Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste raketlancering vanuit West-Europa geslaagd

Eerste raketlancering vanuit West-Europa geslaagd

LONDEN (ANP/RTR) - Voor het eerst is een ruimteraket gelanceerd vanuit West-Europa. In de nacht van maandag op dinsdag heeft ruimtevaartbedrijf Virgin Orbit vanuit het zuidwesten van Engeland een raket met satellieten in een baan rond de aarde gebracht.

Als een raket naar de ruimte gaat, gebeurt dat meestal vanaf een bekende lanceerbasis als Cape Canaveral (Verenigde Staten), Bajkonoer (Kazachstan) of Kourou (Frans-Guyana). Voor het eerst zijn nu satellieten vanuit West-Europa in een baan rond de aarde gebracht.

Een vliegtuig, een Boeing 747 met de naam Cosmic Girl, is om 23.17 uur (Nederlandse tijd) opgestegen in het zuidwesten van Engeland, onder applaus van ongeveer 2000 toeschouwers. Boven de Atlantische Oceaan heeft de Cosmic Girl een raket losgelaten, de LauncherOne, op een hoogte van iets meer dan 10 kilometer. Dat gebeurde even na middernacht. In de LauncherOne zitten negen satellieten van zeven klanten. Die lading wordt afgeleverd in een baan rond de aarde.

Virgin Orbit is een ruimtevaartbedrijf van zakenman Richard Branson. De Britse minister van Wetenschap, George Freeman, noemde de lancering een historisch moment. "Ervan uitgaande dat alles volgens plan verloopt, hebben we de Europese ruimterace gewonnen en zijn we het eerste land dat satellieten vanuit Europa lanceert", zei hij voor het opstijgen tegen persbureau Reuters. "We geven vanavond een sterk signaal af dat we van plan zijn een macht te zijn in de ruimte-economie van morgen."

Meer uit Buitenland

Paus spreekt zich tegenover diplomaten uit tegen ongelijkheid

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak voor buitenlandse diplomaten bij het Vaticaan kritiek geuit op de ongelijkheid en ongerechtigheid in de wereld. Hij sprak ook over klimaatverandering, kunstmatige intelligentie en migratie. Hij omschreef zichzelf ook als een "afstammeling van immigranten die er op zijn beurt voor koos om te emigreren".

14 minuten geleden
Oekraïne en Rusland beginnen aan overleg in Istanbul

ISTANBUL (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland zijn begonnen met overleg in het Turkse Istanbul. Het is voor het eerst in ruim drie jaar dat de landen samenkomen voor directe vredesbesprekingen.

28 minuten geleden
Oekraïne wil bestand en terugkeer kinderen als stappen naar vrede

ISTANBUL (ANP) - Het hoofd van de Oekraïense delegatie in Istanbul stelt dat vrede alleen mogelijk is als Rusland instemt met onder meer een staakt-het-vuren van dertig dagen, de terugkeer van ontvoerde kinderen en de uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Oekraïne zoekt naar "echte wegen naar een duurzame en rechtvaardige vrede", aldus Roestem Oemjerov op Facebook.

1 uur geleden
Schutter op Zweedse school had zelfmoord als motief

STOCKHOLM (ANP/RTR) - De verdachte van de schietpartij op een school in het Zweedse Örebro had zelfmoord als motief. De politie meldt dat na onderzoek naar de dodelijkste massaschietpartij in de geschiedenis van Zweden.

1 uur geleden
Rutte: Poetin maakt grote fout door lage delegatie te sturen

TIRANA (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte vindt dat de Russische president Vladimir Poetin een "grote fout" maakt door een lage delegatie naar Istanbul te sturen. "De bal ligt nu echt bij hem", zei Rutte bij aankomst in Tirana, waar Europese staatshoofden en regeringsleiders bijeen zijn voor een top. Daar wordt onder meer over de situatie in Oekraïne gesproken.

1 uur geleden
World Press Photo schrapt naam fotograaf bij foto 'napalmmeisje'

AMSTERDAM (ANP) - World Press Photo heeft de naam van de Vietnamees-Amerikaanse fotograaf Nick Út verwijderd bij de wereldberoemde foto The Terror of War. Onderzoek heeft uitgewezen dat de foto van een naakt Vietnamees meisje dat wegvlucht van een napalmbombardement mogelijk door iemand anders is gemaakt. De foto won de World Press Photo van het Jaar in 1973.

1 uur geleden
Oekraïne stemt standpunten vredesoverleg af met VS en Europa

ISTANBUL (ANP) - Oekraïne, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland hebben in Istanbul vrijdagochtend hun eerste gesprekken afgerond. Andri Jermak, de stafchef van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, heeft op X foto's van de ontmoeting gedeeld. Het was een voorbereiding op onderhandelingen met Rusland.

2 uur geleden