanvalspauze heeft geschonden.
3 uur geleden