
Eerste Europese reacties op Franse verkiezingen klinken opgelucht
DEN HAAG (ANP/AFP) - Vanuit Duitsland, Polen en Spanje wordt opgelucht gereageerd op het slechter dan verwachte resultaat van het uiterst rechtse Rassemblement National bij de Franse parlementsverkiezingen.
De Spaanse premier Pedro Sánchez prees zondag de "afwijzing van radicaal-rechts". Frankrijk koos, aldus de socialistische politicus op X, voor "een sociale linkerzijde die de problemen van het volk aanpakt met serieuze en moedige beleidsmaatregelen".
Sánchez verwelkomde de verrassende winst voor de Franse linkse alliantie, evenals de verpletterende overwinning van het centrumlinkse Labour op de Conservatieven in de Britse verkiezingen eerder deze week. Hij zei dat beide landen "JA hebben gezegd tegen vooruitgang en sociale progressie en NEE tegen het terugdraaien van rechten en vrijheden. Je maakt geen deals of regeert niet met radicaal-rechts."
Ook de Poolse premier Donald Tusk zei zondagavond "gelukkig" te zijn met het resultaat van de tweede ronde van de Franse parlementsverkiezingen. "Enthousiasme in Parijs, ontgoocheling in Moskou, opluchting in Kyiv", zo vatte de voormalige voorzitter van de Europese Raad de reacties in Warschau samen. "Genoeg om gelukkig te zijn in Warschau."
Een vooraanstaande partijgenoot van de sociaaldemocratische partij van de Duitse bondskanselier Olaf Scholz zei dat "het ergste" was "vermeden" met de slechter dan verwachte score van radicaal-rechts. Toch is Macron "politiek verzwakt", zei Nils Schmid, woordvoerder buitenlandbeleid van de SPD, tegen de Funke-mediagroep.
Meer uit Buitenland
KHAN YOUNIS (ANP/RTR/DPA) - De autoriteiten in de Gazastrook melden dat zeker 45 Palestijnen zijn gedood door Israëlische troepen, terwijl ze stonden te wachten op hulpgoederen. Tientallen andere mensen raakten gewond, stelt het ministerie van Volksgezondheid in het gebied. Het incident vond plaats in het zuidelijke Khan Younis. Israël heeft nog niet gereageerd.
54 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland een "massale" aanval heeft uitgevoerd. President Volodymyr Zelensky stelt dat daarbij 440 drones en 32 raketten zijn ingezet. "Kyiv heeft een van de vreselijkste aanvallen te verduren gekregen", schrijft hij op X.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De vier coalitiepartijen van de Belgische federale regering zijn het eens geworden over de afschaffing van de Senaat. Zij hebben samen echter te weinig zetels voor afschaffing ervan, waarvoor een tweederdemeerderheid nodig is. De vier partijen hebben de steun nodig van de oppositie.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël meldt dat het opnieuw een Iraanse topmilitair heeft gedood. "Ali Shadmani, de hoogste militaire functionaris en de belangrijkste militaire adviseur van Khamenei, werd gedood bij een IAF-aanval in het centrum van Teheran op basis van precieze inlichtingen", schrijft de krijgsmacht op X, verwijzend naar ayatollah Ali Khamenei en de Israëlische luchtmacht (IAF).
1 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - Iran heeft opnieuw raketten afgevuurd op Israël. Iraanse staatsmedia berichten over een "rakettenregen".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwijt de Franse president Emmanuel Macron onjuiste informatie te verspreiden over de redenen voor zijn vroegtijdige vertrek van de G7-top. Trump schreef op sociale media dat Macron ten onrechte claimde dat hij terugkeerde naar Washington om te werken aan een bestand tussen Israël en Iran. "Fout! Hij heeft geen idee waarom ik nu onderweg ben naar Washington, maar het heeft zeker niets te maken met een staakt-het-vuren. Het is veel groter dan dat."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Iran heeft bij nachtelijke aanvallen minder dan tien ballistische raketten op Israël afgevuurd. Dat bericht de nieuwssite Times of Israel, op basis van cijfers van de Israëlische strijdkrachten.
2 uur geleden