Eerste duizenden namen van Holocaustslachtoffers voorgelezen
HOOGHALEN (ANP) - Herinneringscentrum Kamp Westerbork kijkt tevreden terug op de eerste uren van het zogeheten Namen Lezen op het voormalige kampterrein. Daarbij worden gedurende zes dagen en vijf nachten achtereenvolgens de namen voorgelezen van ongeveer 104.000 slachtoffers van de Holocaust. Een woordvoerder van het herinneringscentrum laat weten dat de start van de vijfde editie van de herdenking, die ook via een NOS-livestream te volgen is, goed werd bezocht. In een tent op het voormalige kampterrein is plek voor zo'n 75 tot 100 bezoekers.
Directeur Bertien Minco van Herinneringscentrum Kamp Westerbork zei aan het begin van de herdenking dat "nieuwe generaties" tijdens deze editie aandacht krijgen. "Veel mensen komen lezen met kind of kleinkind, er komen scholieren, er komen kinderburgemeesters", zei ze. Zo werden de eerste namen van Holocaustslachtoffers woensdagmiddag voorgelezen door de 89-jarige Eva Weyl, die in de Tweede Wereldoorlog in kamp Westerbork gevangenzat, en haar kleindochter. Burgemeester Jan Zwiers van Midden-Drenthe las namen voor samen met de kinderburgemeester van die gemeente, waar het voormalige kamp Westerbork onder valt.
Volgens Minco is het "niet niks" om de namen voor te lezen van Holocaustslachtoffers. Iedere deelnemer leest in een leesbeurt van tien minuten zo'n 150 namen voor. "Maar het is een manier om een eerbetoon te brengen aan al die vrouwen, mannen en kinderen", aldus Minco, die van een levend monument sprak.
Het Namen Lezen gaat door tot en met maandag 27 januari, als het precies tachtig jaar geleden is dat vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. Het museum over kamp Westerbork is in deze periode dag en nacht gratis te bezoeken.
Meer uit Binnenland
MAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De volledige raad van toezicht van Milieudefensie is opgestapt. De toezichthouders van de milieuorganisatie wisten al sinds 2015 dat oud-directeur Donald Pols vroeger actief was bij een extreemrechtse Zuid-Afrikaanse studentenbeweging, maar deden daar niets mee. Dat leidde tot "veel onrust" en "een gebrek aan vertrouwen", laten de leden van de raad donderdag weten. Ze willen met hun vertrek de rust helpen herstellen.
8 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft zich aangesloten bij het verzoek van Zweden om Russische toeristen te weren uit de EU. Dat "verzoek is terecht", zei minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) donderdag in Luxemburg.
9 uur geleden