Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste gesprekken met verkenners in provincies starten deze week

Eerste gesprekken met verkenners in provincies starten deze week

DEN HAAG (ANP) - De eerste coalitiegesprekken met de verkenners na de Provinciale Statenverkiezingen starten veelal deze week, maar de exacte data zijn nog niet in alle provincies bekend. De BoerBurgerBeweging (BBB) in Flevoland maakte maandagavond bekend dat voor die provincie Pieter van Maaren en Herman Sietsma zijn gevraagd als verkenner. Van Maaren (CDA) is burgemeester van Zaltbommel. Bestuurskundige Sietsma is voor de ChristenUnie lid van de Eerste Kamer geweest.

In Overijssel heeft BBB dit weekend Wout Wagenmans en Jolanda Waaijer aangewezen als verkenners. Wagenmans was tot halverwege vorig jaar wethouder in de Overijsselse gemeente Raalte namens GemeenteBelangen. Jolanda Waaijer uit Almelo is bestuurskundige, werkte als griffier en heeft nu een adviesbureau voor de zorg en het onderwijs. De twee starten na donderdag 30 maart met hun gesprekken.

Oud-burgemeester van onder meer Venlo Jan Schrijen is in Limburg als verkenner benoemd. De fractievoorzitters van alle partijen in Limburg maken maandag en dinsdag kennis met BBB. "Gewoon om de hand te drukken en elkaar in de ogen te kijken", aldus de lijsttrekker van BBB Annetje Schoolmeesters. De verkennende gesprekken moeten nog gepland worden. In Noord-Brabant is de rol van verkenner voor de van oorsprong Limburgse Sascha Ausems (partijloos), burgemeester van Waalwijk. De eerste gesprekken vinden deze week plaats. Dit geldt waarschijnlijk ook voor Utrecht, met verkenner Danny de Vries, burgemeester van plattelandsgemeente Oudewater (CDA).

Fred Teeven

Groningen heeft burgemeester Ard van der Tuuk (PvdA) van de gemeente Westerkwartier als verkenner benoemd. Woensdag is het duidingsdebat en erna wordt duidelijk wanneer het eerste gesprek plaatsvindt. Voormalig fractievoorzitter en wethouder in Harderwijk (Harderwijk Anders) Gert Jan van Noort is verkenner in Gelderland, waar het eerste gesprek woensdag gevoerd wordt. Ook in Noord-Holland vindt dan het eerste gesprek plaats met verkenner Ankie Broekers Knol (VVD), oud-staatssecretaris en oud-voorzitter van de Eerste Kamer.

Zuid-Holland heeft oud-staatssecretaris van de VVD Fred Teeven als verkenner gekozen en de gesprekken beginnen dinsdag. In Drenthe, Zeeland en Friesland zijn respectievelijk oud-burgemeester van Schouwen-Duiveland Gerard Rabelink (partijloos), burgemeester van Heemstede Astrid Nienhuis (VVD) en Tweede Kamerlid (SGP) Chris Stoffer als verkenners aangewezen. Het is nog niet bekend wanneer de gesprekken in deze provincies starten.

Meer uit Politiek

Nederland zoekt met Duitsland naar gastlanden voor terugkeerhub

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.

4 uur geleden
Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

6 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

19 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

20 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

21 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

22 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

1 dag geleden