
Eerste Pride Amsterdam-munt geslagen ter ere van 25-jarig bestaan
AMSTERDAM (ANP) - André van Duin heeft donderdag ceremonieel de eerste munt geslagen ter ere van het 25-jarig bestaan van Pride Amsterdam, bij het Homomonument in de hoofdstad. De Pride Amsterdam-munten worden gemaakt door de Koninklijke Nederlandse Munt, in samenwerking met Pride Amsterdam en Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland.
"Tijdens Pride Amsterdam vieren we dat we in Nederland vrij zijn om te zijn wie we zijn", zei Van Duin, "en staan we stil bij degenen die deze vrijheid nog niet hebben". "De munt is een mooie bezegeling hiervan", aldus de komiek en presentator.
Pride Amsterdam is in 1996 voor het eerst georganiseerd. In eerste instantie om Amsterdam te promoten als homo-uitgaansstad, maar ook om de diversiteit van de stad te vieren. Het is sindsdien uitgegroeid tot een negendaags festival, waarbij aandacht wordt gevraagd voor de emancipatie en acceptatie van de lhbtiq+-gemeenschap. Er vinden allerlei evenementen plaats, waarvan vooral de Botenparade een bekend onderdeel is. Pride Amsterdam is in 2019 benoemd tot immaterieel erfgoed in Nederland en is daarom opgenomen in de Inventaris Immaterieel Erfgoed.
Strijdbaar
Er worden drie uitgiften van de herdenkingsmunt gedaan, waaronder een gouden en zilveren versie. Centraal staat de regenboogvlag, het symbool voor de lhbtiq+-gemeenschap. Op de voorzijde van de munt houdt een vuist de vlag "strijdbaar" vast, "om het emancipatoire karakter van het festival te weergeven", zegt de Koninklijke Nederlandse Munt. Aan weerszijden van de vuist zijn de teksten ‘Pride Amsterdam’ en ‘25 Years’ zichtbaar. De achterzijde laat het logo van de Inventaris Immaterieel Erfgoed Nederland zien.
De gouden penning heeft een oplage van tien stuks, van de zilveren versie komen er vijfhonderd. Verder zijn er 5000 penningen in coincards beschikbaar.
Meerdere generaties
De directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee de Castillo Ruiz, is blij met het eindresultaat. "Pride is een uitbundig en kleurrijk protest dat van generatie op generatie overgaat en dat is precies wat de munt uitstraalt." De munten zijn verkrijgbaar op de website van de Koninklijke Nederlandse Munt.
Een grote feestelijke viering van het 25-jarig jubileum, evenals de Botenparade, worden een jaar opgeschoven. Die keuze is gemaakt omdat het merendeel van de feesten door het coronavirus niet zoals gewenst door kunnen gaan, schrijft Pride Amsterdam op de website. Wel vinden dit jaar kleine activiteiten plaats en wordt op zaterdag 7 augustus de Pride Walk gehouden.
Meer uit Binnenland
PRAAG (ANP) - Het is "eigenlijk heel raar" om Nederland te verlaten op het moment van een politieke crisis. Dat zei koning Willem-Alexander kort nadat hij en koningin Máxima waren aangekomen in Praag voor het staatsbezoek aan Tsjechië. Maar aan de andere kant is een staatsbezoek volgens de koning dermate belangrijk, "zeker aan een land als Tsjechië", dat hij vond dat hij in ieder geval de eerste dag door moest laten gaan. "In deze tijd van geopolitieke spanningen is het ontzettend belangrijk om onze NATO- en EU-partner Tsjechië op deze manier te ontmoeten en te begroeten."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV-kabinetsleden die vertrekken na de coalitiebreuk zullen tijdelijk worden vervangen door bewindslieden van VVD, NSC en BBB. Demissionair premier Dick Schoof meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat aan de vijf ministers en vier staatssecretarissen van de PVV per dinsdag op de meest eervolle wijze ontslag is verleend.
9 uur geledenCHALATENANGO (ANP) - In El Salvador is 43 jaar na de moord op vier Nederlandse journalisten van de omroep IKON de strafzaak begonnen tegen vermeende betrokkenen. Dat laten nabestaanden Sonja ter Laag en Gert Kuiper weten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander keert een dag eerder terug van het komende staatsbezoek aan Tsjechië vanwege "de ontstane politieke situatie in Nederland". Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gemeld. Eerder op de dag viel het kabinet-Schoof.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Personeel van NS staakt vrijdag in de regio Midden, met waarschijnlijk grote gevolgen voor het treinverkeer in het hele land. Het spoorbedrijf is volgens vakbond FNV niet ingegaan op een ultimatum waarin eisen stonden om tot een nieuwe cao voor medewerkers te komen. De bond dreigde eerder al met stakingen, nadat de onderhandelingen over de cao waren geklapt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer debatteert woensdagochtend met premier Dick Schoof over de kabinetsval. Voorafgaand aan het debat houdt Schoof een korte verklaring. Er werd al rekening gehouden met een debat op woensdag, maar dit werd pas later dinsdagmiddag formeel ingepland.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS waarschuwt dat een mogelijke staking komende vrijdag "landelijke impact" kan hebben. Dit komt doordat de eventuele staking door de vakbonden gepland staat in Midden-Nederland en de NS vanuit die regio, Utrecht, het eigen landelijke treinverkeer aanstuurt.
11 uur geleden