Eerste gesprekken met verkenners in provincies starten deze week
DEN HAAG (ANP) - De eerste coalitiegesprekken met de verkenners na de Provinciale Statenverkiezingen starten veelal deze week, maar de exacte data zijn nog niet in alle provincies bekend. De BoerBurgerBeweging (BBB) in Flevoland maakte maandagavond bekend dat voor die provincie Pieter van Maaren en Herman Sietsma zijn gevraagd als verkenner. Van Maaren (CDA) is burgemeester van Zaltbommel. Bestuurskundige Sietsma is voor de ChristenUnie lid van de Eerste Kamer geweest.
In Overijssel heeft BBB dit weekend Wout Wagenmans en Jolanda Waaijer aangewezen als verkenners. Wagenmans was tot halverwege vorig jaar wethouder in de Overijsselse gemeente Raalte namens GemeenteBelangen. Jolanda Waaijer uit Almelo is bestuurskundige, werkte als griffier en heeft nu een adviesbureau voor de zorg en het onderwijs. De twee starten na donderdag 30 maart met hun gesprekken.
Oud-burgemeester van onder meer Venlo Jan Schrijen is in Limburg als verkenner benoemd. De fractievoorzitters van alle partijen in Limburg maken maandag en dinsdag kennis met BBB. "Gewoon om de hand te drukken en elkaar in de ogen te kijken", aldus de lijsttrekker van BBB Annetje Schoolmeesters. De verkennende gesprekken moeten nog gepland worden. In Noord-Brabant is de rol van verkenner voor de van oorsprong Limburgse Sascha Ausems (partijloos), burgemeester van Waalwijk. De eerste gesprekken vinden deze week plaats. Dit geldt waarschijnlijk ook voor Utrecht, met verkenner Danny de Vries, burgemeester van plattelandsgemeente Oudewater (CDA).
Fred Teeven
Groningen heeft burgemeester Ard van der Tuuk (PvdA) van de gemeente Westerkwartier als verkenner benoemd. Woensdag is het duidingsdebat en erna wordt duidelijk wanneer het eerste gesprek plaatsvindt. Voormalig fractievoorzitter en wethouder in Harderwijk (Harderwijk Anders) Gert Jan van Noort is verkenner in Gelderland, waar het eerste gesprek woensdag gevoerd wordt. Ook in Noord-Holland vindt dan het eerste gesprek plaats met verkenner Ankie Broekers Knol (VVD), oud-staatssecretaris en oud-voorzitter van de Eerste Kamer.
Zuid-Holland heeft oud-staatssecretaris van de VVD Fred Teeven als verkenner gekozen en de gesprekken beginnen dinsdag. In Drenthe, Zeeland en Friesland zijn respectievelijk oud-burgemeester van Schouwen-Duiveland Gerard Rabelink (partijloos), burgemeester van Heemstede Astrid Nienhuis (VVD) en Tweede Kamerlid (SGP) Chris Stoffer als verkenners aangewezen. Het is nog niet bekend wanneer de gesprekken in deze provincies starten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Om 18.00 uur lag de opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen in enkele gemeenten boven de 40 procent. Zo had in Nijmegen op dat tijdstip 42,2 procent van de kiezers gestemd en in Tynaarlo 48,9 procent. In Meppel had om 18.00 uur 41,1 procent van de mensen een stem uitgebracht.
35 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Meerdere gemeenten waar woensdag met een kleiner biljet kan worden gestemd, krijgen positieve reacties van inwoners. Zo geven stembureaumedewerkers in Leiden aan dat kiezers het kleinere stembiljet "een verbetering" vinden.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Provinciale Staten van Utrecht willen overleg met Utrechts Landschap en Staatsbosbeheer over de aanlijnplicht voor bosgebieden die grenzen aan de Leusderheide. De beheerders van de terreinen hebben de jaarlijks terugkerende maatregel ingevoerd om confrontaties tussen wolven en honden te voorkomen, maar een aantal fracties zou liever zien dat de aanlijnplicht wordt vervangen door een dringend advies de hond niet los te laten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
8 uur geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
8 uur geleden