Eerste Franse evacuatievlucht uit Niger vertrokken
NIAMEY (ANP/AFP) - Het eerste vliegtuig met vooral Franse maar ook andere Europese evacués is uit het Afrikaanse Niger vertrokken na de recente staatsgreep. Eerder dinsdag hadden de Franse autoriteiten de vluchten voor burgers aangekondigd.
Aan boord van de Airbus 330 zijn 262 personen, onder wie een tiental baby's, aldus het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het toestel wordt kort na middernacht in Parijs verwacht. Een tweede vlucht met meer buitenlanders vertrekt later dinsdagavond. Dan volgt er nog een derde vlucht. Zeshonderd Fransen en bijna vierhonderd andere Europeanen hadden aangegeven te willen vertrekken.
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken kan niet zeggen of er dinsdagavond ook Nederlanders op deze vlucht zitten. Buitenlandse Zaken meldt op de website dat er contact is met zo'n 25 Nederlanders in Niger. Zij hebben zich geregistreerd bij het ministerie. Nederlanders die in het Afrikaanse land zijn en zich nog niet hebben aangemeld voor de informatieservice van Buitenlandse Zaken worden opgeroepen om dat wel te doen. Italië kondigde een repatriëringsvlucht voor Italianen aan.
Frankrijk wil "zeer snel en in een zeer beperkte tijdspanne" evacuaties uitvoeren omdat de veiligheidssituatie in de hoofdstad Niamey verslechtert. Zo werd de Franse ambassade aangevallen. De evacuatie wordt volgens Parijs uitgevoerd in samenwerking met het leger van Niger, dat onlangs de macht greep.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
54 minuten geledenBELÉM (ANP) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
56 minuten geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De Britse prins William heeft wereldleiders opgeroepen "de generatie te zijn die het tij keert" in de klimaatcrisis. "Onze kinderen en kleinkinderen kijken en hopen mee", zei de troonopvolger van Charles donderdag tijdens de officieuze opening van de klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
4 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
4 uur geleden