Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste duizenden namen van Holocaustslachtoffers voorgelezen

Eerste duizenden namen van Holocaustslachtoffers voorgelezen

HOOGHALEN (ANP) - Herinneringscentrum Kamp Westerbork kijkt tevreden terug op de eerste uren van het zogeheten Namen Lezen op het voormalige kampterrein. Daarbij worden gedurende zes dagen en vijf nachten achtereenvolgens de namen voorgelezen van ongeveer 104.000 slachtoffers van de Holocaust. Een woordvoerder van het herinneringscentrum laat weten dat de start van de vijfde editie van de herdenking, die ook via een NOS-livestream te volgen is, goed werd bezocht. In een tent op het voormalige kampterrein is plek voor zo'n 75 tot 100 bezoekers.

Directeur Bertien Minco van Herinneringscentrum Kamp Westerbork zei aan het begin van de herdenking dat "nieuwe generaties" tijdens deze editie aandacht krijgen. "Veel mensen komen lezen met kind of kleinkind, er komen scholieren, er komen kinderburgemeesters", zei ze. Zo werden de eerste namen van Holocaustslachtoffers woensdagmiddag voorgelezen door de 89-jarige Eva Weyl, die in de Tweede Wereldoorlog in kamp Westerbork gevangenzat, en haar kleindochter. Burgemeester Jan Zwiers van Midden-Drenthe las namen voor samen met de kinderburgemeester van die gemeente, waar het voormalige kamp Westerbork onder valt.

Volgens Minco is het "niet niks" om de namen voor te lezen van Holocaustslachtoffers. Iedere deelnemer leest in een leesbeurt van tien minuten zo'n 150 namen voor. "Maar het is een manier om een eerbetoon te brengen aan al die vrouwen, mannen en kinderen", aldus Minco, die van een levend monument sprak.

Het Namen Lezen gaat door tot en met maandag 27 januari, als het precies tachtig jaar geleden is dat vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. Het museum over kamp Westerbork is in deze periode dag en nacht gratis te bezoeken.

Meer uit Binnenland

Hof hoort op laatste zittingsdag zedenzaak Ali B nog een getuige

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft besloten op de derde en laatste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B nog een getuige te horen. Dat werd maandag duidelijk bij aanvang van de zitting.

20 minuten geleden
Ali B ontwijkt pers voor begin derde zittingsdag zedenzaak

AMSTERDAM (ANP) - Ali B is maandagochtend gearriveerd bij het gerechtshof in Amsterdam, voor de derde en laatste zittingsdag van de inhoudelijke behandeling van zijn zedenzaak. De rapper, die terechtstaat voor twee aanrandingen en twee verkrachtingen, arriveerde rond 08.45 uur. Hoewel er veel pers aanwezig was, wist de artiest grotendeels onopgemerkt de ingang van het gerechtshof te bereiken.

43 minuten geleden
RIVM: controleer op teken om ziektes te voorkomen

BILTHOVEN (ANP) - Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) waarschuwt maandag voor beten van teken. Het is de Week van de Teek en het RIVM adviseert mensen goed te letten op teken als ze in de natuur zijn geweest. Een besmette teek kan de ziekte van Lyme overbrengen.

1 uur geleden
Bijna net zoveel Nederlanders digitaal vaardig als twee jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn nagenoeg net zo vaak digitaal vaardig als twee jaar geleden. Dat meldt het CBS op basis van een steekproef onder ongeveer 6000 Nederlanders tussen de 16 en 75 jaar oud. Een meerderheid, 84 procent, heeft in 2025 digitale basisvaardigheden als het sturen van een e-mail of chatten onder de knie. Dat betekent dat 16 procent van de bevolking niet over deze vaardigheden beschikt. Bij het vorige meetmoment in 2023 was 83 procent van de Nederlanders digitaal vaardig.

3 uur geleden
Gewonde door steekpartij in winkelcentrum in Landgraaf

LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.

15 uur geleden
Hollandse 100: 354.000 euro voor onderzoek naar lymfeklierkanker

HEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.

15 uur geleden
21-jarige man uit Eindhoven aangehouden in terrorismeonderzoek

EINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).

17 uur geleden