Eerste officiële matige vorst van het najaar gemeten in De Bilt
DE BILT (ANP) - In De Bilt is zondagochtend de eerste matige vorst van het winterseizoen gemeten, melden Weeronline en Weer.nl. Bij het hoofdstation van het KNMI daalde het kwik volgens Weer.nl naar -7,0 graden. Er is sprake van matige vorst als de temperatuur minimaal -5,0 graden is.
De eerste officiële matige vorst valt erg vroeg. Normaal gebeurt dit gemiddeld rond 24 december. "Door klimaatverandering komt het steeds minder vaak tot vroege kou", aldus Weer.nl. De laatste keer dat het zo vroeg in het najaar zo koud werd in De Bilt was in 1983. Toen daalde het kwik op 14 november naar -7,6 graden. En in 2003 werd het op 24 oktober al eens -5,9 graden, maar destijds werd pas op 10 december een nog lagere temperatuur gemeten.
Met een minimumtemperatuur van -7,0 graden is de koudste nacht in het winterjaar van 2023, de periode van 1 juli 2022 tot en met 30 juni 2023, nu al kouder dan in sommige andere jaren, aldus Weer.nl. Drie jaar geleden, in het winterjaar van 2020, kwam het niet eens tot matige vorst en in het winterjaar 2014 werd het zelfs niet kouder dan -3,1 graden. In nog veertien andere winterjaren, waaronder die van vorig jaar, werd het niet kouder dan -7,0 graden. "Later in het winterjaar neemt de kans op lage temperaturen natuurlijk verder toe", aldus Weer.nl.
Zaterdagavond werd de eerste lokale matige vorst al gemeten. In het Drentse Eelde zakte de temperatuur om 21.20 uur naar -5,1 graden. Zondagochtend vroeg werd met -8,8 graden in Twente de laagste temperatuur gemeten.
Voorlopig is de kans op nog een aantal koude nachten volgens Weer.nl erg klein. "De zachtere lucht uit het zuidwesten wint de komende dagen weer terrein."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De twee vrouwen die verdacht worden van mishandeling van hun kinderen in Stadskanaal blijven veertien dagen langer vastzitten.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - De opvanglocatie bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zit nog vol, wat betekent dat er ook donderdag niet voor alle asielzoekers plek is. Dat meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Om hoeveel mensen het gaat, is nog niet bekend.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaten van Inez Weski (71) verwachten in hoger beroep te gaan tegen het vonnis in de zaak van hun cliënt. "Het ligt wel voor de hand dat er een hoger beroep zal komen van de kant van de verdediging", zei advocaat Geert-Jan Knoops na de uitspraak. De rechtbank bevond Weski schuldig, maar legde een straf op gelijk aan het voorarrest van 42 dagen. Dat betekent dat zij niet terug de cel in hoeft.
4 uur geleden