Eerste landen luiden het nieuwe jaar in
APIA (ANP/DPA) - De eerste landen hebben sinds 11.00 uur Nederlandse tijd het nieuwe jaar ingeluid. Het is inmiddels 2022 in onder meer Australië, Nieuw-Zeeland en op de kleine eilanden Samoa, Tonga en Kiribati in de Grote Oceaan. Voor het tweede jaar wordt bij de vieringen wereldwijd rekening gehouden met de coronapandemie.
Op Samoa mocht een jaar geleden geen vuurwerk worden afgestoken, maar dat was nu weer toegestaan. Vele kilometers verderop in de stad Auckland, in het noorden van Nieuw-Zeeland, begon om middernacht een lichtshow, terwijl daar doorgaans een show met vuurwerk wordt gehouden. Australië luidde het nieuwe jaar wel traditiegetrouw in met een vuurwerkshow in Sydney.
De eerste landen in Azië, waaronder Japan, Zuid-Korea en China, beginnen aan het nieuwe jaar als het in Nederland nog middag is. Noord- en Zuid-Amerika zijn de laatste continenten waar oud en nieuw wordt gevierd. In meerdere landen spreken leiders hun nieuwjaarsboodschappen uit.
Net als een jaar geleden gaan festiviteiten op veel plekken wederom niet door of alleen in afgeslankte vorm. Parijs heeft bijvoorbeeld geen grote vuurwerkshow. Ook in Nederland zijn grote evenementen afgelast, waaronder het Nationaal Vuurwerk in Rotterdam. Er zijn ook landen waar de doorgaans grootschalige vieringen met minder publiek zullen plaatsvinden. Dat is onder meer het geval bij de wereldberoemde festiviteiten in Sydney en New York.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft in zijn bijdrage aan het plenair debat van de Algemene Vergadering van de VN herhaald dat de door Israël bezette Golanhoogten Syrisch zijn en blijven. De omstreden landsdelen, grenzend aan het noorden van Israël, worden al decennia door Israël geclaimd en gelden vandaag de dag als Israëlische bufferzone.
11 minuten geledenADDIS ABEBA (ANP/AFP) - Spanningen in het noorden van Ethiopië zijn opnieuw uitgemond in geweld. Rebellen uit de regio Tigray hebben aanvallen uitgevoerd op de aangrenzende regio Afar en de controle over luchthavens overgenomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Trumps Vredesraad presenteert woensdag tijdens een bijeenkomst van de lidstaten een plan voor de wederopbouw van Gaza. Voor de plannen is 2,45 miljard dollar (2,15 miljard euro) nodig, meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios, die het plan heeft ingezien.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een voormalige rebellenleider van de Centraal-Afrikaanse Republiek veroordeeld voor marteling en onrechtmatige gevangenneming. Mahamat Saïd Abdel Kani, kortweg Saïd, werd schuldig bevonden op vier van de zeven behandelde gevallen. Een straf wordt later bekendgemaakt.
3 uur geledenDES MOINES (ANP) - Het zou niet aan de Verenigde Staten maar aan Europa moeten zijn om het Midden-Oosten veilig te houden, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Zodra Europa zich heeft herbewapend, zullen "Europeanen zich over hun eigen achtertuin ontfermen", zei Rutte na een lezing in het Amerikaanse Des Moines.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.
6 uur geleden