Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste hulpvluchten vertrokken naar Tonga

Eerste hulpvluchten vertrokken naar Tonga

AUCKLAND/NUKU'ALOFA (ANP) - De eerste humanitaire vluchten zijn onderweg naar Tonga, vijf dagen nadat de eilandstaat in de Stille Oceaan werd getroffen door een vulkaanuitbarsting en een tsunami. Ambtenaren in Australië en Nieuw-Zeeland hebben bevestigd dat twee militaire transportvliegtuigen binnen enkele uren aankomen op de belangrijkste luchthaven van Tonga die net is vrijgemaakt van een laag as die door de uitbarsting neerdaalde.

De toestellen vervoeren essentiële goederen zoals water en communicatieapparatuur. De as van de vulkaan en het zoute water van de door de uitbarsting veroorzaakte tsunami hebben drinkwaterbronnen vervuild. Sinds de ramp van het afgelopen weekend was nieuws vanuit Tonga beperkt omdat onderzeese communicatiekabels beschadigd raakten. Telecommunicatiebedrijf Digicel heeft woensdag echter gemeld dat er weer getelefoneerd kan worden met Tonga.

Zowel Australië als Nieuw-Zeeland sturen ook schepen die naar verwachting vrijdag in de Tongaanse wateren aankomen. Ze vervoeren watervoorraden en een ontziltingsinstallatie waarmee 70.000 liter water per dag kan worden gezuiverd. Ook zijn er duikers aan boord die scheepvaartroutes gaan onderzoeken.

Het Australische militaire hulpschip de HMAS Adelaide staat ook paraat in Brisbane. Het land hoopt dat het schip vrijdag naar het eiland zal vertrekken, zei een Australische functionaris. Aan boord zijn waterzuiveringsapparatuur en andere humanitaire goederen. Ook neemt het schip twee Chinook-helikopters mee voor zwaar transport. China heeft beloofd noodvoorraden te sturen.

De vulkaan bij Tonga barstte zaterdag uit, met een tsunami tot gevolg. De eruptie van de vulkaan was zo groot dat die overal op aarde meetbaar was door verschil in luchtdruk. Meer dan tachtig procent van de 100.000 inwoners van de archipel is getroffen door de ramp, zeiden de Verenigde Naties woensdag.

Het dodental na de natuurramp staat op vijf. Drie mensen kwamen om door de vulkaanuitbarsting en twee door de daaropvolgende tsunami. Het dodental kan nog oplopen.

Meer uit Buitenland

Trump en Venezolaanse Rodríguez ontmoeten elkaar voor het eerst

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.

1 uur geleden
Republikeinse senator wil onderzoek naar zakenleven familie Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.

9 uur geleden
Hackgroep ShinyHunters claimt FBI-gegevens te hebben bemachtigd

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.

12 uur geleden
Macron bij VN: landen moeten opkomen voor internationale orde

NEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.

13 uur geleden
Trump: VS spraken in New York ruim drie uur met Iran

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.

14 uur geleden
Poetin volgens Trump bereid tot gesprekken over beëindigen oorlog

NEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.

14 uur geleden
Trump laat media 'waarschijnlijk' toe als dat moet van rechter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.

15 uur geleden