Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste Kamer stemt in met handelsverdrag CETA

Eerste Kamer stemt in met handelsverdrag CETA

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag ingestemd met een Europees handelsverdrag met Canada. Het verdrag met de naam CETA zorgt er onder meer voor dat importheffingen worden afgeschaft. In totaal stemden veertig senatoren voor het verdrag en 35 tegen.

Steun in de senaat leek lange tijd zeer onzeker, maar afgelopen weekeinde werd duidelijk dat de PvdA akkoord zou gaan. Daarmee kreeg het verdrag toch een meerderheid. Maandag werd er nog gedebatteerd over het verdrag. Vrijwel alle oppositiepartijen waren toen kritisch.

Meer dan 90 procent van het verdrag trad al in 2017 in werking. Desondanks vrezen tegenstanders nog altijd dat het verdrag afbreuk doet aan Europese standaarden, bijvoorbeeld op het gebied van voedselveiligheid, dierenwelzijn en rechten van werknemers.

De meeste kritiek kreeg het Investment Court System (ICS) dat geschillen tussen investeerders en overheden moet beslechten. Met het instemmen met het CETA-verdrag wordt dit arbitragehof realiteit. Bedrijven kunnen hier aankloppen als zij zich door een staat benadeeld voelen. Het ICS moet daarmee investeringen van bedrijven beschermen. Zo kunnen bedrijven een claim indienen, mochten zij financiële schade hebben opgelopen.

Volgens minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) betekent een claim indienen niet automatisch dat die ook wordt toegekend. Zo worden investeringen maar op een bepaald aantal punten beschermd. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld niet zonder vergoeding onteigend worden. Deze rechten zijn al ingebouwd in het Nederlandse rechtssysteem, aldus Schreinemacher. "Voor Nederland was de oprichting van het ICS niet nodig. Het is ook niet zo dat wij geen vertrouwen hebben in de Canadese rechtsstaat. Maar ik kan me voorstellen dat Canadese bedrijven zeker willen zijn van alle rechtssystemen in Europa."

Behalve CETA stemde de senaat dinsdag ook over de Strategische partnerschapsovereenkomst (SPA) tussen de EU en Canada. Hierin zijn afspraken gemaakt over bijvoorbeeld mensenrechten, de bestrijding van terrorisme en justitiële samenwerking. Ook deze overeenkomst kon op goedkeuring van de senaat rekenen.

Meer uit Binnenland

Beveiliging afgezet gebied explosie Utrecht verlengd

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verlengt de beveiliging van de Visschersteeg, het afgezette gebied waar vorige week de explosie in Utrecht plaatsvond. Dat meldt de gemeente in het liveblog. De beveiliging blijft in ieder geval in stand tot en met vrijdag.

12 minuten geleden
Luchtmacht traint volgende week met F-35's op Schiphol

DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht traint volgende week dinsdag en woensdag met vier F-35-gevechtsvliegtuigen en een transport- en tankvliegtuig vanaf Schiphol, meldt de luchthaven. "De training is zorgvuldig gepland en geïntegreerd in de dagelijkse operatie van de luchthaven, zodat het reguliere vliegverkeer gewoon door kan gaan", verzekert Schiphol.

37 minuten geleden
Vito Shukrula mag weer aan de slag als advocaat

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Ridouan Taghi, Vito Shukrula, mag onder voorwaarden weer aan de slag als advocaat. Dat meldt zijn verdediging na een beslissing van de Raad van Discipline maandag. Shukrula werd afgelopen april aangehouden. Hij wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van Taghi. Volgens justitie heeft Shukrula berichten doorgespeeld van zijn voormalige cliënt.

1 uur geleden
Freek de Jonge zwijgt over WK 2026: Ik hou me erbuiten

DEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.

2 uur geleden
Schutter gevangenis Alphen nog voortvluchtig

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.

3 uur geleden
OM: moordslachtoffer Tijn uit Alkmaar in België verbrand

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.

3 uur geleden
Nederlandse militairen maandag terug na verkenning Groenland

DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.

3 uur geleden