Eerste evacués La Palma terug naar huis na vulkaanuitbarsting
LA PALMA (ANP/AFP) - De eerste bewoners van La Palma die afgelopen najaar hun huis moesten verlaten vanwege een vulkaanuitbarsting op het Spaanse eiland, hebben toestemming gekregen terug te gaan. Het gaat om ongeveer duizend van de 7000 evacués.
Doordat overal as en lava ligt, is de terugkeer van bewoners geen eenvoudige opgave. Zo zijn waterleidingen beschadigd waardoor op veel plekken geen stromend water is. Ook blokkeert de lava een belangrijke weg in de Adriane-vallei.
De 57-jarige Carmen Acosta is een van de weinige gelukkigen die na drie maanden weer een nacht thuis heeft kunnen slapen. Zij woont met haar bejaarde ouders in een huisje met uitzicht over de Atlantische Oceaan. "We hebben veel op te ruimen. Er is veel as en veel troep, het is vreselijk." Zij verwacht dat de schoonmaak meer dan zes maanden gaat duren.
De vulkaan barstte uit op 19 september, voor het eerste in vijftig jaar. Na 85 dagen, op eerste kerstdag, werd het natuurgeweld voorlopig ten einde verklaard. De lava heeft circa 2900 gebouwen en ook landbouwgrond verwoest, maar er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geschat op bijna 900 miljoen euro. Naast de duizenden mensen die de opdracht kregen hun woning achter te laten, mochten anderen regelmatig hun huis niet uit vanwege giftige zwaveldampen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenraad houdt vrijdag een spoedzitting over Iran, staat in een brief die persbureau Reuters in handen heeft. Bij de dodelijke protesten vielen volgens een Iraanse overheidsfunctionaris minstens 5000 doden. Landen willen de "alarmerende geweldpleging" tegen demonstranten bespreken.
53 minuten geledenDAVOS (ANP) - Europa moet sneller onafhankelijk worden, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie dinsdag in Davos. Het gaat daarbij van "veiligheid tot economie, van defensie tot democratie", aldus de politica tijdens haar speech op het World Economic Forum. De "seismische verandering" die Europa nu doormaakt, maakt dat volgens haar noodzakelijk.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev wil tijdens het World Economic Forum in Davos met de Amerikaanse delegatie spreken over pogingen de oorlog in Oekraïne te beëindigen. "Ik kan bevestigen dat hij inderdaad dergelijke plannen heeft met enkele vertegenwoordigers van de Amerikaanse delegatie", zei een Russische regeringswoordvoerder. Hij trad niet in detail over welke Amerikanen de gezant dan wil ontmoeten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het is onzeker of de Oekraïense president Volodymyr Zelensky deze week naar Davos gaat. Dat doet hij naar eigen zeggen alleen als er documenten getekend kunnen worden met de Verenigde Staten over veiligheidsgaranties of economische afspraken.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is begonnen met het slopen van het hoofdkwartier van VN-hulporganisatie UNRWA in Oost-Jeruzalem. De hulporganisatie noemt het een "ongekende aanval" op UNRWA en een schending van het internationaal recht en "de privileges en immuniteiten van de Verenigde Naties".
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De EVP, de grootste partij in het Europees Parlement, ziet de handelsdeal van de EU en de VS als grootste troef tegen intimidatie van de Verenigde Staten om Groenland. Dat zei de voorzitter van de EVP, Manfred Weber, dinsdag.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een uitnodiging gekregen om toe te treden tot de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in het midden liet of het land zal ingaan op de uitnodiging.
3 uur geleden