Eerste Hongkongse activist gestraft voor overtreden koloniale wet
HONGKONG (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Een prodemocratische activist in Hongkong is tot veertig maanden cel veroordeeld voor opruiing. De aanklagers maakten gebruik van een wet uit de koloniale tijd, voor het eerst sinds de Britten hun voormalige kroonkolonie in 1997 overdroegen aan China.
Radio-dj Tam Tak-chi (50) werd in 2020 opgepakt, nadat China in Hongkong een strenge veiligheidswet invoerde. Hij presenteerde een talkshow die de prodemocratische beweging steunde en waarin kritiek werd geuit op de regering. Tam was ook regelmatig bij betogingen en hield op straat politieke toespraken.
De activist is veroordeeld voor onder meer opruiende taal, publieke wanorde en het aanzetten tot deelname aan een illegale bijeenkomst. Volgens aanklagers zette hij aan tot haat tegen de autoriteiten met het scanderen van onder meer de protestslogan "bevrijd Hongkong, revolutie van onze tijd" en het uitschelden van de politie. Hij ging volgens de rechter "roekeloos tekeer".
Veiligheidswet
Tam heeft via Facebook laten weten in beroep te gaan. Zijn veroordeling kan een precedent scheppen voor de activisten die na hem zijn opgepakt voor opruiing. "Mijn veroordeling zal de vrijheid van meningsuiting van Hongkongers aantasten", aldus Tam. Hij moet eind april opnieuw voor de rechter verschijnen, maar dan vanwege het overtreden van de veiligheidswet.
De veiligheidswet wordt door westerse regeringen en critici gezien als een inperking van de vrijheden in Hongkong, dat officieel een autonome regio binnen China is. De wet was volgens Hongkong en China nodig om een einde te maken aan een protestgolf. Vanaf 2019 werden massaal betogingen gehouden, onder meer tegen de regering en voor meer democratie, waarvan een deel eindigde in hevige confrontaties met de politie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
9 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
11 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
20 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
21 uur geleden