Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste honderd Oekraïners opgevangen via burgerinitiatief

Eerste honderd Oekraïners opgevangen via burgerinitiatief

IJMUIDEN (ANP) - De organisatie Room for Ukraine heeft tot nog toe circa honderd Oekraïense oorlogsvluchtelingen ondergebracht bij particulieren die tijdelijke woonruimte hebben aangeboden. Het gaat vooral om vrouwen en kinderen, vertelt Jennifer Halewijn namens het burgerinitiatief. Room for Ukraine krijgt nog dagelijks aanmeldingen binnen van Nederlanders die hun huis openstellen voor Oekraïners.

Inmiddels zijn ruim tienduizend plaatsen aangeboden aan de organisatie. Hoeveel daarvan echt bruikbaar zijn, zal nog moeten blijken. "Er vallen altijd mensen af. Soms bedenken mensen zich tijdens het telefoongesprek dat we met ze voeren. Dan denken ze: het is toch wel heel veel verantwoordelijkheid. Je moet het ook financieel kunnen dragen. En we benadrukken dat het niet voor even is", legt Halewijn uit.

Room for Ukraine werkt samen met een ander burgerinitiatief, Ukraine Run, dat met bussen op en neer rijdt tussen Nederland en diverse Poolse steden, waaronder Krakau, om oorlogsvluchtelingen op te halen. "Zij hebben goedkeuring gekregen van de Oekraïense ambassade in Nederland. Die laten ze mensen daar zien, zodat ze weten bij wie ze instappen."

Opvang

Op basis van de behoefte van de vluchtelingen bellen vrijwilligers van Room for Ukraine mensen op die zich hebben aangemeld. Vaak zijn voor een plaatsing wel meerdere telefoontjes nodig. "Zeker als er spoed bij is, als iemand dan niet opneemt, bellen we meteen de volgende."

Niet alle gastgezinnen die zich aanbieden zijn even geschikt. Het moet zorgvuldig gebeuren, benadrukt Halewijn. "Voordat deze oorlog uitbrak was er immers al een gigantisch probleem met mensenhandel." De vrijwilliger van Room for Ukraine vertelt bijvoorbeeld over een alleenstaande man die in zijn aanmelding schreef dat hij alleen een vrouw tussen de 18 en 35 jaar wil opvangen. "Een raar verzoek. Zoiets gaan we dus niet doen, ook al kan iemand het goed bedoelen. De meeste mensen die geplaatst moeten worden zijn vrouwen met kinderen. Die plaatsen we niet bij alleenstaande mannen."

In de telefoongesprekken met mensen die woonruimte hebben aangeboden, vragen de vrijwilligers uitgebreid naar de gezinssituatie. "We vragen ook om alvast een gezinsfoto door te sturen. Zo weten de vluchtelingen bij wie ze in huis komen." Die foto's worden ook meteen gecontroleerd op internet. Via een persoonlijk account kunnen de Oekraïners die op deze manier worden opgevangen zich melden bij Room for Ukraine als ze ergens tegenaan lopen. "Ze kunnen altijd contact opnemen."

Meer uit Binnenland

Burgers vinden klimaatbeleid oneerlijk en willen minder bijdragen

DEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."

3 minuten geleden
ANWB ook 's avonds nog druk met pechgevallen door hitte

UTRECHT (ANP) - Ook in de avond is de Wegenwacht van de ANWB nog flink druk geweest met pechgevallen die veelal door de hitte zijn veroorzaakt. Aan het einde van de middag schatte de ANWB dat het aantal pechgevallen op zo'n 4300 zou uitkomen. Dat werden er uiteindelijk 4700.

1 uur geleden
Groningen biedt opnieuw nachtopvang aan asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.

6 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

7 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

7 uur geleden
Vakbonden: voorstellen kabinet lijken onvoldoende

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.

9 uur geleden
Nederland ontbiedt Russische ambassadeur om aanvallen op Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.

9 uur geleden