Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste schatting bouwkosten twee kerncentrales: 20 tot 30 miljard

Eerste schatting bouwkosten twee kerncentrales: 20 tot 30 miljard

DEN HAAG (ANP) - De bouw van twee nieuwe kerncentrales kost naar schatting 20 tot 30 miljard euro, veel meer dan het kabinet daar nu voor beschikbaar heeft. Dat schrijft klimaat- en energieminister Sophie Hermans in een brief aan de Tweede Kamer. Het is voor het eerst dat het kabinet een raming geeft van de kosten die bij de bouw komen kijken.

De schatting komt voort uit een onderzoek naar de haalbaarheid van de ontwerpen die mogelijke leveranciers van nucleaire technologie hebben ingediend. Er zijn nog twee bedrijven in de race, het Franse EDF en het Amerikaanse Westinghouse. Nadat een ontwerp is gekozen, kan een nauwkeurigere inschatting worden gemaakt van de kosten.

Gezien de hoge bouwkosten ligt het volgens Hermans voor de hand dat de nieuwe kerncentrales in eerste instantie met publiek geld worden gefinancierd. De overheid kan nu eenmaal goedkoper geld lenen dan bedrijven. Als de kerncentrales eenmaal draaien, kan mogelijk een deel van de aandelen worden verkocht.

Vier kerncentrales

Het kabinet heeft in totaal 14,5 miljard euro uit het Klimaatfonds gereserveerd voor de bouw van niet twee maar vier nieuwe kerncentrales. Van dat geld moeten ook de al lopende voorbereidingen worden betaald en daarnaast de kosten voor het langer openhouden van de bestaande kerncentrale in Borssele.

In een eerdere brief erkende Hermans al dat het gereserveerde geld waarschijnlijk niet voldoende zou zijn om alle benodigde investeringen te kunnen doen. Het kabinet komt na de zomer met een plan voor de verdere financiering.

Mogelijke gebieden

Het kabinet kijkt nog naar vier mogelijke gebieden waar de eerste twee kerncentrales kunnen worden neergezet: de Zeeuwse plaatsen Borssele en Terneuzen, het Eemshavengebied in Groningen en de Tweede Maasvlakte. Wanneer meerdere locaties geschikt blijken, gaat de voorkeur uit naar Zeeland.

Hermans verwacht nu dat de eerste nieuwe kerncentrales op zijn vroegst eind jaren '30 in gebruik kunnen worden genomen. Het kabinet mikte oorspronkelijk op 2035, maar de minister gaf in februari al toe dat dit gezien de tijdrovende procedures niet langer haalbaar is.

Meer uit Binnenland

EO schrapt genres fictie en documentaire door bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep (EO) gaat de genres fictie en documentaire schrappen als gevolg van de bezuinigingen op de publieke omroep. De EO maakte de afgelopen jaren prijswinnende fictieproducties en documentaires als De Joodse Raad, De Terugreis en Mijn grote broer. De EO spreekt dinsdag van een "pijnlijk besluit".

35 minuten geleden
Gelderland verlengt termijn voor doden probleemwolf met half jaar

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland verlengt de toestemming om de wolf te doden die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Jagers krijgen tot 1 juli volgend jaar de tijd om het dier met codenaam GW4655m te doden. Ook is het gebied waarin dat mag gebeuren uitgebreid met het terrein van vliegbasis Deelen. De vergunning voor het afschieten van de wolf zou 1 januari aflopen.

1 uur geleden
Hulp bij zelfdoding blijft verboden, Laatste Wil verliest zaak

DEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.

1 uur geleden
Ex-advocaat Weski eist inzage in stukken, krijgt nieuwe ronde

DEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.

1 uur geleden
RIVM: Nederlanders werken langer en in goede gezondheid door

BILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.

2 uur geleden
Brussel evenaart Belgisch formatierecord van 541 dagen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.

2 uur geleden
Koning eert 'Surinaamse weerbaarheid' tijdens staatsbanket

PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandagavond tijdens het staatsbanket op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Suriname de "Surinaamse weerbaarheid en verzetsstrijd door de eeuwen heen" geëerd. Hij deed dit in een toespraak tijdens het banket in Paramaribo, dat werd aangeboden door president Jennifer Geerlings-Simons.

5 uur geleden