Eerste Kamer stelt behandeling sluiting Groninger gasveld uit
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer wil het wetsvoorstel dat de definitieve sluiting van het Groninger gasveld regelt, volgende week nog niet behandelen. Een meerderheid van de senatoren is niet helemaal overtuigd dat de leveringszekerheid voldoende verzekerd is en wil onder meer een commissiedebat afwachten dat de Tweede Kamer daar woensdag over houdt.
Het verzoek tot uitstel was afkomstig van VVD-senator Caspar van den Berg. Hij benadrukte daarbij dat een latere behandeling geen verschil hoeft te maken tussen wel en niet boren in het komende gasjaar, dat pas in het najaar begint. Er is nog tijd genoeg om tot een definitief besluit te komen, betoogde hij. Hij kreeg steun van BBB, PVV, JA21, SGP, FVD en 50PLUS.
De Tweede Kamer stemde onlangs met zeer ruime meerderheid in met het voorstel van staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) om het Groningenveld zo snel mogelijk definitief te sluiten. Het werd naar de Eerste Kamer gestuurd met het verzoek om het ook daar met spoed te behandelen. Vijlbrief is "onaangenaam verrast" dat de senaat daar geen gehoor aan wil geven, laat een woordvoerder weten.
Boos
SP-senator Bastiaan van Apeldoorn zegt het "verbijsterend" te vinden dat onder meer de partijen die nu onderhandelen over een nieuw kabinet op deze manier een besluit traineren. Ook D66'er Willemijn Aerdts is zeer kritisch. "We laten mensen echt in onzekerheid zitten." De gaskraan wordt dichtgedraaid omdat de winning al jaren aardbevingen veroorzaakt en daarmee voor onveiligheid zorgt.
In de Tweede Kamer klinkt eveneens verbazing. "Dit moet een fout zijn", zegt Kamerlid Julian Bushoff van GroenLinks-PvdA. Hij hoopt dat de Eerste Kamer die rechtzet door alsnog op 16 april in te stemmen met stopzetting van de gaswinning. Ook Sandra Beckerman van de SP is boos dat de genoemde partijen "na al het leed, na alle onveiligheid ons aangedaan door een onbetrouwbare overheid" de Groningers weer laat wachten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt luitenant-generaal Elanor Boekholt-O'Sullivan voor als minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, meldt de partij op haar website. Zij is de eerste vrouwelijke luitenant-generaal bij de Nederlandse krijgsmacht. Afgelopen vrijdag werden al de eerste namen van D66-ministers bekend, namelijk die van Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid).
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA draagt topambtenaar Annet Bertram voor als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Bertram is momenteel secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie en heeft uiteenlopende topfuncties vervuld in de ambtenarij.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geleden