Eerste verdachten geven aanvallen politie bij rellen Capitool toe
WASHINGTON (ANP) - Er hebben in de Verenigde Staten voor het eerst twee verdachten schuld bekend aan het aanvallen van agenten tijdens de bestorming van het Capitool op 6 januari. De 44-jarige Scott Fairlamb en Devlyn Thompson (28) hebben volgens Amerikaanse media een deal gesloten met aanklagers en riskeren een jarenlange gevangenisstraf.
Bij de rellen in hoofdstad Washington raakten volgens CBS News begin dit jaar zo'n 150 politiemensen gewond. Aanhangers van toenmalig president Donald Trump drongen het gebouw binnen toen parlementariërs daar de uitslag goedkeurden van de presidentsverkiezingen. Trump beweerde dat hij die door fraude had verloren van de Democraat Joe Biden, hoewel dat nooit is aangetoond.
Sportschoolhouder en uitsmijter Fairlamb, die al een strafblad had, heeft nu toegegeven dat hij de politie heeft aangevallen. Hij zou een agent hebben geduwd en in het gezicht hebben geslagen. "Ben je een Amerikaan? Gedraag je dan ook zo", schreeuwde hij voor de aanval op de politieman. Verdachte Thompson erkende dat hij een agent te lijf is gegaan met een wapen. Hij haalde volgens aanklagers uit met een wapenstok.
Vervolging van 170 verdachten
De deals die de mannen hebben gesloten met aanklagers, geven andere verdachten een idee van wat ze kunnen verwachten als ze meewerken. Aanklagers hebben in ruil voor de schuldbekentenis meerdere aanklachten tegen Fairlamb ingetrokken en adviseren de rechter om een gevangenisstraf op te leggen van 41 tot 51 maanden, ongeveer 3 tot 4 jaar. Justitie zei tijdens de zitting van vrijdag (lokale tijd) niet of een specifieke strafmaat wordt aanbevolen voor Thompson.
Justitie heeft tot dusver vervolging ingesteld tegen ongeveer 170 verdachten van het belagen van agenten tijdens de rellen. De FBI zoekt nog naar honderden andere verdachten. Fairlamb en Thompson horen naar verwachting in september welke straf ze krijgen. De rechter heeft daar uiteindelijk het laatste woord over. Die zou ook kunnen besluiten om de aanbevelingen van aanklagers te negeren en toch langere gevangenisstraffen op te leggen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
5 uur geleden