Eerste vliegtuigen EU-luchtbrug naar Syrië geland in Damascus
DAMASCUS (ANP/DPA) - Als onderdeel van een humanitaire luchtbrug naar Syrië zijn twee vliegtuigen met hulpgoederen geland in de hoofdstad Damascus. Ze leverden onder meer wintervaste tenten, apparatuur voor accommodatie en verwarming, meldt de Europese Commissie. Dit zijn de eerste vluchten van dit type die in Damascus landen, en er zullen er nog meer volgen. Vanuit EU-kampen in Dubai en Brindisi in Italië leveren ze hulp aan de bevolking in heel Syrië, dus ook in niet door de regering gecontroleerde gebieden.
Volgens de commissie worden via de luchtbrug in totaal 420 ton hulpgoederen aangevoerd. 225 ton daarvan ter waarde van 1,1 miljoen euro is afkomstig uit EU-voorraden. In totaal heeft de EU tot nu toe in de nasleep van de aardbeving in Syrië gereageerd met humanitaire hulp ter waarde van 10 miljoen euro. Meer dan 6 miljoen euro hiervan is opnieuw toegewezen als onderdeel van lopende humanitaire projecten. Daarnaast hebben vijftien Europese landen, waaronder Nederland, hulp aangeboden, nadat Syrië het EU-mechanisme voor civiele bescherming had geactiveerd.
Donderdag besloten de EU-lidstaten de sancties tegen het Syrische regime tijdelijk te versoepelen om meer hulp na de catastrofale aardbeving van 6 februari mogelijk te maken. Voor een periode van zes maanden hoeven humanitaire organisaties geen toestemming te vragen om goederen en diensten te leveren in het getroffen Syrische gebied. In 2011 had de EU een verbod ingesteld voor goederen die gebruikt zouden kunnen worden door het regime in Damascus om tegenstanders te onderdrukken.
In Syrië wordt ondertussen alweer gevochten in de burgeroorlog. Vrijdag werd voor het eerst sinds de aardbevingen weer een luchtaanval gemeld in het noordwesten van het land. Daarbij kwamen twee mensen om het leven.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
27 minuten geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
6 uur geleden