Eerste stap kabinet naar betere bescherming van grondrechten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag de eerste stappen gezet om de grondrechten van mensen beter te beschermen. Zo wordt het straks mogelijk om wetten aan de Grondwet te toetsen. Nu is dat nog niet toegestaan, maar dat verbod wordt opgeheven voor de klassieke grondrechten, maakten de NSC-ministers Judith Uitermark en Teun Struycken vrijdag bekend nadat de ministerraad met hun voorstel had ingestemd. Onderdeel van het plan is ook dat er een speciaal hof wordt opgericht dat over deze oordelen adviezen aan rechters kan geven.
Nederland is nog het enige land in Europa waar wetten niet mogen worden getoetst aan de Grondwet. En dat is best raar, zeggen de twee bewindslieden vrijdag. De betere bescherming van grondrechten is een vurige wens van NSC en werd ook al aangekondigd in het coalitieakkoord. Klassieke grondrechten zijn met name vrijheidsrechten zoals de vrijheid van meningsuiting, van religie, van onderwijs net als de vrijheid van vergaderen en demonstreren, somde Uitermark op.
Over de precieze inrichting van het nieuwe hof wordt nog nagedacht. In ieder geval zal het bestaan uit tien tot twaalf leden die volledig onafhankelijk en onpartijdig rechtspreken. De leden worden voor maximaal negen jaar benoemd. Burgers kunnen niet zelf naar het hof stappen, maar wel de rechters die zich over zo'n vraagstuk buigen.
De Rechtspraak is er al lange tijd voorstander van dat elke rechter in elke individuele zaak kan toetsen aan de belangrijkste wet van het land, laat de Raad voor de rechtspraak vrijdag weten in een reactie. De Raad zal "de vandaag door het kabinet gepubliceerde contourennota daarom met interesse lezen", aldus voorzitter Henk Naves.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Acteur en schrijver Maarten Spanjer is zaterdag in besloten kring begraven in Amsterdam, op de dag dat hij 74 jaar zou zijn geworden. Onder anderen René van der Gijp, Theo Hiddema en Keje Molenaar waren bij de uitvaart aanwezig.
12 uur geledenGILZE (ANP) - Bij een aanrijding tussen een vrachtwagen en een personenauto op de N260 bij het Noord-Brabantse Gilze zijn zaterdagochtend beide voertuigen in brand gevlogen. De auto ligt grotendeels onder de vrachtwagen. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers in de auto zitten, aldus de politie, die vermoedt dat het onderzoek naar de oorzaak nog de hele middag duurt. De vrachtwagenchauffeur is niet gewond geraakt, meldt een woordvoerder.
16 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in de kustgebieden, het westelijk Waddengebied en de Limburgse heuvels vanaf zaterdagavond tot ten minste zondagochtend. Op die plekken geldt code geel en worden met plaatselijke verschillen windstoten tussen de 75 en de 100 kilometer per uur verwacht.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een brandend pand aan de Sydneystraat in Rotterdam moet als verloren worden beschouwd. Dat meldt de veiligheidsregio zaterdagochtend. Het gaat om een groothandel in levensmiddelen op bedrijventerrein Rotterdam Noord-West, aan de rand van de stad. De brandweer blust inmiddels vooral rondom het pand. Daar staan auto's, bestelbusjes en vrachtwagens. Een NL-Alert is uitgezonden vanwege rook. Zaterdagochtend meldde de brandweer nog uren bezig te zijn met blussen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft het eenrichtingsverkeer voor de scheepvaart op de Boven-IJssel opgeheven na de regenval van de afgelopen dagen. De maatregel gold sinds 14 oktober vanwege de lage waterstand, waardoor de binnenvaart alleen in stroomopwaartse richting van Zutphen naar Arnhem mocht varen.
19 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) gaat zijn faillissementsaanvraag met een week uitstellen. Dat maakte het bestuur van het WEC op vrijdag bekend. Het centrum wil in die tijd meer mogelijkheden onderzoeken om te blijven bestaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) moet in staat blijven om onafhankelijk, zonder druk of intimidatie, recht te spreken. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas vrijdag gezegd na een bezoek aan het ICC in Den Haag. De EU gaat de komende zes maanden benutten voor een dialoog met de VS om te voorkomen dat de Amerikaanse president Donald Trump daadwerkelijk sancties tegen het hele hof oplegt, zei Kallas .
1 dag geleden