Eerste duizenden namen van Holocaustslachtoffers voorgelezen
HOOGHALEN (ANP) - Herinneringscentrum Kamp Westerbork kijkt tevreden terug op de eerste uren van het zogeheten Namen Lezen op het voormalige kampterrein. Daarbij worden gedurende zes dagen en vijf nachten achtereenvolgens de namen voorgelezen van ongeveer 104.000 slachtoffers van de Holocaust. Een woordvoerder van het herinneringscentrum laat weten dat de start van de vijfde editie van de herdenking, die ook via een NOS-livestream te volgen is, goed werd bezocht. In een tent op het voormalige kampterrein is plek voor zo'n 75 tot 100 bezoekers.
Directeur Bertien Minco van Herinneringscentrum Kamp Westerbork zei aan het begin van de herdenking dat "nieuwe generaties" tijdens deze editie aandacht krijgen. "Veel mensen komen lezen met kind of kleinkind, er komen scholieren, er komen kinderburgemeesters", zei ze. Zo werden de eerste namen van Holocaustslachtoffers woensdagmiddag voorgelezen door de 89-jarige Eva Weyl, die in de Tweede Wereldoorlog in kamp Westerbork gevangenzat, en haar kleindochter. Burgemeester Jan Zwiers van Midden-Drenthe las namen voor samen met de kinderburgemeester van die gemeente, waar het voormalige kamp Westerbork onder valt.
Volgens Minco is het "niet niks" om de namen voor te lezen van Holocaustslachtoffers. Iedere deelnemer leest in een leesbeurt van tien minuten zo'n 150 namen voor. "Maar het is een manier om een eerbetoon te brengen aan al die vrouwen, mannen en kinderen", aldus Minco, die van een levend monument sprak.
Het Namen Lezen gaat door tot en met maandag 27 januari, als het precies tachtig jaar geleden is dat vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. Het museum over kamp Westerbork is in deze periode dag en nacht gratis te bezoeken.
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
3 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
13 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
19 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
22 uur geleden