Eerste reactie Oliver Daemen: bedankt, dit was geweldig
VAN HORN (ANP) - "Heel erg bedankt, dat was geweldig". Dat waren de eerste woorden van Oliver Daemen na terugkeer op aarde. De 18-jarige Nederlander maakte dinsdag een korte toeristische vlucht naar de ruimte.
Het vaartuig met Daemen erin vloog in een paar minuten naar een hoogte van 107 kilometer. Daarmee heeft hij de dampkring verlaten. Op die hoogte zien astronauten de sterren, de kromming van de aarde en de rand van de atmosfeer. Om die hoogte te bereiken, haalde de raket een topsnelheid van 3595 kilometer per uur.
Er zijn nog geen beelden uit de capsule beschikbaar, maar tijdens de vlucht was veel gejuich en gegil te horen vanuit de capsule. Ongeveer 10 minuten na opstijgen kwam het vaartuig veilig terug op aarde, hangend aan drie parachutes.
Vierde geboren Nederlander
Daemen is nu de jongste astronaut ooit. Ook is hij de vierde geboren Nederlander die de dampkring heeft verlaten en in de ruimte is geweest.
In een latere verklaring noemde Daemen de vlucht een ervaring die zijn leven verandert. "Elke seconde van deze vlucht was onbeschrijfelijk intens. Het machtige effect van de G-krachten op je gestel, het epische moment dat je de dampkring verlaat. De blik op de aarde vanuit de ruimte is onvergetelijk. Terug op de grond besef je pas goed hoe enorm kwetsbaar onze planeet is in het onmetelijke sterrenstelsel. Ik realiseer me nu beter dan ooit dat we extreem zuinig moeten zijn op de aarde. Daar wil ik intensief aan bijdragen."
Eerste bemande vlucht
Het was de eerste bemande vlucht van Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Jeff Bezos, de rijkste mens op aarde. Bezos wil toeristische vluchten naar de rand van de dampkring verkopen. Eén plek aan boord werd geveild voor een goed doel van Bezos. Een onbekend persoon betaalde zo'n 28 miljoen dollar (ruim 23 miljoen euro) voor de reis, maar bleek niet te kunnen. Hij of zij gaat mee op een latere ruimtevlucht. Daarop mocht Daemen mee. Zijn vader, een belegger, had ook een bod op de vlucht uitgebracht. Blue Origin noemt Daemen "de eerste betalende klant", maar het is niet bekend hoeveel hij of zijn vader heeft betaald.
Daemen zelf zegt dat hij dankzij "een combinatie van geluk en toeval" mee aan boord mocht voor de vlucht. "Daarvoor ben ik de mensen van Blue Origin heel veel dank verschuldigd. En ook mijn familie, die mij geweldig steunt. Ik weet dat ik gigantisch heb geboft."
De Brabander begint na de zomer aan een studie natuurwetenschappen in Utrecht.
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - Het is "extreem pijnlijk" dat het vermeende brein achter de moord in 2017 op een journalist in Malta woensdag is vrijgesproken. Dat zegt oud-politicus Pieter Omtzigt. Als speciaal onderzoeker voor de Raad van Europa hield hij zich bezig met de afhandeling van de moord op Daphne Caruana Galizia.
2 uur geledenBALGOIJ (ANP) - Er gaan nepbeelden rond van een arrestatie in het Gelderse Balgoij, meldt de politie. Daarvan wordt beweerd dat die werd gedaan in verband met het geweld in het nabijgelegen Overasselt. Maar, zegt de politie, "er is vandaag niemand aangehouden in Balgoij".
5 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij het onderzoek van de mobiele eenheid (ME) zijn woensdag nog meerdere wapens gevonden in en rond Overasselt, meldt de politie. Die werden niet alleen gevonden in het doorzochte gebied, maar ook in het nabijgelegen Wijchen. De politie zocht daar op basis van een tip van een inwoner. Het onderzoek van de ME is woensdagavond afgerond.
5 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij een inzamelingsactie voor de doodgeschoten man in Overasselt is binnen een dag meer dan 10.000 euro opgehaald. Het geld is bedoeld voor de uitvaart van de 51-jarige man uit Wijchen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoningen in Nederland neemt amper af ten opzichte van vorig jaar, hoewel de afgesproken nieuwbouwbeloftes wel worden waargemaakt. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting. Het tekort wordt geschat op ruim 20.200 woningen. Dat is vergelijkbaar met het tekort van 21.000 in 2025. Kenniscentrum Kences stelt dat er meer maatregelen nodig zijn voor de realisatie van meer studentenhuisvesting. "Sociale studentenhuisvesters kunnen zo 15.000 tot 25.000 meer studentenwoningen bouwen."
7 uur geledenHEUMEN (ANP) - De gemeente Heumen maakt donderdag bekend of het huis in Overasselt dat dinsdag werd belaagd door tientallen bewapende mensen, wordt gesloten. Ook komt er dan meer informatie over "eventuele aanvullende maatregelen", liet burgemeester Joerie Minses woensdag weten.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Joeri Minses, de burgemeester van de gemeente Heumen, roept de inwoners van Overasselt en omgeving op om rustig te blijven na dreigbeelden die in de media circuleren. Minses zegt dat de onrust in zijn gemeente toeneemt na de geweldsuitbarsting in Overasselt van dinsdag.
8 uur geleden