Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste Hongkongse activist gestraft voor overtreden koloniale wet

Eerste Hongkongse activist gestraft voor overtreden koloniale wet

HONGKONG (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Een prodemocratische activist in Hongkong is tot veertig maanden cel veroordeeld voor opruiing. De aanklagers maakten gebruik van een wet uit de koloniale tijd, voor het eerst sinds de Britten hun voormalige kroonkolonie in 1997 overdroegen aan China.

Radio-dj Tam Tak-chi (50) werd in 2020 opgepakt, nadat China in Hongkong een strenge veiligheidswet invoerde. Hij presenteerde een talkshow die de prodemocratische beweging steunde en waarin kritiek werd geuit op de regering. Tam was ook regelmatig bij betogingen en hield op straat politieke toespraken.

De activist is veroordeeld voor onder meer opruiende taal, publieke wanorde en het aanzetten tot deelname aan een illegale bijeenkomst. Volgens aanklagers zette hij aan tot haat tegen de autoriteiten met het scanderen van onder meer de protestslogan "bevrijd Hongkong, revolutie van onze tijd" en het uitschelden van de politie. Hij ging volgens de rechter "roekeloos tekeer".

Veiligheidswet

Tam heeft via Facebook laten weten in beroep te gaan. Zijn veroordeling kan een precedent scheppen voor de activisten die na hem zijn opgepakt voor opruiing. "Mijn veroordeling zal de vrijheid van meningsuiting van Hongkongers aantasten", aldus Tam. Hij moet eind april opnieuw voor de rechter verschijnen, maar dan vanwege het overtreden van de veiligheidswet.

De veiligheidswet wordt door westerse regeringen en critici gezien als een inperking van de vrijheden in Hongkong, dat officieel een autonome regio binnen China is. De wet was volgens Hongkong en China nodig om een einde te maken aan een protestgolf. Vanaf 2019 werden massaal betogingen gehouden, onder meer tegen de regering en voor meer democratie, waarvan een deel eindigde in hevige confrontaties met de politie.

Meer uit Buitenland

Overheid VS gedeeltelijk gesloten na uitblijven stemming in Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.

1 uur geleden
VS: we tolereren geen onveilige acties Iran in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.

3 uur geleden
Ministerie VS keurt wapenverkopen aan Israël en Saudi-Arabië goed

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).

5 uur geleden
Meer dan 200 doden bij instorten mijn in Congo

KINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.

5 uur geleden
NYT: ICE-agenten mogen voortaan arresteren zonder arrestatiebevel

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.

5 uur geleden
Senaat VS neemt begrotingspakket aan, toch grote kans op shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.

6 uur geleden
Journalist Don Lemon weer vrij na arrestatie om anti-ICE-protest

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.

7 uur geleden