Eerste evacués La Palma terug naar huis na vulkaanuitbarsting
LA PALMA (ANP/AFP) - De eerste bewoners van La Palma die afgelopen najaar hun huis moesten verlaten vanwege een vulkaanuitbarsting op het Spaanse eiland, hebben toestemming gekregen terug te gaan. Het gaat om ongeveer duizend van de 7000 evacués.
Doordat overal as en lava ligt, is de terugkeer van bewoners geen eenvoudige opgave. Zo zijn waterleidingen beschadigd waardoor op veel plekken geen stromend water is. Ook blokkeert de lava een belangrijke weg in de Adriane-vallei.
De 57-jarige Carmen Acosta is een van de weinige gelukkigen die na drie maanden weer een nacht thuis heeft kunnen slapen. Zij woont met haar bejaarde ouders in een huisje met uitzicht over de Atlantische Oceaan. "We hebben veel op te ruimen. Er is veel as en veel troep, het is vreselijk." Zij verwacht dat de schoonmaak meer dan zes maanden gaat duren.
De vulkaan barstte uit op 19 september, voor het eerste in vijftig jaar. Na 85 dagen, op eerste kerstdag, werd het natuurgeweld voorlopig ten einde verklaard. De lava heeft circa 2900 gebouwen en ook landbouwgrond verwoest, maar er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geschat op bijna 900 miljoen euro. Naast de duizenden mensen die de opdracht kregen hun woning achter te laten, mochten anderen regelmatig hun huis niet uit vanwege giftige zwaveldampen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is "niet blij" met de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran, zei hij tegen The New York Post. Trump zei eerder dat hij de zoon van de vorige ayatollah niet zou accepteren, maar wilde tegen de krant nog niet zeggen wat hij van plan is met de nieuwe leider.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat de veiligheidssituatie in de belangrijke Straat van Hormuz vermoedelijk slecht zal blijven tijdens de oorlog. "Het is onwaarschijnlijk dat er enige veiligheid kan worden bereikt in de Straat van Hormuz te midden van de spanningen die door de Verenigde Staten en Israël in de regio zijn aangewakkerd", schreef regimekopstuk Ali Larijani in een bericht op X.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft in een onlinebijeenkomst met EU-kopstukken uitgehaald naar Hezbollah. Die beweging zou zich inzetten voor Iraanse belangen en daarmee de "ineenstorting" van de Libanese staat dichterbij brengen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De politie in New York onderzoekt of een incident met explosieven bij de ambtswoning van burgemeester Zohran Mamdani door terreurgroep Islamitische Staat geïnspireerd terrorisme is. Dat zei politiechef Jessica Tisch, die ook aangaf dat er vermoedelijk geen link is met de huidige oorlog tussen haar land en Iran.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben landen in het Midden-Oosten bedankt voor "hun hulp en steun bij de repatriëring van tienduizenden Europese burgers die vastzaten in hun land" door de oorlog in Iran. Dat deden ze in een videogesprek met leiders en ministers van Jordanië, Egypte, Bahrein, Libanon, Syrië, Turkije, Armenië, Irak, Qatar, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Saudi-Arabië en Oman.
4 uur geledenPAPHOS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft op Cyprus plannen aangekondigd voor een "louter defensieve" missie om de Straat van Hormuz te heropenen. Het is de bedoeling om vrachtschepen en tankers te escorteren "na het einde van de heetste fase van het conflict" in het Midden-Oosten, verklaarde hij na een ontmoeting met de leiders van Cyprus en Griekenland.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De nieuwe leider van Iran, Mojtaba Khamenei, kan rekenen op de steun van Irans bondgenoot Hezbollah. De Libanese beweging heeft maandag trouw gezworen aan Khamenei, die zijn door een Israëlische luchtaanval gedode vader opvolgt.
4 uur geleden