Eerste vier Nederlandse activisten van Gazavloot weg uit Israël
DEN HAAG (ANP) - Vier Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn zondagmiddag vertrokken uit Israël, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken op X. Ze vliegen naar Madrid, waar ze worden opgevangen door medewerkers van de Nederlandse ambassade. "We zetten ons in om ook de andere Nederlanders snel veilig thuis te krijgen", aldus het ministerie.
De Nederlandse afvaardiging op de vloot, die hulpgoederen zoals babymelkpoeder en pasta naar Gaza wilde brengen, bestond uit zestien mensen. Zes van hen hebben geen Nederlands paspoort. De boten werden in de nacht van woensdag op donderdag door Israël onderschept en de opvarenden werden vastgezet in de Ketziot-gevangenis in de Negev-woestijn in het zuiden van Israël. In totaal arresteerde Israël meer dan 450 activisten. Eerder werden al onder anderen Italiaanse, Spaanse, Turkse en Amerikaanse actievoerders uitgezet.
Donderdag liep een demonstratie voor de vrijlating van de opvarenden uit de hand. Het protest begon bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarna tientallen demonstranten naar het station trokken. Daar blokkeerden zij uiteindelijk enkele sporen waardoor er urenlang geen treinverkeer mogelijk was van en naar Den Haag Centraal. Meer dan tweehonderd mensen werden aangehouden.
Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie laat weten dat het een opluchting is dat de vier vrij zijn. Toch is ook sprake van een dubbel gevoel, zegt ze. "Zometeen zijn de zestien Nederlanders weer vrij, maar Palestina is nog steeds niet vrij en dat is wel waar we het voor doen." Hoe het met de vier gaat, weet ze nog niet. Volgens de woordvoerder wordt nog gekeken of de vier later zondag nog naar Nederland terug kunnen vliegen, of dat een hotel moet worden geregeld en ze maandag terugreizen.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Tim de Kraker, de hoogste baas van de politie Zeeland, is op non-actief gesteld, bevestigt een woordvoerder van de politie aan het ANP na berichtgeving van Omroep Zeeland. "Er loopt een intern onderzoek, op verdere vragen gaan we niet in."
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum gaat niet in hoger beroep in de ontslagzaak van oud-directeur Birgit Donker. De rechter heeft maandag vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro. Het museum noemt de uitspraak "teleurstellend".
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op gironummer 5125 van het Rode Kruis is sinds eind vorige week 925.000 euro gedoneerd voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. De hulporganisatie opende het rekeningnummer donderdag na twee zware bevingen. Die hebben aan zeker 1450 mensen het leven gekost, tienduizenden mensen worden nog steeds vermist.
50 minuten geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Drones en andere 'onbemande systemen' worden de standaard bij Defensie. Door de doorbraak van onbemande vliegtuigjes, voertuigen, bootjes en robots op het slagveld én die van bijvoorbeeld kunstmatige intelligentie moet ook de Nederlandse krijgsmacht "wezenlijk" anders worden, staat in de maandag gepresenteerde defensieplannen voor de komende jaren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) mag binnenkort zelf drones die in de buurt komen van extra beveiligde gevangenissen neerhalen of hun signaal verstoren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid) meldt dat de geweldinstructie wordt aangepast, zodat de gevangenisorganisatie komende woensdag (1 juli) deze bevoegdheid krijgt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer zevenhonderd eindexamens op twaalf scholen voor voortgezet speciaal onderwijs zijn vrijdag niet doorgegaan door de hitte. Dat zegt het College voor Toetsen en Examens (CvTE). De examens worden later ingehaald.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-directeur van het Nederlands Fotomuseum Birgit Donker is door de rechtbank in het gelijk gesteld in haar ontslagzaak. De rechter heeft vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Er is niet gebleken dat er sociale onveiligheid of een angstcultuur was, aldus de rechter. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro en het Fotomuseum moet een rectificatie plaatsen.
2 uur geleden