Eerste gijzelaars vrijgekomen na bestand Hamas-Israël
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de eerste gijzelaars vrijgelaten na een bestand met Israël, meldt de Palestijnse beweging. Het gaat om drie Israëlische vrouwen. Zij zijn in de Palestijnse Gazastrook overgedragen aan het Rode Kruis, dat ze naar de Israëlische strijdkrachten bracht. Zij zaten bijna vijfhonderd dagen gevangen.
Volgens een lijst van Hamas gaat het om de burgers Romi Gonen (24), Emily Damari (28) en de 31-jarige Doron Shtanbar Khair (Steinbrecher). De komende zeven dagen zullen nog eens vier levende gijzelaars worden overgedragen.
In totaal moeten 33 ontvoerden in de eerste fase van de wapenstilstand vrijkomen. De gijzelaars worden geruild tegen ongeveer 2000 Palestijnse gevangenen. Voor de nu vrijgekomen vrouwen laat Israël ongeveer negentig Palestijnse gevangenen, voornamelijk vrouwen en minderjarigen, op een later tijdstip vrij uit Israëlische gevangenissen.
Dubbele nationaliteit
Alle gijzelaars waren ontvoerd tijdens het bloedbad op 7 oktober 2023 in Israël. Gijzelaars worden in de regel naar een ziekenhuis gebracht voor controle. Daar ontmoeten ze ook hun families.
Damari, een van de drie gijzelaars die vrijkwam, heeft ook de Britse nationaliteit. Steinbrecher is ook Roemeens. Beiden werden uit hun woningen in een kibboets meegenomen. Gonen werd ontvoerd op het Supernova muziekfestival. Ze raakte daarbij gewond.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
4 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
7 uur geleden