Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
Het gaat om een schip van ADNOC Logistics & Services, dat de transporten van staatsoliebedrijf Abu Dhabi National Oil Company uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verzorgt. Volgens Bloomberg werd de tanker Al Hamra recent waargenomen met lading op weg naar het westen van India.
De tanker stopte rond 19 april met het uitzenden van een signaal. Op dat moment was het schip leeg en lag het stil bij de oostelijke ingang van de Straat van Hormuz. In die periode is lng aan boord geladen bij de exportfaciliteit op Das Island van ADNOC, blijkt uit data van onderzoeksbureau Kpler. Dat eiland ligt in de Perzische Golf.
Moeizame onderhandelingen
Iran heeft de Straat van Hormuz sinds het begin van de oorlog vrijwel afgesloten en de Verenigde Staten blokkeren Iraanse havens. De landen onderhandelen over een vredesakkoord, maar dat verloopt moeizaam. Voordat het conflict begon voeren zo'n drie lng-tankers per dag door de belangrijke zeestraat en was die goed voor de doorvoer van ongeveer een vijfde van de wereldwijde lng. De meeste schepen die nu door de Straat van Hormuz varen, zetten vanwege veiligheidsrisico's hun transponders uit om dit onopgemerkt te kunnen doen.
India is afhankelijk van lng uit het Midden-Oosten. Het land ontving vorig jaar meer dan de helft hiervan uit de VAE en Qatar. De verminderde leveringen hebben India gedwongen meer ladingen te kopen op de dure spotmarkt en leveringen aan sommige industrieën te beperken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
13 uur geleden