Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste Kamer keurt huurbeleid van Ollongren af

Eerste Kamer keurt huurbeleid van Ollongren af

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft een motie van afkeuring aangenomen tegen minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken), omdat zij weigert de jaarlijkse huurverhoging tijdelijk te stoppen in verband met de coronacrisis. Deze motie volgde op twee moties waarin de senaat haar daartoe al had opgeroepen.

Voor de motie van afkeuring stemden 39 senatoren voor en 36 stemden tegen. De coalitie heeft met 32 zetels geen meerderheid in de senaat, die 75 zetels telt. De SGP en de fractie-Otten steunen wel het kabinetsbeleid. Onder aanvoering van SP-senator Tiny Kox vraagt de oppositie aan het kabinet om uiterlijk maandag met een reactie te komen.

Ollongren is tegen een algehele huurbevriezing maar zet in op hulp van verhuurders aan huurders die echt in financiële problemen komen door de coronacrisis. Daarnaast heeft ze enkele andere maatregelen getroffen en sluit ze meer actie niet uit.

Zwaar middel

De motie gaat over het beleid en heeft geen gevolgen voor de positie van Ollongren. De coalitiepartijen hekelden het indienen van de motie van afkeuring, omdat er volgens hen staatsrechtelijk veel op af te dingen is.

CDA-senator Theo Rietkerk zei dat het hier gaat "om een politiek oordeel in een bij uitstek politiek vraagstuk, namelijk een verdelingsvraagstuk. Daar hebben we naar ons idee de Tweede Kamer voor." In deze motie gaat het volgens hem niet om rechtmatigheid, doelmatigheid of uitvoerbaarheid, benadrukte de CDA'er, waar de senaat beleidsvoorstellen aan toetst.

Juist omdat zo'n motie wordt gezien als een zwaar politiek middel, is het zeer zeldzaam dat in de Eerste Kamer een motie van afkeuring wordt ingediend. In 1875 traden twee ministers af na een dergelijke motie in verband met een spoorwegverbinding. De koning weigerde daarop hun ontslag. In 2012 en 2018 diende de PVV moties van wantrouwen in tegen het kabinet, maar die werden verworpen.

Meer uit Politiek

Hermans wijt moeizaam klimaatresultaat aan externe factoren

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans wijt de tegenvallende cijfers over het klimaatbeleid aan tegenvallende externe factoren. "Gaandeweg is gebleken dat het beleid van voorgaande kabinetten in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is", zegt ze in een toelichting op de prinsjesdagstukken. Ze noemt dan het verstopte stroomnet en trage vergunningstrajecten als voorbeeld.

20 minuten geleden
Kabinet breekt onderwijs nog steeds af, klaagt Onderwijsbond

UTRECHT (ANP) - Het demissionaire kabinet ziet het onderwijs vooral als kostenpost, vindt de Algemene Onderwijsbond (AOb). "Dit demissionaire kabinet breekt het onderwijs nog steeds af. Per 1 januari 2026 wordt er 800 miljoen bezuinigd op alle sectoren van het onderwijs", stelt voorzitter Coba van der Veer.

27 minuten geleden
Terre des Hommes mist ontwikkelingssamenwerking in troonrede

DEN HAAG (ANP) - Kinderrechtenorganisatie Terre des Hommes vindt het jammer dat koning Willem-Alexander in zijn troonrede niets over ontwikkelingssamenwerking heeft gezegd. "Dit was het moment voor een boodschap met meer solidariteit en een reikende hand richting de mensen die onze hulp hard nodig hebben", vindt directeur Julie Verhaar. Volgens haar is het goed dat de koning opriep "om naar elkaar te luisteren", maar Terre des Hommes vindt dat in die oproep ook oog moet zijn voor mensen die niet in Nederland wonen.

36 minuten geleden
Schoof rekent lage vertrouwenscijfers ook zichzelf aan

DEN HAAG (ANP) - Dat Nederlanders volgens meerdere onderzoeken weinig vertrouwen hebben in de politiek rekent premier Dick Schoof ook zichzelf aan. Maar hij hoopt dat andere politici zich ook aangesproken voelen. De demissionaire premier weigert na een jaar met twee coalitiebreuken, eerst met de PVV en daarna met NSC, te spreken van stilstand. Hij spreekt liever van "een jaar van kleine stapjes vooruit".

1 uur geleden
Atria: Veiligheid vrouwen in troonrede belangrijke stap

AMSTERDAM (ANP) - Atria, het kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis, vindt het benoemen van de veiligheid van vrouwen in de troonrede een "belangrijke stap", maar benadrukt dat "woorden door daden gevolgd moeten worden".

1 uur geleden
Defensie mag volgend jaar bijna 27 miljard euro uitgeven

DEN HAAG (ANP) - De begroting van het ministerie van Defensie stijgt volgend jaar naar 26,8 miljard euro, staat in de miljoenennota. De toename van 3,4 miljard euro komt mede doordat geld uit de jaren daarna naar voren wordt gehaald voor investeringen. Die zijn volgens demissionair minister Ruben Brekelmans "hoognodig" in verband met de internationale spanningen.

1 uur geleden
Dijksma wil voor kerst een nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma, tevens voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), hoopt dat er voor kerst een nieuw kabinet is. Bij de NOS laat ze in reactie op de troonrede weten dat de landelijke partijen wat haar betreft over hun schaduw heen moeten stappen om tot een regering te komen. Dat er nu een "dubbel demissionair" kabinet is, noemde ze zeer ernstig.

1 uur geleden