Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste Kamer stemt voor landelijk vuurwerkverbod

Eerste Kamer stemt voor landelijk vuurwerkverbod

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft voor het landelijk verbod op consumentenvuurwerk gestemd. Het kabinet wil dat dit ingaat vanaf de jaarwisseling van 2026 naar 2027. De komende jaarwisseling mag dan nog vuurwerk worden afgestoken.

Voordat de wet in werking kan treden, moet staatssecretaris Thierry Aartsen van Infrastructuur en Waterstaat (VVD) een zogeheten Algemene Maatregel van Bestuur uitwerken. Daarnaast moet hij vaststellen aan welke voorwaarden verenigingen moeten voldoen om nog wel vuurwerkshows te kunnen verzorgen. Aartsen gaf in de Eerste Kamer aan dat dit niet meer gaat lukken voor de komende jaarwisseling.

Het vuurwerkverbod heeft lang bij de Tweede Kamer gelegen, maar werd aangenomen doordat VVD en NSC besloten om toch voor te stemmen. De hulpdiensten en gemeenten pleiten al lang voor een verbod. Agenten, brandweerlieden en ambulancemedewerkers zijn de afgelopen jaren tijdens oud en nieuw geregeld met onder meer vuurwerk bekogeld. De organisaties hoopten daarom dat het verbod per direct zou ingaan. De BOA Bond zei eerder te vrezen voor "nog een jaar gesodemieter".

'Feest voor iedereen'

De wet is een initiatief van Tweede Kamerleden Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) en Esther Ouwehand van Partij voor de Dieren. "We zijn hartstikke blij dat het vuurwerkverbod nu een feit is. Dit is geweldig nieuws voor dieren en mensen", aldus Ouwehand. "We hebben hier keihard voor gestreden, al vanaf de oprichting van onze partij meer dan twintig jaar geleden. Op naar een fijne jaarwisseling voor iedereen."

Ook Klaver is blij dat de wet is aangenomen. "Vijf jaar geleden begonnen Esther Ouwehand en ik aan de Wet Veilige Jaarwisseling. Vandaag stemt de Eerste Kamer in met het vuurwerkverbod. Een belangrijke stap om van oud en nieuw weer een feest voor iedereen te maken."

Meer uit Binnenland

AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

3 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

6 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

7 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

8 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

9 uur geleden
Risico Shamonda-virus is volgens RIVM laag

BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

9 uur geleden
Politie 'gaat ervan uit' dat Hajar is gedood in antikraakpand

AMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de 29-jarige Hajar is omgebracht in een antikraakpand in de Amsterdamse wijk Buitenveldert. Een woordvoerder bevestigde een bericht hierover bij de lokale zender AT5.

10 uur geleden