Eerste evacués La Palma terug naar huis na vulkaanuitbarsting
LA PALMA (ANP/AFP) - De eerste bewoners van La Palma die afgelopen najaar hun huis moesten verlaten vanwege een vulkaanuitbarsting op het Spaanse eiland, hebben toestemming gekregen terug te gaan. Het gaat om ongeveer duizend van de 7000 evacués.
Doordat overal as en lava ligt, is de terugkeer van bewoners geen eenvoudige opgave. Zo zijn waterleidingen beschadigd waardoor op veel plekken geen stromend water is. Ook blokkeert de lava een belangrijke weg in de Adriane-vallei.
De 57-jarige Carmen Acosta is een van de weinige gelukkigen die na drie maanden weer een nacht thuis heeft kunnen slapen. Zij woont met haar bejaarde ouders in een huisje met uitzicht over de Atlantische Oceaan. "We hebben veel op te ruimen. Er is veel as en veel troep, het is vreselijk." Zij verwacht dat de schoonmaak meer dan zes maanden gaat duren.
De vulkaan barstte uit op 19 september, voor het eerste in vijftig jaar. Na 85 dagen, op eerste kerstdag, werd het natuurgeweld voorlopig ten einde verklaard. De lava heeft circa 2900 gebouwen en ook landbouwgrond verwoest, maar er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geschat op bijna 900 miljoen euro. Naast de duizenden mensen die de opdracht kregen hun woning achter te laten, mochten anderen regelmatig hun huis niet uit vanwege giftige zwaveldampen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is maandag begonnen met een reeks militaire oefeningen in de Straat van Hormuz, melden staatsmedia. De oefeningen beginnen vlak voor een nieuw overleg tussen de VS en Iran om de opgelopen spanningen tussen de beide landen te bekoelen.
10 minuten geledenKOBLENZ (ANP/DPA) - In een Duits dorp zijn tijdens carnavalsfeesten tientallen mensen getroffen door pepperspray, meldt de politie. 59 mensen moesten worden behandeld door de hulpdiensten; negen van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
15 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - Volgens de Hongaarse premier Viktor Orbán en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zijn de betrekkingen tussen hun landen nog nooit zo goed geweest als nu. Orbán sprak tijdens een gezamenlijke persconferentie in Boedapest van een "gouden tijdperk" voor de relatie tussen Hongarije en de Verenigde Staten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Parijs is het Institut du monde arabe doorzocht vanwege het lopende onderzoek naar Jack Lang, voormalig directeur van die cultuurinstelling. De oud-minister van Cultuur zou nauwere banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben onderhouden dan hij eerder had beweerd. Het instituut werd doorzocht terwijl Lang afscheid nam van het personeel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) reist volgende week naar Washington voor overleg van de zogenoemde vredesraad voor Gaza. Ze zit daar als waarnemer, meldt een commissiewoordvoerder.
1 uur geledenANTANANARIVO (ANP/AFP) - De cycloon die afgelopen week over Madagaskar trok heeft zeker 59 doden veroorzaakt, meldt de rampendienst van het Afrikaanse eiland. Vijftien personen worden nog vermist.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense justitie heeft oud-minister Herman Haloesjtsjenko formeel aangemerkt als verdachte in een grote corruptiezaak. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te ontvluchten.
2 uur geleden