Eerste omgebouwde McDonald's Rusland openen de deuren
MOSKOU (ANP/DPA) - Russen kunnen in eigen land weer naar McDonald's, althans naar de vernieuwde McDonald's. Op zondag openen de eerste verbouwde filialen de deuren na de beslissing van Amerikaanse fastfoodketen zijn Russische activiteiten te verkopen vanwege de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. In de omgeving Moskou gaan vijftien filialen weer open onder een nieuwe naam en met een nieuw logo. De restaurants zijn op dezelfde locaties, met hetzelfde personeel en vrijwel dezelfde producten op het menu.
McDonald's was meer dan dertig jaar actief in Rusland. In maart sloot de keten zijn filialen in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne. De keten telde meer dan 62.000 werknemers in het land. Sommige restaurants op luchthavens en treinstations zullen voorlopig nog onder het Amerikaanse McDonald's-logo blijven opereren. Dat is het gevolg van een speciale franchiseovereenkomsten die niet gemakkelijk kan worden opgezegd.
De nieuwe eigenaar is Alexander Govor, die sinds 2015 als licentiehouder 25 McDonald's restaurants in Siberië exploiteerde. Govor kocht alle 825 andere McDonald's locaties in het hele land. Hij wil alle restaurants binnen twee maanden heropenen.
De comeback van McDonald's heeft de afgelopen dagen veel discussie losgemaakt op de Russische sociale media. De door de staat uitgegeven krant Rossiskaya Gazeta wijdde een hele pagina aan de 'Russische McDonald's'. De grote belangstelling voor het onderwerp komt deels door het feit dat McDonald's een historische betekenis heeft in het land. De opening van het eerste filiaal van de keten in de jaren negentig was een teken van verandering in het land. De rijen met klanten waren destijds honderden meters lang. De sluiting van de McDonald's-filialen staat ook symbool voor de sterke escalatie van de spanningen tussen het westen en Moskou.
Meer uit Buitenland
KARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.
3 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
8 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
9 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
12 uur geleden