
Eerste raketlancering vanuit West-Europa geslaagd
LONDEN (ANP/RTR) - Voor het eerst is een ruimteraket gelanceerd vanuit West-Europa. In de nacht van maandag op dinsdag heeft ruimtevaartbedrijf Virgin Orbit vanuit het zuidwesten van Engeland een raket met satellieten in een baan rond de aarde gebracht.
Als een raket naar de ruimte gaat, gebeurt dat meestal vanaf een bekende lanceerbasis als Cape Canaveral (Verenigde Staten), Bajkonoer (Kazachstan) of Kourou (Frans-Guyana). Voor het eerst zijn nu satellieten vanuit West-Europa in een baan rond de aarde gebracht.
Een vliegtuig, een Boeing 747 met de naam Cosmic Girl, is om 23.17 uur (Nederlandse tijd) opgestegen in het zuidwesten van Engeland, onder applaus van ongeveer 2000 toeschouwers. Boven de Atlantische Oceaan heeft de Cosmic Girl een raket losgelaten, de LauncherOne, op een hoogte van iets meer dan 10 kilometer. Dat gebeurde even na middernacht. In de LauncherOne zitten negen satellieten van zeven klanten. Die lading wordt afgeleverd in een baan rond de aarde.
Virgin Orbit is een ruimtevaartbedrijf van zakenman Richard Branson. De Britse minister van Wetenschap, George Freeman, noemde de lancering een historisch moment. "Ervan uitgaande dat alles volgens plan verloopt, hebben we de Europese ruimterace gewonnen en zijn we het eerste land dat satellieten vanuit Europa lanceert", zei hij voor het opstijgen tegen persbureau Reuters. "We geven vanavond een sterk signaal af dat we van plan zijn een macht te zijn in de ruimte-economie van morgen."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron is begonnen aan een staatsbezoek van drie dagen aan het Verenigd Koninkrijk. Dit is het eerste staatsbezoek van een EU-leider aan het VK sinds de Brexit en het eerste van een Franse president sinds 2008.
15 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het verlagen van de defensie-uitgaven in de afgelopen dertig jaar "was een enorme fout die we nooit meer moeten maken", zei de Deense premier Mette Frederiksen in een debat in het Europees Parlement. Meer investeren in defensie is nodig en "het versterken van de Europese defensie-industrie is een absolute topprioriteit", zei Frederiksen in het parlement waar ze de prioriteiten van het Deense voorzitterschap van de Europese Unie toelichtte.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne wil een internationaal onderzoek naar de vermeende Russische inzet van chemische wapens in Oekraïne. Het land heeft de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag gevraagd zich hierover te buigen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland is boos dat China een Duits gevechtsvliegtuig dat deelnam aan een missie in het Rode Zeegebied onder schot heeft gehouden. De Chinese ambassadeur moet tekst en uitleg komen geven.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Een belangrijke onafhankelijke verkiezingswaarnemer in Rusland stopt. De organisatie Golos ('stem') maakte dat bekend nadat een kopstuk van de groep dit jaar een jarenlange celstraf had gekregen. "Helaas zegeviert gerechtigheid niet altijd. Er moet voor gevochten worden. En er is altijd het risico dat je verliest. Zo is het deze keer gelopen", staat in een verklaring.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Een beschadigd vrachtschip in de Rode Zee wordt nog voortdurend aangevallen en heeft alle voortstuwing verloren. Dat meldt het maritieme monitoringscentrum UKMTO, dat stelt dat het schip wordt omringd door kleine bootjes.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR) - Israël en Hamas gaan in Qatar door met indirecte onderhandelingen over een bestand in de Gazastrook. Het overleg in Doha heeft nog niet tot een doorbraak geleid, aldus een Palestijnse functionaris.
2 uur geleden