Eerste Frans Hals-tentoonstelling Rijksmuseum open voor publiek
AMSTERDAM (ANP) - De eerste grote tentoonstelling over Frans Hals (1582/1584-1666) in het Rijksmuseum is vanaf deze vrijdag open voor het publiek. Het Amsterdamse museum heeft 48 werken samengebracht uit het ruim tweehonderd werken tellende oeuvre van de Haarlemse schilder, die bekendstaat om zijn losse manier van schilderen en levendige schilderijen. De tentoonstelling 'Frans Hals' is tot en met 9 juni dit jaar te zien.
Sommige schilderijen zijn afkomstig uit musea die deze werken zelden of nooit uitlenen. Zo komt De lachende cavalier (1624) voor het eerst sinds 1870 terug naar Nederland, vanuit Londen. Het Haarlemse Frans Hals Museum leent verschillende werken uit, waaronder Feestmaal van de officieren van de Sint-Jorisschutterij (1616), dat Haarlem nog niet eerder verliet. "Het is ook fijn om die schilderijen eens anders te zien", zegt conservator Friso Lammertse. "Hier hebben ze iets meer ruimte, je ziet die werken weer heel anders."
Deze tentoonstelling was een langgekoesterde wens van het museum, zegt hoofddirecteur Taco Dibbits. "We hadden al heel lang het idee dat we een tentoonstelling wilden maken over de grote drie van de Nederlandse schilderkunst." Dit zijn Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer en Hals. "Schilders die in precies hetzelfde medium werken, olieverf op doek, maar ze doen er iets totaal anders mee. Rembrandt gaat over menselijkheid, bij Vermeer gaat het over het perfecte moment van geluk waar alles stil en netjes is en bij Hals barst de beweging en geluid van het doek af."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De petitie om het Nederlands elftal niet mee te laten doen aan het WK voetbal in onder meer de Verenigde Staten is meer dan 50.000 keer ondertekend. Gisteravond rond 20.00 uur stond de teller nog op ruim 25.000 handtekeningen voor een boycot. Inmiddels is dit aantal dus verdubbeld.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Artistieke vrijheid moet beschermd worden door deze in de wet vast te leggen, vindt de Raad voor Cultuur (RvC). Het adviesorgaan van de regering ontving de afgelopen jaren signalen van makers en instellingen "dat hun werk steeds vaker onderdeel is van debat", schrijft de raad in een dinsdag verschenen adviesrapport.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een direct verband is tussen de arrestatie van een Afghaanse vrouw en de documentaireserie die AVROTROS heeft gemaakt over Afghanistan. Dat meldt de omroep in een korte verklaring. De inhoud van de aanklacht is nog niet bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag aanwezig geweest bij een demonstratie bij de Tweede Kamer tegen het recente geweld in Syrië. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat de ME aanwezig was "vanwege de grootte van de groep". Ook zei hij dat het protest gemoedelijk verliep en er geen reden was om in te grijpen. Voor zover hij weet, zijn er ook geen aanhoudingen verricht. Een verslaggever van het ANP zag rond 07.00 uur dat de demonstranten allemaal weg waren.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland zien mensen maandagavond het noorderlicht. Diverse regionale media en ook Weeronline melden dat het lichtspektakel met het blote oog te zien is. Op foto's zijn felle groene en roze lichtstrepen in de lucht te zien. Ook zuidelijker in Europa is het waar te nemen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.
15 uur geleden